Krainy geograficzne

Sudety i przedg. sudeckie

Sudety i przedg. sudeckie

Sudety przyciągają turystów niepowtarzalnym krajobrazem i niezapomnianymi widokami. Spacery górskie są też znakomitym sposobem na poprawienie kondycji. Sudety są idealnym miejscem na piesze i rowerowe wędrówki. Działają tu prężnie pensjonaty, wille, kwatery, pokoje gościnne. W okresie zimowym najpopularniejsze jest narciarstwo. Chętnie odwiedzane są uzdrowiska górskie.

+

Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie leżą w centralnej części województwa świętokrzyskiego. Pasmo Gór Świętokrzyskich jest jednym z najstarszych łańcuchów górskich w Europie. Najwyższe wzniesienie to Łysica mająca 612 m n.p.m. leżąca w paśmie Łysogór.

+

Podhale

Podhale

Podhale to region charakteryzujący się unikalną kulturą, sztuką, a przede wszystkim folklorem, który jest skarbem i wizytówką tego regionu. Podhale kojarzy nam sie z Zakopanem i mieszkającymi tam góralami. Odwiedzając Zakopane warto też wybrać się na wycieczkę po okolicach, można tam spotkać miejsca, gdzie zwyczaje góralskie są dalej pielęgnowane.

+

Mazury

Mazury

Mazury to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski, nazywane są często "Krainą Tysiąca Jezior" lub "Krainą Wielkich Jezior". Miejsce, które przyciąga turystów swoim naturalnym pięknem, czystym powietrzem i ciszą. Raj na ziemi dla wielbicieli żeglarstwa. Wielkim bogactwem tej krainy są jeziora polodowcowe

+

Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko – Częstochowska obejmuje Polskę południową od Częstochowy i Mstowa na północy kraju, przez Ogrodzieniec aż po Kraków. Osoby wybierające noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej biorą pod uwagę urozmaicony krajobraz czy niezwykłe zabytki. Poza tym tereny sprzyjają turystyce pieszej – idealne miejsce dla rodzin ale także do uprawiania sportów ekstremalnych.

+

Bieszczady

Bieszczady

Bieszczady od lat fascynują swoją niezwykłą przyrodą i ciekawą historią. To jedno z najbardziej dzikich miejsc w Polsce i kierunek dla tych, którzy chcą uciec od ciągłego pośpiechu i zatłoczonego miasta. Bieszczady to najdalej wysuniętą część polskich Karpat. Najwyższy szczyt - Tarnica osiąga wysokość 1346 m n.p.m. Widoki zapierają dech – bez względu na porę roku.

+

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie to kraina o niepowtarzalnym krajobrazie, królestwo jezior, zielonych borów i lasów, urzekających swą potęgą i majestatem, nie tylko przyrodą.

+

Pieniny

Pieniny

Pieniny są jednym z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. To góry dla spacerowiczów, wycieczek szkolnych czy na rodzinne wycieczki. Turystyka w Pieninach trwa przez cały rok. Trzy Korony to najważniejszy, oprócz Sokolicy, symbol regionu, miejsce bardzo atrakcyjne i licznie odwiedzane. Nieodłącznym elementem tego regionu jest przełom Dunajca jest jedną z głównych atrakcji turystycznych obszaru.

+

Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki to najwyższe pasmo Beskidów w Polsce. Najwyższym szczytem w Beskidzie Żywieckim jest Babia Góra wznosząca się na wysokość 1725 metrów. Beskid Żywiecki należy do najcenniejszych przyrodniczo i najpiękniejszych krajobrazowo obszarów w polskich Karpatach. Pasmo Beskidu Żywieckiego jest atrakcyjne turystycznie dla turystów poprzez gęstą sieć szlaków pieszych i rowerowych.

+

Gorce

Gorce

Gorce to pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich, swoją popularność zyskały po wybudowaniu schroniska na Turbaczu, który jest najwyższym szczytem tego pasma jesgo wysokość wynosi 1310 m n.p.m. W Gorcach znajduje się aż 14 szlaków turystyki pieszej, 9 szlaków spacerowych, 7 szlaków turystyki konnej, 7 szlaków turystyki rowerowej oraz 8 ścieżek edukacyjnych. Jest to doskonałe miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku o każdej porze roku.

+

Beskid Śląski

Beskid Śląski

Beskid Śląski zapewne kojarzy się z koronką koniakowską, narciarskim Szczyrkiem czy też ze skocznią w Wiśle Malince. Ten obszar Polski wybierają osoby ceniące aktywny wypoczynek w otoczeniu zieleni oraz górskich krajobrazów. Miłośnicy tradycji i kultury chętnie wybiorą się do Trójwsi Beskidzkiej, tu każdy znajdzie coś dla siebie. Należy pamiętać, że przez najwyższe i najciekawsze partie Beskidu Śląskiego wiedzie Główny Szlak Beskidzki, który jest najdłuższym szlakiem górskim w Polsce - liczy ponad 500 km.

+

Ponidzie

Ponidzie

Ponidzie to ciekawa kraina ulokowana na terenie województwa świętokrzyskiego. Busko – Zdrój, Solec – Zdrój kojarzą się najbardziej z tym rejonem z uwagi na swoje ujęcia wód siarczkowych. Poza tym spływ kajakowy Nidą czy przejazd kolejką wąskotorową z Pińczowa do Jędrzejowa stanowią ciekawą atrakcje i przyciągają wielu turystów z całej Polski. Noclegi w Ponidziu wybierają także miłośnicy kolarstwa górskiego.

+

Karkonosze

Karkonosze

Jednym z popularnych kierunków podróży w sezonie zimowym są Karkonosze. Turyści przybywają tu z całej Polski, aby odkryć Karkonoskie Tajemnice, zdobyć Śnieżkę, sprawdzić zaburzenia grawitacji czy przyjrzeć się Świątyni Wang w Karpaczu. Latem Karkonosze wybierają miłośnicy aktywnego wypoczynku. Doskonale przygotowana baza noclegowa, oferująca usługi na coraz lepszym poziomie gwarantuje udany wypoczynek w karkonoskich obiektach turystycznych.

+

Ziemia Łódzka

Ziemia Łódzka

Łódź jest miastem, które jako pierwsze kojarzy się z hasłem ziemia łódzka. Miasto oferuję szereg licznych atrakcji dla dzieci, młodzieży czy seniorów. Doskonale rowinięta baza noclegowa ziemi łódzkiej przygiąga z roku na rok coraz większą liczbę turystów. Warto spędzić tu choćby krótki weekend, a dla osób pragnących odpocząć od codziennych miejscowości polecamy małe wioski gdzie dobrze rozwija się agroturystyka.

+

Ziemia Lubuska

Ziemia Lubuska

Ziemia Lubuska kojarzy się przede wszystkim z winnicami oraz festiwalem Pol'n'Rock odbywającym się cyklicznie w Kostrzynie nad Odrą. Ponadto mieszkańcy tego regionu mówią że jest to kraina 500 jezior. Choć na prawdę jest ich około 600. To wspaniałe miejsce do uprawiania sportów wodnych oraz turystyki rowerowej.

+

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki stanowi doskonałą bazę wypadową na dla miłośników aktywnego wypoczynku. W sezonie zimowy liczne stacje narciarskie, wyciągi oraz trasy do uprawiania narciarstwa biegowego czy skitourowego przyciągają turystów z całej Polski. Z kolei latem ciekawe szlaki piesze i rowerowe pozwolą sprawdzić swoje umiejętności i kondycję. Warto wspomnieć, że Beskid Śląski doskonale sprawdza się na rodzinny wypoczynek, a to dzięki licznym atrakcjom dostępnym przez cały rok.

+

Beskid Wyspowy

Beskid Wyspowy

W paśmie Beskidu Wyspowego znajdziesz ciekawe miejsca do spędzenia akywnie swojego urlopu. Niezbyt wymagające szczyty, przełęcze, jeziora czy trasy do uprawiania kolarstwa górskiego, narciarstwa biegowego, skitourowego czy wyciągi przyciągają turystów z wielu miejsc Polski. Beskid Wyspowy jest doskonałym miejscem na rodzinny wypoczynek, sprzyja ku temu doskoanłe uksztaltowanie terenu, a gospodarstwa agroturystyczne są chętnie odwiedzane. Ponadto z roku na rok przybywa nowych obiektów noclegowych.

+

Kaszuby

Kaszuby

Kaszuby to piękna kraina kojarząca się z piaszczystymi plażami, ciekawymi zabytkami i przede wszystkim ze swojego wyjątkowego dialektu. Należy pamiętać ten rejon to nie tylko znane miejscowości nadmorskie jak Władysławowo, Gdańsk czy Hel to także Kartuzy, Lębork, Bytów oraz urokliwy kompleks Jezior Wdzyckich, które często nazywane są Kaszubskim Morzem. Niezwykła kultura, tradycja i obyczaje przyciągają turystów z całej Polski chociażby na kilkudniowy wypoczynek na Kaszubach.

+

Kujawy

Kujawy

Kujawy są ciekawym kierunkiem podróży z licznym atrakcjami. Jednym z wielu pięknych miast jest Toruń, kojarzący się z pienikami i Kopernikiem. Turyści planujący noclegi na Kujawach chętnie zatrzymją się w Ciechocinku, to uzdrowiskowe miasto odwiedzane jest o każdej porze roku. Nawet zima na Kujawach daje możliwość uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego.

+

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna kryje wiele ciekawych miejsc i zabytków, które warto odwiedzić choćby podczas weekendowego wypoczynku. Stolica regionu Lublin, a także Kazimierz Dolny, Nałęczów czy Zamość oczaruje miłośników architektury. Dla osób ceniących aktywny wypoczynek polecamy Roztoczański Park Narodowy z pięknym Krasnobrodem i Zwierzyńcem, a dla spragnionych plażowania zachęcamy do zatrzymania się nad Jeziorem Białym w Okunince.

+

Mazowsze

Mazowsze

Mazowsze jest historycznym regionem Polski środkowej i wschodniej, gdzie oprócz nowoczesych form rozrywki, multukina, skateparki, escaproom'y, baseny itp. znajdziemy wiele fajnych nawiązujących do tradycji gospodarstw agroturystycznych, gdzie konno zwiedzimy ciekawe i malownicze zakątki. Oczywiście Mazowsze kojarzy się z Warszawą i słusznie, w stolicy zwiedzimy szereg zabytków, muzeów czy kościołów, ponadto okoliczne miejscowości i wsie także mają wiele do zaoferowania.

+

Podlasie

Podlasie

Doskonale rozbudowana sieć ścieżek rowerowych, szlaków pieszych czy możliwość uprawiania sportów wodnych zachęca do przyjazdu na Podlasie. Unikatowa, dzika przyroda kojarząca się z krainą żubra jaką jest Białowieża, Augustów z kanałem augustowskim i szlakiem tranzytowym Via Baltica czy stolica regionu Białystok z pięknym Ratuszem zdobiącym rynek to tylko kilka miejsc, które warto zobaczyć.

+

Pomorze Wschodnie

Pomorze Wschodnie

Czyste, piaszczyste plaże, liczne ścieżki rowerowe, aquaparki, piękne porty czy parki rozrywki to tylko niektóre z atrakcji jakie czekają na na turystów wybierających noclegi nad morzem. Baza noclegowa na Pomorzu oferuje domki letniskowe, wille, pensjonaty, kwatery prywatnea dzięki ciekawym udogodnieniom z roku na rok przyciągają coraz to większą liczbę wczasowiczów.

+

Pomorze Zachodnie

Pomorze Zachodnie

Piękne plaże, liczne zabytki, turystyka piesza, rowerowa i wodna zachęca do wybrania się na wakacje na Pomorzu Zachodnim

+

Roztocze

Roztocze

Roztocze przyciąga turystów przede wszystkim czystym powietrzem, a także zielonymi lasami, barwnymi łąkami i polami, zbiornikami wodnymi, wspaniałymi zabytkami czy bogatą historią ciekawych miejscowości. Największą atrakcją przyrodniczą są Szumy nad Tanwią czyli wodospady. Poza tym jest to doskonałe miejsce z ciekawymi szlaki do uprawiania turystyki rowerowej, biegania czy narciarstwa. Warto wiedzieć, że to właśnie tu znajdziemy słynne miasto Szczebrzeszyn z pomnikiem konika polnego.

+

Suwalszczyzna

Suwalszczyzna

Region wielokulturowy, z licznymi zabytkami, atrakcjami oraz dla osób lubiący aktywny wypoczynek. Miejsce doskonałe do uprawiania sportów wodnych, turystyki rowerowej i pieszej.

+

Góry Stołowe

Góry Stołowe

Góry Stołowe to wizytówka Dolnego Śląska. Ta kraina kojarzy się z Liczyrzepą – Duchem Gór, który zgodnie z legendą w akcie zemsty na pewnej Emilce, która nie odwzajemniła jego uczucia, jej najbliższych pozamieniał w skały. Miejscami kojarzącym się z Górami Stołowymi są Błędne Skały, Duszniki Zdrój z Muzeum Papiernictwa czy Kudowa Zdrój z Kaplicą Czaszek. Takich pięknych i niezwykłych miejsce jest mnóstwo, a przyciągają one fotografów, miłośników wspinaczki a także początkujących wędrowców.

+

Góry Izerskie

Góry Izerskie

Góry Izerskie to miejsce dla aktywnych, latem kolarstwo górskie z licznymi ścieżkami i specjalnie przygotowanymi Single Trackami a zimą raj dla miłośników narciarstwa biegowego, gdzie na Polanie Jakuszyckiej co roku odbywa się m.in. Bieg Piastów. Izery to pasmo górskie w Sudetach Zachodnich, na terenie Czech i Polski. Wokół Gór Izerskich położone są: Jakuszyce, Szklarska Poręba, Świeradów-Zdrój, Mirsk, Nové Město pod Smrkem, Frýdlant, Liberec, Jablonec nad Nysą, Desná, Tanvald, Hejnice.

+

Góry Bystrzyckie

Góry Bystrzyckie

Góry Bystrzyckie należą do Sudetów Środkowych i usytuowane są w województwie Dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Na Góry Bystrzyckie składają się masywy Czerńca, Jagodnej i Kamyka oraz Dolina Dzikiej Orlicy. Znajduje się tu mnóstwo szlaków pieszych, łagodnych, które nie są zatłoczone w sezonie letnim.

+

Kotlina Kłodzka

Kotlina Kłodzka

Kotlina kłodzka to największa sudecka kotlina, która kojarzy się z licznymi uzdrowiskami, turystyką aktywną, zabytkami, twierdzami czy kopalniami.

+

Pojezierze Pomorskie

Pojezierze Pomorskie

Pojezierze Pomorskie jest nazwą 3 z pojezierzy południowobałtyckich. To niezwykle bogaty przyrodniczo obszar, w którego granicach znajdują się rzeki, jeziora parki narodowe oraz krajobrazowe. Ponadto zlokalizowanych jest wiele pięknych miast pod względem architektury , a także zabytków

+