Suwalszczyzna noclegi świetne miejsce na wypoczynek!
Suwalszczyzna jest krainą leżącą na terenie województwa Podlaskiego, rozciągającą się na terenach Polski i Litwy. Region ten w dużej mierze kojarzy się z zimnem, bo to właśnie polski biegun zimna a dokładniej w Suwałkach. Atrakcji w tej części naszego kraju nie brakuje, należy ich szukać od granicy Mazur na zachodzie i na północ od rzeki Biebrzy. Głównymi miastami Suwalszczyzny, należącymi jednocześnie do jej atrakcji są oczywiście Suwałki i uzdrowisko Augustów. Suwalszczyzna jest obszarem wielokulturowym. Stykają się tu różne kultury i religii. Ponadto ukształtowanie regionu stanowi doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek o każdej porze roku.
Wybierz noclegi Suwalszczyzna na wczasy nad jeziorem
Baza noclegowa jest doskonale rozwinięta i każdego roku przybywa miejsc na wypoczynek, dostępne Suwalszczyzna agroturystyka wille, pensjonaty, domki czy pokoje do wynajęcia. Wspomniane wcześniej Suwałki przyciągają turystów z całej Polski, tu urodziła się Maria Konopnicka, której pomnik możemy spotkać w parku nazwanym jej imieniem. Ciekawostką jest spacer szlakiem krasnoludków, który prowadzi do muzeum pisarki. Latem turyści chętnie wybierają noclegi nad jeziorem zwłaszcza nad Zalewem Arkadia, to malowniczo położony sztuczny zbiornik wodny. W sąsiedztwie zalewu znajduje się plac zabaw dla najmłodszych, skate park, kawiarnia, na przystani dostępna wypożyczalnia sprzętu wodnego, a można tu popływać łódką z żaglem, rowerkiem wodnym. Jest też kilka pomostów. Ciekawostką i zarazem miejsce, które daje uroku temu miejscu jest wyspa na środku zbiornika.
W Suwałkach znajduje się wiele zabytków, ciekawych kamienic czy cmentarz 7 wyznań. Warto wiedzieć, że we wschodniej części Suwalszczyzny znajduje się najgłębsze jezioro w Polsce jakim jest jezioro Hańcza. Głębokość jeziora wynosi 108,5 m a powierzchnia: 304,04 ha. Kolejnym miastem kojarzonym z Suwalszczyzną jest Augustów, który w sezonie letnim również bije rekordy popularności.
Główną atrakcją miasta jest Kanał Augustowski, który ma już ponad 200 lat, 101 kilometrów długości i częściowo biegnie przez obecne terytorium Białorusi. Kanałem można popłynąć z Augustowa dzięki Żegludze Augustowskiej pokonując jego jedną z 17 śluz. Dobrym udogodnieniem jest fakt, że Statki Żeglugi są dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózku. Augustów zapewnia odwiedzającym mnóstwo możliwości spędzania czasu wolnego, od aktywnych form sportowych po spokojne, odprężające i wyciszające spacery pięknymi krajobrazami. Dzięki otaczającym miasto jeziorom, stanowi doskonałe miejsce na uprawianie sportów wodnych, dlatego latem jest tu najwięcej turystów. Spacerując po mieście spotkamy wiele zabytków m. in. Rynek Zygmunta Augusta kolumna Zygmunta II Augusta czy odrestaurowane kamienice.
Na terenie Suwalszczyzny znajduje się również Wigierski Park Narodowy, który przemierzyć możemy zabytkową kolejką wąskotorową. Trasa zaczyna się i kończy w miejscowości Płociczno, a biegnie środkiem parku, wzdłuż jeziora Wigry. Na trasie kolejki są cztery przystanki, trzy w punktach widokowych, jeden w restauracji - cała podróż trwa ponad 2 godziny. Dla miłośników aktywnego wypoczynku oprócz sportów wodnych czyli spływów kajakowych czy żeglarstwa dostępne są także ścieżki rowerowe i trasy piesze. W miejscowości Sejny warto odwiedzić bazylikę, w której wnętrzu znajduje niezwykła figura Matki Bożej Sejneńskiej, czyli Madonnie z Sejn, a także Białą Synagogę to pamiątka żydowskiej historii tego miasta. Z kolei we wsi Wigry warto zobaczyć Zespół Klasztorny Kamedułów. W Smolnikach znajduje się punkt widokowy, wykonany z drewnianej platformy ustawionej na 225 m. n.p.m. roztacza się przepiękny widok na Suwalski Park Krajobrazowy i znajdujące się na jego terenie trzy jeziora. Jeśli mowa o jeziorach, których na Suwalszczyźnie nie brakuje za najczystsze uchodzi jezioro Wigry. Na jeziorze znajduje się aż 19 wysp i już one stanowią wielkie atrakcje Suwalszczyzny. Warto wiedzieć, że obowiązuje to strefa ciszy. nad brzegiem jeziora Wigry, w miejscowości Stary Folwark odrestaurowano dawny budynek Stacji Hydrobiologicznej w którym urządzono Muzeum Wigier, które spełnia rolę nowoczesnego ośrodka edukacyjnego prowadzącego zajęcia dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Zwiedzającym udostępnione są wystawy, filmy i prezentacje multimedialne – pozwalające zapoznać się z historią terenu parku oraz z bogactwem przyrodniczym i dziedzictwem kulturowym tego rejonu.