Zamki na Mazurach

Zamki na Mazurach w miejscowości Zamki na Mazurach w miejscowości
Zamki na Mazurach w miejscowości

Opis

Zamki na Mazurach 

1. Zamek w Nidzicy

Ul. Zamkowa 2, 13-100 Nidzica

Kontakt:

Tel.: +48 89 519 05 00, +48 661 093 462

Strona internetowa: www.zamek.nidzica.pl 

Zamek w Nidzicy jest zwany również „Zamkiem nad Nidą”. Jest to XIV – wieczna warownia położona na wzgórzu pośród mazurskich bagien w najdalej wysuniętym na południe punkcie na mapie dawnego państwa krzyżackiego - od strony Mazowsza. Zamek był siedzibą braci zakonnych Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego czyli Krzyżaków. Przez wiele lat pełnił funkcję przygranicznej warowni przez co zwany był „Bramą do Mazur”. Obecnie w zamku znajduje się Muzeum Ziemi Nidzickiej, Ośrodek Kultury, nowoczesna sala konferencyjno-wystawowa, pracownia rzeźby, galeria malarstwa Hieronima Skurpskiego, biuro turystyczne, restauracja, a nawet siedziba Bractwa Rycerskiego.

2. Zamek w Kętrzynie

Plac Zamkowy 1, 11-400 Kętrzyn

Tel.:+48 89 752 32 82

Strona internetowa: www.muzeum.ketrzyn.pl

Zamek w Kętrzynie to budowla gotycka pochodząca z I połowy XIV wieku. Zamek znajduje się na wzgórzu nad rzeką Guber, pierwotnie był siedzibą prokuratora. Jest to zamek krzyżacki. Z tego czasu pochodzi pierwsza strażnica krzyżacka, natomiast sam zamek powstał w okresie późniejszym. Wybudowany został z czerwonej cegły, co jest charakterystyczne dla zamków krzyżackich. Zamek jest atrakcją Warmii i Mazur, którą trzeba zobaczyć. Na dziedzińcu zamku w okresie letnim odbywają się koncerty i jarmarki, główną atrakcją jest coroczny Średniowieczny Jarmark świętego Jakuba. Obiekt znajduje się na Szlaku Zamków Gotyckich.

3. Zamek Reszel

Ul. Podzamcze 3 11-440 Reszel

Tel.: +48 89 755 01 09

Strona internetowa: www.zamek-reszel.com

Zamek w Reszlu jest to budowla gotycka zbudowana w latach 1350-1401, w której rezydowali biskupi warmińscy. Zamek to masywna budowla ze strzelistą neogotycką wieżyczką, okrągłą basztą i bramą prowadzącą na dziedziniec. Reszel jako jedyne miasto w woj. warmińsko – mazurskim znalazło się w światowym rejestrze zabytków. W Zamku w Reszlu 21 sierpnia 1811 roku spalona została na stosie ostatnia czarownica w Europie- Barbara Zdunk, którą oskarżono o wywoływanie pożarów za pomocą czarów. Przez 4 lata była ona więźniem na zamku, gdzie ją torturowano.

4. Zamek Ryn

Ul. Plac Wolności 2, 11-520 Ryn

Tel.: +48 87 429 72 99

Strona internetowa: www.zamekryn.pl

Zamek Ryn położony jest w miasteczku o tej samej nazwie. Leży na terenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, pomiędzy popularnymi kurortami- Mrągowem, Mikołajkami i Giżyckiem. Z dwóch stron miejscowość otaczają jeziora – Ołów oraz Ryńskie. Lokalizacja zamku zapewnia łatwy dostęp do wielu atrakcji regionu, takich jak: sporty wodne, rejsy wycieczkowe statkami czy zwiedzanie pobliskich zabytków. Ryn może poszczycić się także pieczołowicie odrestaurowanym zamkiem krzyżackim, w którym mieści się hotel. Zamek jest największa atrakcją turystyczna Rynu. Można zwiedzać zadaszony dziedziniec, który ma 900m² oraz przyległe sale utrzymane w średniowiecznym stylu. W Zamku zobaczyć można również ekspozycję uzbrojenia z czasów średniowiecza.

5. Zamek Krzyżacki w Ostródzie

Ul. Mickiewicza 22, 14-100 Ostróda

Tel.: +48 89 646 32 31

Strona internetowa: www.ck.ostroda.pl

Zamek Krzyżacki w Ostródzie jest to najsłynniejszy zabytek miasta. Budowla pochodzi z XIV wieku. Podobnie jak inne krzyżackie zamki w Polsce, został wybudowany z cegły. Jego budowę rozpoczął około 1349 roku komtur Ostródy Gunther von Hohenstein. Zamkiem po bitwie pod Grunwaldem przez krótki okres czasu zarządzał Książe Janusz Mazowiecki, lecz w 1410 roku zamek ponownie zajęli Krzyżacy. Później kilkakrotnie zamek zmieniał właścicieli. Warto wspomnieć, że w ostródzkim zamku kwaterował się Napoleon Bonaparte, skąd zarządzał Europą. Obecnie znajduje się tutaj Centrum Kultury, Galeria, Muzeum oraz Biblioteka.

6. Zamek Krzyżacki- Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego

Ul. Zamkowa 12, 13-200 Działdowo

Tel.: +48 23 697 23 64

Strona internetowa: www.muzeum.dzialdowo.pl

Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego znajduje się w Działdowie w warownym zamku, który powstał w drugiej połowie XIV wieku. Zamek zachował się w sporej części do czasów dzisiejszych. Muzeum powstało w historycznym budynku ratusza z 1794 roku. Miejsce to jest pełne makiet zamków, projekcji multimedialnych czy ekranów dotykowych. Muzeum Państwa Krzyżackiego swoją działalność opiera głównie na nowoczesnych technologiach, jednak nie brakuje tu również oryginalnych eksponatów z epoki, jak broń, ubiory, monety, pieczęcie czy przedmioty codziennego użytku znalezione na terenie dawnego Państwa Krzyżackiego.

7. Pałac Dohnów w Morągu

Ul. Dąbrowskiego 54, 14-300 Morąg

Tel.: +48 89 757 28 48

Strona internetowa: www.morag.muzeum.olsztyn.pl

Pałac Dohnów zbudowany został w stylu barokowym w I połowie XVIII wieku na dawnych murach obronnych. Pałac był siedzibą rodu Dohnów, których potęga wyrosła na służbie u Krzyżaków. Dohnowie mieli kilka rezydencji w dawnych Prusach. Obecnie mieści się w nim Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera - Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

W Muzeum w Pałacu Dohnów znajduje się ekspozycja biograficzna najsłynniejszego morążanina Johanna Gottfrieda Herdera. W pałacowych salach znajduje się również wystawa stylowych wnętrz oraz ciekawe zbiory malarstwa, takie jak: sztuka sakralna, epitafijna i dworska dawnych Prus Książęcych, XVII-wieczne malarstwo holenderskie.

8. Zamek Frombork

Ul. Katedralna 8, 14-530 Frombork

Tel.: +48 55 244 00 71

Strona internetowa: www.frombork.art.pl

Zamek we Fromborku położony jest w województwie warmińsko – mazurskim, tuż nad zalewem wiślanym. Zamek we Fromborku nazywany jest perełką wśród polskich zamków. Zamek jest w kształcie nieregularnego prostokąta. Mury obwodowe zamku osiągają 10 metrów wysokości. Do murów przylegał szereg budynków. Jedynym nie przylegającym do murów była katedra. W zamku istniało 9 wież i baszt. Najwyższa z nich, Wieża Radziejewskiego, miała aż 40 metrów wysokości. W zamku znajduje się także wieża, którą niegdyś biskup Mikołaj Kopernik kupił i przeznaczył na swoje mieszkanie.

9. Ruiny Zamku Kurzętnik

Ruiny Zamku Kurzętnik znajdują się na skarpie zwanej Kurnik, wznoszącej się 63 m nad doliną Drwęcy. To tutaj na przełomie XIII i XIV w. biskupi chełmińscy wznieśli zamek. Była to budowla nietypowa, użyto bowiem miejscowego kamienia narzutowego, a jedynie w wyższych kondygnacjach zamku i otworach okiennych uzupełniono go cegłą. Dzisiaj zamek jest w ruinie, ale warto zobaczyć roztaczający się z góry zamkowej przepiękny widok na położone u stóp skarpy miasteczko Kurzętnik, na rozległą równinę, którą przecina Drwęca oraz na położone nieco dalej na północ Nowe Miasto. W przeciwnym kierunku widać wysokie, pofałdowane wzgórza przypominające krajobraz podgórski. Wspinaczka do tego miejsca może być atrakcją nawet dla dzieci.

10. Archikatedra/ Bazylika Frombork

Ul. Katedralna 6, 14-530 Frombork

Tel.: +48 55 243 72 10

Katedra znajduje się we Fromborku i jest to jedna z największych budowli sakralnych środkowej Europy. Ma 90 m długości i 16,5 m szerokości. Katedra jest uznawana za klejnot architektury gotyckiej. Budowla ma kształt nieregularnego prostokąta z kilkoma budynkami umieszczonymi przy wysokich na 10 metrów murach. We wnętrzu Katedry pochowano słynnego astronoma Mikołaja Kopernika.

Zobacz również:       Mazury noclegi      Ryn noclegi     Nidzica noclegi     Kętrzyn noclegi     Morąg noclegi

Lokalizacja