Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Warszawa
ul. Mordechaja Anielewicza 6
00-157 Warszawa
Mazowsze
zobacz na mapie
Opis
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum POLIN powstało w symbolicznym miejscu w centrum Warszawy: na Muranowie – zatem w przedwojennej dzielnicy zamieszkałej głównie przez Żydów; w czasie wojny przekształconej przez Niemców w getto. Muzeum dopełnia historię tego miejsca: pobliski pomnik Bohaterów Getta upamiętnia, jak polscy Żydzi ginęli, muzeum zaś przypomina, jak żyli. Dlatego nazywamy je „muzeum życia”.
Sercem muzeum jest interaktywna wystawa stała, której oficjalne otwarcie miało miejsce 28 października 2014 r. Wystawa, opracowana przez międzynarodowy zespół historyków i muzealników, prezentuje tysiącletnią historię polskich Żydów, od średniowiecza po czasy współczesne. Wystawa opowiada o ich kulturze i dziedzictwie, z których czerpią Polska i świat.
Wystawa stała to podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności. Zwiedzający poznają odpowiedzi na pytania: jak Żydzi pojawili się w Polsce? W jaki sposób nasz kraj stał się niegdyś centrum żydowskiej diaspory i domem największej społeczności żydowskiej na świecie? Jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie?
Budynek muzeum został zaprojektowany przez fińską pracownię Lahdelma & Mahlamäki. Budynek uznawany jest za perłę architektury - zdobył już wiele wyróżnień – w 2008 r. projekt został nagrodzony International Architecture Award przyznawaną przez Chicago Athenaeum, w 2013 r. gmach otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie Eurobuild Awards w kategorii Architectural Design of the Year, a w 2014 r. – Nagrodę Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Muzeum POLIN wyróżnia niezwykły hol, którego pofalowane, dynamiczne ściany rozcinają całe wnętrze budynku. To architektoniczny symbol wyrwy, jaką w historii Żydów uczyniły Zagłada i powojenne represje. Rolą muzeum jest przywracanie pamięci i budowanie więzi między przeszłością a teraźniejszością – tak, jak most wysoko nad rozpadliną holu łączy oba jego brzegi.
Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.polin.pl