Zamek w Szydłowcu

Zamek w Szydłowcu

Zamek w Szydłowcu  w miejscowości Szydłowiec
Google Ads 300x250

Opis

Szydłowiecki zamek należy do najpiękniejszych wczesnorenesansowych rezydencji magnackich. Zbudowany przez rodzinę Szydłowieckich, założycieli miasta w latach 1470-1530, dorównywał wspaniałością architektury i wystroju kamieniarskiego najświetniejszym ówczesnym rezydencjom. Jego zewnętrznej okazałości odpowiadały wnętrza wyposażone w bogate portale miejscowego kamienia, polichromowane stropy kasetonowe, malowane fryzy, piece z wielobarwnych kafli i ozdobne posadzki. Poprzez małżeństwo córki Krzysztofa Szydłowieckiego z Mikołajem "Czarnym" Radziwiłłem, zamek przeszedł w ręce litewskiego rodu Radziwiłłów, którzy na stałe zamieszkiwali w Nieświeżu. Pomimo to zamek był nadal rozbudowywany i ulepszany, jego współczesny wygląd pochodzi właśnie z czasów "Hrabstwa Szydłowieckiego" Radziwiłłów. Zamek położony jest na sztucznej wyspie, otoczonej fosą, w samym środku malowniczego Parku Radziwiłłów. Obecnie w zamku mieści się Szydłowieckie Centrum Kultury - Zamek wraz z bogatą w zbiory biblioteką komunalną oraz, jedyne w swoim rodzaju Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Eksponowane są w nim instrumenty grające w polskich kapelach ludowych od początku XVIIIw. W muzeum można także obejrzeć rzadkie, ciekawe, niespotykane od dawna instrumenty jak "skrzypice polskie", liry korbowe, dudy, kozły, harmonie oraz piękne pozytywki i polifony. Zwiedzający mogą wysłuchać brzmienia wszystkich prezentowanych kapel i instrumentów. Muzeum zatrudnia specjalistów, którzy na Państwa życzenie wykonają ekspertyzę i wycenę Państwa instrumentów lutniczych-skrzypiec, gitary, kontrabasu - w tym także instrumentów renesansowych i barokowych. Na Państwa życzenie ekspert wykona także kopię któregokolwiek instrumentu prezentowanego w muzeum, a także dowolny instrument lutniczy. Wykonywane są także korekty i konserwacje zniszczonych instrumentów. Szydłowieckie Muzeum współpracowało z Muzeum Miasta Bad Neuenahr - Ahrweiler w Niemczech Ponadto w salach muzeum prezentowane są wystawy czasowe z równych dziedzin we współpracy z najbardziej renomowanymi muzeami w Polsce. Muzeum dysponuje szczegółową dokumentacją naukową wszystkich zgromadzonych instrumentów, katalogiem twórców ludowych, budowniczych i kolekcjonerów instrumentów. Wszystkie informacje są chętnie udostępniane zainteresowanym W pięknej renesansowej sali przy kominku organizowane są koncerty muzyki poważnej. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych czynne jest codziennie od 8.30 do 15.30 oprócz poniedziałków, a w okresie letnim do godziny 17.30.
Ekspozycje zwiedzać można indywidualnie oraz w grupach zorganizowanych. Oferuje się wszystkim fachowe oprowadzenie, które wliczone jest w cenę biletu. Dla grup młodzieży, dzieci i emerytów stosowane są zniżki cen biletów, a terminy zwiedzania można także zamawiać i uzgadniać telefonicznie. W muzeum można kupić pamiątki - wyroby rzemiosła garncarskiego z pobliskiego Rędocina, wydawnictwa i widokówki.
Na obrzeżach miasta znajduje się zalew. Latem jest miejscem licznych imprez, organizowanych przez Szydłowieckie Centrum Kultury "Zamek".