Ryn - noclegi nad jeziorem ryńskim, orłowskim
Ryn jest urokliwie usytuowanym miasteczkiem, otoczonym przez jeziora Ryńskie i Ołów, znajdującym się na zachodnim skraju Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Jest to idealne miejsce na kilkugodzinny postój podczas podróży, ale zdecydowanie warto tu spędzić więcej czasu, niezależnie od pory roku.
Odwiedzając Ryn, warto zboczyć z głównego Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i dotrzeć do miasta wodną drogą przez malownicze Jezioro Ryńskie, a następnie przycumować niemalże w samym centrum miasteczka
Historia
Początkiem miasta Ryn było powstanie osady wokół zamku, którego budowa rozpoczęła się około 1377 roku. Z końcem XV wieku osada otrzymała prawo osiedla targowego, dzięki czemu miejscowość rozwijała się nieprzerwanie aż do najazdu tatarskiego w XVII wieku. Część mieszkańców wzięta została w jasyr a pozostali zginęli z rąk Tatarów, którzy jeszcze ograbili i spalili osadę, zostawiając jedynie zamek. Po kolejnej klęsce - epidemii dżumy pół wieku po najeździe, Ryn zaczął odradzać się dopiero po nadaniu praw miejskich w 1723 roku przez Króla Prus Fryderyka Wilhelma. W XIX wieku nastąpił okres germanizacji Mazur, w XX wieku powstała w Rynie gazownia, podstacja elektrowni i gazownia, jednak rozwój przerwał wybuch II wojny światowej.
Pod koniec wojny mieszkańców ewakuowano, miasto zajęły wojska radzieckie i przymusowi robotnicy z rodzinami, a życie wróciło do normy dopiero jesienią 1946 roku. Wtedy powstało wiele nowych budynków użytku publicznego, w tym poczta, placówki handlowe, biblioteka czy ośrodek zdrowia, pomyślano również o dawce rozrywki - położone obok jeziora Ryńskie i Ołów wykorzystane zostały w celu utworzenia kąpielisk. Wyremontowanie przystani dla statków i rozwój komunikacji publicznej wpłynął pozytywnie również na rozwój turystyki. Ryn stał się popularnym kurortem wśród wielbicieli sportów wodnych i samego wypoczynku nad wodą. W najbliższym otoczeniu miasta znajduje się bowiem nie tylko Ołów i Jezioro Ryńskie, ale także Jezioro Orło, Guber, Ławki i Szymonek, a wszystkie oddalone od miasta o mniej niż 5 km.
Ryn turystyka
Miejscowość Ryn, otoczony licznymi atrakcjami turystycznymi, stanowi idealny punkt startowy do odkrywania uroków Mazur.
Przy Jeziorze Ryńskim znajduje się urokliwa promenada z mariną Ekomarina oraz piaszczystymi plażami. Jezioro umożliwia łatwy dostęp do Rynu drogą wodną z różnych miejsc w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Nowoczesny port posiada pomosty z dostępem do wody i prądu, gdzie może zacumować aż sześćdziesiąt jachtów.
Nad Jeziorem Ołów można relaksować się na plaży oraz korzystać z pięknej ścieżki spacerowo-rekreacyjnej o długości ponad 4 km, która otacza jezioro. Jezioro to jest również doskonałym miejscem dla entuzjastów nurkowania. W okolicy znajduje się też przestrzeń rekreacyjna z wiatami, ławkami, boiskiem i miejscem na ognisko. Blisko są też miejska plaża i strzeżone kąpielisko z pomostami, a także wypożyczalnia sprzętu wodnego z łodziami, kajakami i rowerami wodnymi. Dostępne są liczne punkty gastronomiczne, różnorodne noclegi oraz pola biwakowe.
Interesujące są także mazurskie kanały żeglugowe, w tym cztery położone blisko Rynu: Kanał Szymoński, Kanał Mioduński, Kanał Grunwaldzki i Kanał Tałcki.
Zamek w Rynie, zbudowany w XIV wieku przez Krzyżaków, jest drugim co do wielkości zabytkowym obiektem tego typu w Polsce. Zbudowany został od na planie prostokąta i ma wymiary 44 na 52 metry. Obecnie w zamku zobaczyć można wiele niezwykłych eksponatów, gotyckie wnętrza, mieści się tu również hotel z restauracją i SPA. Jak przystało na średniowieczny zamek, również i ten ma swoje legendy - po korytarzach krąży ponoć dobry duch Białej Damy, a pod zamkiem mogą istnieć lochy prowadzące do nieistniejącego dziś już kościoła. Obecnie w zamku działa centrum kongresowe i luksusowy hotel.
Mazurskie kanały stanowią nie tylko piękny element krajobrazu i popularne miejsce dla wędkarzy, ale też są zabytkami hydrotechnicznymi i ciekawym przykładem historycznych rozwiązań komunikacji wodnej. Do Rynu można dojechać również autobusami PKS.
Jakie są najpopularniejsze noclegi w Rynie?
W Rynie popularne są różnorodne opcje noclegowe, które przyciągają zarówno turystów indywidualnych, jak i rodziny. Wśród nich szczególnie cenione są noclegi położone nad jeziorem w centrum miasta oraz te blisko jeziora, oferujące łatwy dostęp do lokalnych atrakcji i wypoczynku nad wodą. Wiele obiektów proponuje wyżywienie, w tym śniadania, co jest wygodnym rozwiązaniem dla gości. W Rynie znajdują się także domki letniskowe nad brzegiem jeziora idealne dla rodzin z dziećmi oraz zwierzętami domowymi, a także agroturystyka, oferująca kontakt z naturą. Całoroczne domki nad jeziorem dla 4, 6 osób oraz apartamenty z widokiem na jezioro cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na malownicze położenie. Pokoje gościnne, kwatery prywatne oraz pokoje 2 osobowe z łazienką to opcje dla tych, którzy szukają prywatności i komfortu. Pensjonaty w Rynie oferują przytulną atmosferę i często dodatkowe udogodnienia. Dostępne są również tanie noclegi, które są idealne dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Tanie noclegi Ryn to zazwyczaj agroturystyka, kwater czy pola namiotowe.
Wiele turystów wybiera obiekty, które posiadają udogodnienia jak: aneks kuchenny, wyposażoną kuchnię, ogród, taras, balkon z widokiem na jezioro z miejscem na ognisko, grill, baseny, sauny, jacuzzi, bezpłatny parking
Ile kosztuje nocleg w Rynie?
Ceny noclegów w Rynie mogą się różnić. Ceny wahają się od 60 złotych za osobę za noc w prostszych kwaterach prywatnych lub agroturystyce, do kilkuset złotych za dobę w bardziej luksusowych apartamentach czy hotelach.