Nidzica noclegi
W X wieku okolice dzisiejszej Nidzicy zamieszkiwała ludność słowiańska, a pierwszy obiekt obronny powstał z rąk Krzyżaków około 1268 roku. Wzmianki o zamku nad Nidą pochodzą z 1376 roku, a w 1381 roku osada otrzymała prawa miejskie jako Nydenburg. Nazwa przekształciła się w formę Neidenburg oznaczającą "gród nad rzeką Nidą", która doczekała się spolszczeń do nazw Nibork, Nidbork czy Niedzbórz. Nidzica w trakcie XV wieku przechodziła kilkukrotnie z rąk Krzyżaków w posiadanie Królestwa Polskiego i Związku Pruskiego. Koniec wojny trzynastoletniej i zwarcie pokoju toruńskiego w 1466 roku poskutkowało pozostaniem Nidzicy na terenie państwa krzyżackiego, jednak w wyniku wybuchu kolejnej wojny polsko-krzyżackiej już w 1520 roku w Neidenburgu pojawiły się wojska polskie. i od tamtej pory nasilił się napływ polskiej ludności w południowych Prusach. Rozwój gospodarczy przerwany został w XVII wieku przez wojny szwedzkie, przemarsze wojsk i najazd tatarski. Kolejnymi nieszczęśliwymi wydarzeniami był wielki pożar w 1664 r. oraz epidemia dżumy w 1710 roku. Pod koniec tego samego wieku fosy miejskie zostały zasypane a mury obronne rozebrane.
Mazury agroturystyka
Po kolejnym pożarze w 1804 roku konieczna była odbudowa kilkudziesięciu budynków, w trakcie której powiększony został rynek, ale rozebrano Bramę Polską, w kolejnych latach również stary ratusz miejski i Bramę Niemiecką. Na początku XIX wieku w mieście stacjonowały wojska francuskie, w 1830 roku zamek został wyremontowany z inicjatywy Ferdynanda Tymoteusza Gregoroviusa, a rok później wybuchła kolejna epidemia, tym razem cholery. W II połowie XIX wieku miasto zaczęło ponownie rozkwitać, wzrosła liczba mieszkańców, powstawała nowoczesna infrastruktura oraz połączenie kolejowe z Olsztynem, Działdowem i Wielbarkiem. Niestety podczas I wojny światowej wojska kozackie w znacznym stopniu zniszczyły miasto i mimo szybkiej odbudowy i unowocześnienia Nidzica ponownie ucierpiała w wyniku bombardowań podczas kolejnej wojny. Zniszczenia szacuje się nawet na 80%, po wojnie jednak nastąpił dynamiczny rozwój, powstało wiele nowych budynków - apteka, sąd, zakłady produkcyjne, biblioteka, Dom Ludowy oraz Wytwórnia Win i Miodów Pitnych. Rozpoczęła się również odbudowa zamku w Nidzicy, w którym swoją siedzibę ma Dom Kultury i ognisko muzyczne.
Nidzica kwatery prywatne
Ze względu na działania wojenne i liczne klęski można by się spodziewać, że Nidzica nie obfituje w zabytki, a jednak do obecnych czasów na terenie gminy przetrwało kilka ciekawych obiektów zabytkowych, w tym mury obronne oraz ratusz, dwa kościoły w mieście, kościoły w Kanigowie i w Łynie, Klasztorek, cmentarze wojenne, żydowski i rodowy rodziny Holz-Dahrenstaed, odbudowany zamek, zespół dworski w Zagrzewie, zespół młyna wodnego w Łyńskim Młynie a także zespół cegielni w Waszulkach. W okolicy warto dowiedzieć również zabytkowe parki. Warto dodać, że noclegi w Nidzicy są fantastycznym wyborem dla wielbicieli wypoczynku pośród natury, gdyż tereny otaczające Nidzicę objęte zostały różnymi formami ochrony przyrody i są to: 15 pomników przyrody, rezerwaty Jezioro Orłowo Małe, Źródła rzeki Łyny im. Prof. Romana Kobendzy, Koniuszanka I, Koniuszanka II, obszary chronionego krajobrazu Puszczy Napiwodzko–Ramuckiej oraz Dolin Rzek Nidy i Szkotówki, a także dwa obszary Natura 2000 specjalnej ochrony ptaków Puszcza Napiwodzko-Ramucka i ochrony siedlisk Ostoja Napiwodzko-Ramucka. Ze względu na fantastyczne walory naturalne okolicy wytyczone zostały trzy szlaki rowerowe, takie jak: Szlak Tatarski, Szlak Bursztynowy oraz Szlak generała Samsonowa.