Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego uroku, bogatej historii i artystycznego charakteru. Jeśli planujesz spędzić weekend w Kazimierzu Dolnym, oto kilka sugestii co warto zobaczyć i gdzie można znaleźć atrakcje.
1. Średniowieczny Rynek, jest centralnym punktem miasta, który w okresie letni tętni życiem od rana do późnych godzin. Znajdują się tu liczne kamieniczki, kawiarnie, galerie sztuki i sklepy z rękodziełem. W centralnym miejscu rynku stoi drewniana studzienka, jest dość charakterystyczna i przyciąga uwagę turystów. Warto także poznać najsłynniejszego kundelka w Kazimierzu, ma na imię Kwadrat. Jest to pomnik psa, który lubił tu przesiadywać latem, a zimą wracał na janowicki brzeg. Ciekawostką jest to, że potarcie nosa Kwadrata przynosi szczęście. Rynek to doskonałe miejsce na spacer i cieszenie się atmosferą miasteczka.
2. Góra Trzech Krzyży stanowi świetny punkt widokowy na panoramę Kazimierza Dolnego i okolic. Krzyże znajdujące się na szczycie Góry Krzyżowej umieszczono w 1708 roku, miały upamiętniać oferty cholery z początku XVIII wieku. Warto pamiętać, że wstęp na wzgórze jest płatny, gdyż jest to własność miasta.
3. Ruiny Zamku i baszta, które sąsiadują z Górą Trzech Krzyży to średniowieczny zespół obronny. Budowę zamku datuje się na lata 40-ste XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Zamek wielokrotnie był przebudowany oraz niszczony m. in. w czasie Potopu Szwedzkiego. Ciekawostką jest fakt, iż w miejscu czworobocznej wieży mieszkalnej znajduje się punkt widokowy i taras. Z kolei baszta uchodzi za najstarszą kazimierską budowle (powstała w ok. XIII-XIV wieku). Z tej 20 metrowej wieży rozciąga się piękny widok na ruiny zamku, Wisłę i okoliczne miejscowości.
4. Nadwiślański Bulwar. Wystarczy z Rynku udać się ulicą Senatorską, przejść obok pięknych kamienic Celejowskiej i potem Białej i kierować się w stronę Wisły. Polecamy wybrać się na spacer i zaobserwować zachód słońca. Ponadto możemy popatrzeć na zamek, basztę, Farę i spichlerze. Latem można spotkać ulicznych artystów, stąd także można odpłynąć statkiem wycieczkowym po Wiśle.
5. Wąwóz Korzeniowy Dół. Niemal z każdej strony miasto otoczone jest wąwozami lessowymi, jednak najpiękniejszym z nich jest Korzeniowy Dół. Jego długość wynosi 400 metrów, a niektóre ściany sięgają 8 metrów wysokości. Charakterystyczne są także powykręcane korzenie drzew, które wystają z ziemi tworząc ciekawy widok i klimat.
6. Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym stanowi klasyczny i jednocześnie najbardziej znany przykład tzw. „renesansu lubelskiego”. Zobaczymy dobrze zachowany wystrój oraz wyposażenie z tego okresu. Cennym zabytkiem świątyni są organy z 1620r.
7. Kazimierska kuchnia. Planując noclegi w Kazimierzu Dolnym warto spróbować regionalnych potraw. Bardzo smaczne są między innymi: pieczona gęś, duszona kaczka, cielęce frykadelki czy pierogi z farszem z kaszy jaglanej i wołowiny. Oczywiście na pamiątkę warto zakupić Maślane Koguciki – to w pewnym sensie symbol Kazimierza Dolnego, który powinien zjeść każdy turysta odwiedzający miasto. Są to drożdżówki upieczone w kształcie koguta, w smaku podobne do chałki.
Jeśli chodzi o zakwaterowanie, w Kazimierzu Dolnym znajduje się wiele urokliwych pensjonatów, hoteli i apartamentów do wynajęcia. Można znaleźć nocleg zarówno w samym centrum miasteczka, jak i w jego okolicach. Warto też wcześniej zarezerwować miejsce noclegowe, zwłaszcza w sezonie turystycznym, aby mieć pewność dostępności.
Blisko natury
Białystok noclegi, Augustów noclegi, Białowieża noclegi, Hajnówka noclegi, Rajgród noclegi, Sokółka noclegi, Zwierzyniec noclegi, Krasnobród noclegi, Susiec noclegi, Suwałki noclegi, Ojców noclegi, Kościerzyna noclegi, Susiec noclegi, Szczebrzeszyn noclegi, Wola Uhruska noclegi, Krasnobród noclegi, Józefów noclegi, Włodawa noclegi, Cyców noclegi, Nielisz noclegi, Supraśl noclegi, Krynki noclegi, Rajgród noclegi, Sejny noclegi, Giby noclegi, Suwałki noclegi