Piramida w Rapie – oryginalny grobowiec rodu Fahrenheid
Spis treści
Gdzie znajduje się Rapa?
Rapa jest niewielką, mazurską wsią cieszącą się dużym zainteresowaniem wśród turystów, którzy odwiedzają Warmię i Mazury. Rapa znajduje się ok 45 od Giżycka
Spowodowane to jest jedyną w swoim rodzaju unikalną budowlą – piramidą, która pełni funkcję grobowca pruskiej rodziny von Fahrenheid. Turystów przyciąga niezwykła forma budowli oraz historia z nią związana.
Jaka jest historia Rodu Fahrenheidów?
Fahrenheid to pruski ród baronów, który mieścił się w Bejnunach, aktualnie jest to obszar Obwodu Kaliningradzkiego.
Rezydencja zachwycała swoim pięknem i wspaniałymi dziełami sztuki. Znajdowały się tam m.in. rysunki Tycjana, Leonarda da Vinci, Rafaela i Rubensa.
W posiadłości była stadnina koni arabskich, a także krypta. Obecnie po majątku zostały tylko fragmenty po postumentach.
Farenheidowie odznaczali się zamiłowaniem do podróżowania i dzieł sztuki. Fascynowali się Egiptem i piramidami, tamtejszym budownictwem oraz starożytnymi ideami, wśród których najbardziej pochłonęła ich idea wiecznego życia, postanowili wybudować rodzinny grobowiec – znaną piramidę na Mazurach
Baron Fryderyk von Fahrenheid zwiedził prawie cały świat. Uwielbiał sztukę, zajmował się kolekcją wybitnych dzieł, był też opiekunem artystów.
Ukończył uniwersytet w Królewcu, gdzie słuchał wykładów Immanuela Kanta. Na początku XIX wieku w czasie podróży do Paryża miał styczność z egiptologią cieszącą się wtedy dużym zainteresowaniem, a miało to miejsce po egipskiej podróży Napoleona.
Co wiemy o Piramidzie – grobowcu?
Rapa i jej sąsiedztwo należały do Fahrenheidów od I poł. XVIII w. do 1945 roku. Wieś została wykupiona przez Fahrenheidów od Christopha von Rapa.
Wieś była zlokalizowana 5 km od rezydencji rodu w Bejnunach. W Rapie był umiejscowiony majątek rodziny.
Zdecydowano również postawić tam piramidę będącą rodzinną mogiłą. Fryderyk von Fahrenheid zainicjował budowę piramidy.
W 1811 r. piramidę postawiono na moczarach. Ten wybudowany obiekt stanowił architektoniczną perłę regionu Mazur, a dodatkowo umieszczonych w nim było wiele słynnych dzieł sztuki światowej sławy artystów, między innymi: Rafaela, Rubensa czy nawet Leonarda da Vinci.
Trasa z dworu w Rapie do piramidy przebiegała przez groblę znajdującą się na wilgotnym terytorium.
Na jej długości ustawiono rzeźby. Fryderyk von Fahrenheid kierował się nadzieją, że ciała spoczywające w grobie ulegną zabalsamowaniu.
W późniejszym czasie okazało się, że ciała naprawdę uległy mumifikacji, mimo tego że teren był podmokły a piramida nie wyglądała tak samo jak te w Egipcie.
W niedługim czasie po zbudowaniu piramidy została pochowana 3-letnia Ninette, córka barona która zmarła na szkarlatynę.
Z biegiem lat w grobowcu pochowano 7 członków rodziny, a także w 1849 roku inicjatora budowli Fryderyka von Fahrenheida.
Piramida w Rapie osiąga wysokość 15,9 m. Postawiona na planie kwadratu, tak jak piramida egipska.
Następnym podobieństwem jest kąt nachylenia wewnętrznej kopuły – 51° 52′. Podmurówkę sporządzono z kamienia polnego aby łagodzić emisję strug wodnych usytuowanych pod piramidą.
W jaki sposób Piramida została odnowiona?
W latach dziewięćdziesiątych XX wieku ponownie zauważono oryginalną budowlę.
Została zarejestrowana na liście zabytków.
Wnętrze oczyszczono, a wejście zamurowano.
W oknach umieszczono kraty i podparto ściany.
Od drogi wykonano na długości grobli przecinkę, która ułatwia dostęp.
Obiekt możemy zobaczyć tylko przez okratowane okna mieszczące się po bokachi w tyle.
W 2015 pracownicy naukowi z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego prowadzili rozległe badania archeologiczno – architektoniczne.
W 2016 r. zajęto się odgruzowaniem posadzki, zabezpieczaniem ścian i oczyszczaniem kanałów wentylacyjnych.
W 2018 roku dzięki Nadleśnictwo Czerwony Dwór przyczyniło się do zmodernizowania piramidy i dzięki temu zyskała dawną renomę.
Zobacz również: Mazury domki Gołdap noclegi Węgorzewo noclegi Giżycko noclegi