Weekend w Kazimierzu Dolnym

Weekend w Kazimierzu Dolnym w miejscowości Kazimierz Dolny

Opis

Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego uroku, bogatej historii i artystycznego charakteru. Jeśli planujesz spędzić weekend w Kazimierzu Dolnym, oto kilka sugestii co warto zobaczyć i gdzie można znaleźć atrakcje.
1. Średniowieczny Rynek, jest centralnym punktem miasta, który w okresie letni tętni życiem od rana do późnych godzin. Znajdują się tu liczne kamieniczki, kawiarnie, galerie sztuki i sklepy z rękodziełem. W centralnym miejscu rynku stoi drewniana studzienka, jest dość charakterystyczna i przyciąga uwagę turystów. Warto także poznać najsłynniejszego kundelka w Kazimierzu, ma na imię Kwadrat. Jest to pomnik psa, który lubił tu przesiadywać latem, a zimą wracał na janowicki brzeg. Ciekawostką jest to, że potarcie nosa Kwadrata przynosi szczęście. Rynek to doskonałe miejsce na spacer i cieszenie się atmosferą miasteczka. 
2. Góra Trzech Krzyży stanowi świetny punkt widokowy na panoramę Kazimierza Dolnego i okolic. Krzyże znajdujące się na szczycie Góry Krzyżowej umieszczono w 1708 roku, miały upamiętniać oferty cholery z początku XVIII wieku. Warto pamiętać, że wstęp na wzgórze jest płatny, gdyż jest to własność miasta. 
3. Ruiny Zamku i baszta, które sąsiadują z Górą Trzech Krzyży to średniowieczny zespół obronny. Budowę zamku datuje się na lata 40-ste XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Zamek wielokrotnie był przebudowany oraz niszczony m. in. w czasie Potopu Szwedzkiego. Ciekawostką jest fakt, iż w miejscu czworobocznej wieży mieszkalnej znajduje się punkt widokowy i taras. Z kolei baszta uchodzi za najstarszą kazimierską budowle (powstała w ok. XIII-XIV wieku). Z tej 20 metrowej wieży rozciąga się piękny widok na ruiny zamku, Wisłę i okoliczne miejscowości.
4. Nadwiślański Bulwar. Wystarczy z Rynku udać się ulicą Senatorską, przejść obok pięknych kamienic Celejowskiej i potem Białej i kierować się w stronę Wisły. Polecamy wybrać się na spacer i zaobserwować zachód słońca. Ponadto możemy popatrzeć na zamek, basztę, Farę i spichlerze. Latem można spotkać ulicznych artystów, stąd także można odpłynąć statkiem wycieczkowym po Wiśle.
5. Wąwóz Korzeniowy Dół. Niemal z każdej strony miasto otoczone jest wąwozami lessowymi, jednak najpiękniejszym z nich jest Korzeniowy Dół. Jego długość wynosi 400 metrów, a niektóre ściany sięgają 8 metrów wysokości. Charakterystyczne są także powykręcane korzenie drzew, które wystają z ziemi tworząc ciekawy widok i klimat. 
6. Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym stanowi klasyczny i jednocześnie najbardziej znany przykład tzw. „renesansu lubelskiego”. Zobaczymy dobrze zachowany wystrój oraz wyposażenie z tego okresu. Cennym zabytkiem świątyni są organy z 1620r. 
7. Kazimierska kuchnia. Planując noclegi w Kazimierzu Dolnym warto spróbować regionalnych potraw. Bardzo smaczne są między innymi: pieczona gęś, duszona kaczka, cielęce frykadelki czy pierogi z farszem z kaszy jaglanej i wołowiny. Oczywiście na pamiątkę warto zakupić Maślane Koguciki - to w pewnym sensie symbol Kazimierza Dolnego, który powinien zjeść każdy turysta odwiedzający miasto. Są to drożdżówki upieczone w kształcie koguta, w smaku podobne do chałki. 
Jeśli chodzi o zakwaterowanie, w Kazimierzu Dolnym znajduje się wiele urokliwych pensjonatów, hoteli i apartamentów do wynajęcia. Można znaleźć nocleg zarówno w samym centrum miasteczka, jak i w jego okolicach. Warto też wcześniej zarezerwować miejsce noclegowe, zwłaszcza w sezonie turystycznym, aby mieć pewność dostępności.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Kazimierz Dolny, Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kiedy
16 maj, 2023
O której
Wstęp
Płatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny