Kazimierz Dolny nad Wisłą...

Kazimierz Dolny nad Wisłą... w miejscowości Kazimierz Dolny

Opis

Kazimierz Dolny co warto zwiedzić i zobaczyć?
 • Rynek w Kazimierzu Dolnym
 • Stare Miasto w Kazimierzu Dolnym
 • Zespół zamkowy w Kazimierzu Dolnym
 • Kamienice Przybyłów
 • Góra Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym
 • Kazimierski Park Krajobrazowy
 • Wąwóz Korzeniowy Dół
 • Kościół Farny w Kazimierzu Dolnym 
 • Bulwar Nadwiślański 
 • Rejs po Wiśle
 • Kirkut? cmentarz żydowski 
 • Wąwóz Małachowskiego
 • Głęboczyzna - Wąwóz śmierci
 • Wąwóz Norowy Dół
 • Wąwóz Plebanka
 • Wąwóz Czarny

Pod względem historycznym, miasto Kazimierz Dolny położony był w Małopolsce, początkowo należał on do ziemi sandomierskiej, a następnie do ziemi lubelskiej.

Przedstawiając to piękne miejsce, zaczniemy naszą wycieczkę, od opisu tego miasta.

Zerkając na jego architekturę, odnajdziemy średniowieczny brukowany rynek. Jest on bez wątpienia centralnym punktem Kazimierza Dolnego. W letnie weekendy tętni on życiem od samego rana do późnych godzin wieczornych. Przychodzą tu oraz gromadzą się mieszkańcy, przybyli turyści, jak i również najróżniejsi artyści oraz performerzy. Rynek Kazimierza Dolnego, otoczony jest z trzech stron kamienicami, choć większość budynków na które patrzymy to, zabudowa już powojenna. Przyczyną takiego stanu, były wydarzenia mające miejsce w przeszłości. Stojące tu pierwotnie drewniane domy spłonęły w pożarach, a w ich miejsce postawiono renesansowe kamienice, które niestety nie przetrwały do naszych czasów również.

Dodatkowo, ciekawą informacją, dla zwiedzających rynek turystów, są poniższe wiadomości. W dolnej części rynku, odnajdziemy stojącą tam także zabytkową studnie z XIX wieku. Będącą jednym z najbardziej charakterystycznych elementów renesansowego miasta. Obecny wygląd nadany jej został w 1913 roku, przez Jana Koszczyckiego-Witkiewicza, będącego znanym architektem i konserwatorem zabytków. Podobną studnie odnajdziemy, także w górnej części rynku. Ponadto w Kazimierzu można znaleźć jeszcze dwie takie studnie: na ulicy Krakowskiej i na Lubelskiej ? choć ta ostatnia nie jest zabytkiem. Zgodnie z tradycją, kto napije się wody ze studni, będzie w Kazimierzu Dolnym częstym gościem! Dlatego przed chęcią napicia się wody, zapytajmy się kogoś, czy z danej studni można bezpiecznie skosztować wody, bez uszczerbku dla zdrowia dla nas.

Kazimierz Dolny jest prawdziwą architektoniczną perełką. Z tego względu odnajdziemy na terenie miasta, mnóstwo budowli wspaniałych. Istniejący rejestr zabytków, zawiera ich 250. Zachwycają one pod  swoim wyglądem przybywających tam turystów, zwiedzając miasto i okolice. Będąc na rynku zwróćmy uwagę na trzy budynki. Nimi są dwie kamienice Przybyłowskie, Mikołaja oraz Krzysztofa. A także kamienica Gdańska. Przy ulicy  Senatorskiej kamienicy Celejowskiej. Niestety, podobnie jak inne kamienice usytuowane przy tej ulicy, spłonęła ona w 1915 roku, ale w latach 70-tych XX wieku poddano ją gruntownemu remontowi.

Miasto naprawdę wspaniale wygląda z góry. Najpiękniejszy widok na miasto rozciąga się z Góry Trzech Krzyży. Tak przynajmniej twierdził jeden z najpopularniejszych kazimierskich malarzy Franciszek Kmita, znany jako Canaletto Kazimierza. Warto wejść na górę Trzech Krzyży aby zobaczyć piękno tego miasta.

Zobaczmy też pozostałości po średniowiecznym zespole obronnym. Zamek wybudowany został w latach 40-tych XIV wieku. Było to za czasów Kazimierza Wielkiego. Kolejne informacje dotyczące wybudowanego zamku, mówią o tym, że  czasie Potopu Szwedzkiego uległ on zniszczeniu, a w 1806 roku Austriacy wysadzili części grożące zawaleniem. Z tej przyczyny istnieje obecnie możliwość zobaczenia tylko obrębów murów oraz fundamentów i ruin wież oraz budynku mieszkalnego.  

Warto również zwiedzić basztę, która powstała ona na przełomie XIII/XIV wieku. Ma 20 metrów wysokości. Roztacza się z niej piękny widok na okolice. Nie wykluczone, że mogła ona pełnić funkcje latarni dla żeglujących flisaków po Wiśle.

Zobaczmy także najstarsze organy w Polsce. Właśnie tutaj powstał również jeden z głównych portów na Środkowej Wiśle, dzięki któremu miasto szybko bogaciło się na handlu. Wzdłuż wiślanych brzegów, kupcy wznosili również spichlerze ? magazyny zbożowe. Podobno w XVII wieku było ich tu aż 60, z czego nawet połowę stanowiły spichlerze murowane, lecz do dziś przetrwało zaledwie 11. Spichlerze najłatwiej, będzie nam podziwiać spacerując wzdłuż nadwiślańskich bulwarów, niemal od samego wjazdu do Kazimierza Dolnego od strony Puław, aż do ulicy Krakowskiej, gdzie stoi jeden z najbardziej okazałych spichlerzy-renesansowy Spichlerz Kobiałka.

Interesującym pomysłem na poznanie Kazimierza z innej perspektywy jest rejs po Wiśle. Skosztujmy również maślanego kogucika. Wybierzmy się także do jednego z wąwozów lessowych w pobliżu Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Wypijmy kawę w zabytkowej Starej  Chacie.

Odwiedźmy dawną flisacką wioskę oraz żywy skansen. Jak łatwo się domyślić, to wiele ciekawych rzeczy na nas czeka w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.


Kazimierz Dony ciekawostki

 • Najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Kazimierzu jest brukowany rynek z drewnianą studnią na środku. 
 • Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od imienia księcia Kazimierza II Sprawiedliwego
 • Założenie miasta przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu.
 • W Kazimierzu, na cmentarzu żydowskim podobnie jak w Jerozolimie znajduje się Ściana Płaczu. Powstała w latach 80-tych z uratowanych przed zniszczeniem zabytkowych macew.
 • W Kazimierzu Dolnym znajdują się organy z XVII wieku. Są to najstarsze organy tego typu w Polsce. Ulokowane są w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, który został założony przez Kazimierza Wielkiego.
 • Kogut z ciasta to niekwestionowany symbol Kazimierza. Jedną z atrakcji tego miasteczka są kazimierskie koguty z ciasta przypominającego w smaku chałkę, które można kupić w Kazimierzu Dolnym właściwie wszędzie.
 • W czasie II wojny światowej Niemcy utworzyli w Kazimierzu getto dla około 2 tys. ludności żydowskiej.
 • W Kazimierzu , od 2007 roku odbywa się Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi".
 • Kazimierz Dolny znany jest z lessowych wąwozów, którymi można obejść prawie całe miasto.
 • Najpiękniejsza panorama Kazimierza roztacza się z Góry Trzech Krzyży.

Wokół placu znajduje się wiele restauracji i kawiarni. Warto przysiąść w jednej z restauracji, barów, ulokowanych wokół rynku i poobserwować toczące się tu życie.  

Znajdziemy w tym mieście wiele noclegów w pensjonatach, willach, hotelach czy pokojach do wynajęcia w centrum jak również blisko Kazimierza Dolnego , ale wcześniej dokonajmy rezerwacji miejsca na termin naszego pobytu. Klikając w link Kazimierz Dolny noclegi znajdziemy wile miejsc noclegowych


Podstawowe informacje
Lokalizacja
Kazimierz Dolny,
Kiedy
11 sierpień, 2022
O której
Wstęp
Bezpłatny
Sanok atrakcje, historia, ciekawe informacje...
Sanok
11 sierpień, 2022
Miasto Sanok, jest miastem powiatowym w Polsce, mieszczącym się w województwie podkarpackim. Położone ono jest w
Ustka historia, atrakcje, ciekawostki...
Ustka
11 sierpień, 2022
Ustka historia, atrakcje, ciekawostkiUstka posiada ciekawą historię. Otóż, odkryte ślady osadnictwo w okolicach Ustki, dowodzą
Korona Gór Polski - czym jest?
Zakopane
11 sierpień, 2022
CZYM JEST KORONA GÓR POLSKI?To lista 28 szczytów należących do poszczególnych pasm górskich w Polsce.