Muzeum Orła Białego

Muzeum Orła Białego

Muzeum Orła Białego  w miejscowości Skarżysko-Kamienna
Google Ads 300x250

Opis

Zbiory Muzeum im. Orła Białego są postrzegane jako drugie co do wielkości w Polsce, gdzie zgromadzono tyle sprzętu bojowego. Najciekawsze obiekty muzealne to zgromadzone na prawie 2 ha ekspozycji plenerowej: kuter torpedowy ORP Odważny, niemieckie działo samobieżne StuG IV, wyrzutnia rakiet SOPKA i inne. Udostępniony zwiedzającym samolot Ił-14, proponujemy przejażdżki pojazdem pancernym BTR-60, udostępniamy miejsce pod ognisko w ruinach Huty „Rejów”. Muzeum jest czynne we wszystkie dni tygodnia . 

Skarżysko-Kamienna jest 50-tysięcznym miastem położonym w północnej części województwa świętokrzyskiego. Rozciąga się malowniczo w dolinie rzeki Kamiennej i dolinach jej dopływów oraz na okalających je wzniesieniach. Dzięki temu w Skarżysku i okolicy wyznaczono kilkanaście atrakcyjnych szlaków dla turystyki pieszej i rowerowej.
     W Skarżysku-Kamiennej mamy kilka ciekawych obiektów kultury materialnej. Warto zobaczyć Muzeum Orła Białego, którego największym atutem jest, drugi co do wielkości w Polsce, zbiór militariów, w części eksponowany plenerowo. Obok Muzeum Orła Białego zachowały się duże fragmenty XVIII-XIX wiecznego zakładu wielkopiecowego Rejów z murem oporowym, kanałem roboczym i częścią wielkiego pieca. Zabytkiem z tego okresu jest również kamienny próg przelewowy tzw. „przewał staszicowski” z zakładu wielkopiecowego Bzin.
   Od 1989 roku istnieje Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, a w nim, jedyna w Polsce, replika wileńskiej Ostrej Bramy.
Wyjątkowym, wręcz magicznym miejscem jest rezerwat archeologiczny Rydno, kryjący ślady kultur ludzkich z ostatnich 14 tysięcy lat – od łowców reniferów po czasy wpływów rzymskich. Odkryto tu m.in. kopalnię hematytu z okresu kultury magdaleńskiej uznawaną za najstarszą w Europie i liczne warsztaty produkcyjne narzędzi krzemiennych.
W niewielkiej odległości (nie dalej niż 20 km) znajdują się m.in: Wąchock z opactwem Cystersów, Sanktuarium na Świętym Krzyżu, Klasztor w Świętej Katarzynie i najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysica, a także zabytkowy Szydłowiec