Susiec
Susiec znajduje się na pograniczu Roztocza Środkowego, Roztocza Wschodniego, Równiny Biłgorajskiej oraz Płaskowyżu Tarnogrodzkiego.
Jest to miejsce wyjątkowe, położone na obrzeżach Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej, co czyni z niego atrakcyjny punkt turystyczny. Oferuje ono możliwość relaksu wśród pięknych wzgórz, zachwycających dolin rzecznych z malowniczymi mini-wodospadami, pozwala delektować się zapachem żywicy leśnej oraz kosztować obficie rosnące w okolicy czarne jagody.
Zróżnicowana oferta noclegowa Suśca przyciąga rokrocznie licznych turystów, oferując pobyt w gospodarstwach agroturystycznych, przytulnych domkach czy nowoczesnych ośrodkach wypoczynkowych. Planując urlop w tej lokalizacji, warto pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji miejsca, ponieważ w sezonie letnim często zdarza się, że wolne pokoje szybko znikają, a ceny wzrastają wraz ze wzrostem zainteresowania.
Susiec to również rodzinne miasto Sylwestra Chęcińskiego, znanego reżysera kultowej trylogii filmowej: "Sami Swoi", "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć". Przy głównej drodze do miasta ustawiono pomnik Kargula i Pawlaka, co jest hołdem dla tej wybitnej polskiej produkcji
Krótka historia
Obszary te były częścią terytorium starostwa zamachowego. W końcu XVI wieku, przeszły one pod kontrolę twórcy ordynacji zamojskiej, kanclerza Jana Zamojskiego. Do połowy XVII wieku, teren ten pokrywała gęsta puszcza, nie będąc zaludnionym.
Najwcześniejsze informacje pochodzą z inwentarza z 1582 roku, który wspomina o istnieniu młynów Sikliwców Świdów na Potoku Łosinieckim. W roku 1643, dokumentacja wymienia młyn na rzece Wieluńce, dzisiejszej Jeleń. W tym samym roku, ordynat Jan Zamojski, zwanym „Sobiepanem”, zezwolił pewnemu Zielińskiemu na przeniesienie huty wypalającej żelazo z rud darniowych ze wsi Szara Wola (dzisiaj Szarowola) do miejsca zwanego Susiec oraz na założenie tam stawu. Równocześnie, w okolicy obecnej wsi zaczęła rozwijać się Rybnica, która stała się zalążkiem późniejszego klucza rybnickiego ordynacji zamojskiej, a w XVIII wieku jednym z jej głównych ośrodków.
W 1732 roku na terenie tym znajdowały się: browar, kuźnia, dwór, młyn oraz huta szkła, umiejscowiona w obecnym Suścu. Około roku 1800 w Suścu powstał drewniany kościół, zbudowany z materiału pochodzącego z rozebranej, prawdopodobnie w 1796 roku, cerkwi unickiej, która wcześniej stała na wzgórzu Zamczysko. W latach 1862-68 wzniesiono kościół murowany. W okresie rozbiorów wieś znalazła się w granicach Królestwa Polskiego, niedaleko granicy z Galicją. Ze względu na trudne warunki życia, mieszkańcy zajmowali się przemytem.
Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku, okolice Suśca były miejscem zaciętych walk toczonych przez oddziały armii „Lublin” i „Kraków”. Na miejscowym cmentarzu znajdują się mogiły poległych żołnierzy. Przez cały czas okupacji, w regionie tym działały oddziały AK, GL, BCh. W 1987 roku, mieszkańcy Suśca ufundowali pomnik ku czci wszystkich, którzy polegli w walce podczas wojny
Co warto zwiedzić w Suścu?
W Suścu i jego okolicy warto zwiedzić:
Szlak Szumów (tzw. Szumy) - niebieski szlak turystyczny prowadzący z Suśca do Rebizantów przez rezerwat Nad Tanwią. Szumy to popularne niewysokie kaskady na rzece Tanwi, rozciągające się na długości około 1 km.
Wodospad Jeleń - malowniczy wodospad na rzece Jeleń o wysokości około 1,5 m. W pobliżu znajdują się trzy mniejsze wodospady. Do Wodospadu Jeleń prowadzą szlaki turystyczne - niebieski i żółty.
Spływy kajakowe Tanwią - 2-godzinny spływ kajakowy malowniczą rzeką Tanwią, z początkiem w miejscowości Paary, a końcem w Rebizantach przed rezerwatem Nad Tanwią. Trasa jest odpowiednia dla każdego, nawet przy płytkiej wodzie.
Rezerwat Nowiny - rezerwat florystyczny, bogaty w cenną roślinność torfowiskową i wodną, w tym grzybienie północne, rosiczkę, bagnicę torfową i wełniankę wąskolistną. Teren ten, pełen małych oczek wodnych i torfowisk, został objęty ochroną w 1990 roku.
Trasy rowerowe:
- Trasa do Rudy Różanieckiej i Narola: ok. 40 km, prowadząca przez Huta Różaniecka, rezerwat Las Bukowy i Pałac Łosiów.
- Trasa przez Hutę Szumy do Narola: wiedzie przez Rybnica Leśna, Huta Szumy, aż do Narola.
- Trasa dookoła Gminy Susiec: ok. 40 km, obejmująca m.in. Łosińca, Kunki, Róża i Ciotusza Stara.
- Trasa do Borowych Młynów: ok. 30 km, z cmentarzem wojennym w Błudku i osadą leśną Borowe Młyny.
Szlak Ziemi Józefowskiej - trasa od Józefowa PKP przez Szopowe, Stanisławów, Ciotusza Starą, Majdan Sopocki Drugi, Nowiny, aż do Hamerni.
Centralny Szlak Rowerowy Roztocza - od Kraśnika PKP do Hrebennego, przechodzący przez liczne miejscowości i atrakcje przyrodnicze.
Kościół parafialny pw. św. Jana Nepomucena - zabytkowy kościół z XIX wieku, z cennym wyposażeniem i historią.
Drewniana dzwonnica - z lat 20. XX wieku oraz nowsza dzwonnica z 1974 roku.
Młyn wodny - drewniana budowla z 1925 roku, obecnie używana jako młyn elektryczny, z malowniczym stawem młyńskim zwany Morskim Okiem.
Te i wiele innych atrakcji czyni Suśiec oraz okolicę miejscem wartej odwiedzenia, oferującym bogactwo przyrodnicze, historyczne oraz możliwości aktywnego spędzania czasu.
Noclegi w Suścu
Susiec noclegi posiada szeroką ofertę noclegową, począwszy od kameralnych domków położonych nad malowniczym zalewem, które zapewniają nie tylko spokój i bliskość natury, ale także wygodę dzięki aneksom kuchennym, telewizorom oraz dostępowi do bezprzewodowego internetu WiFi. Dla tych, którzy cenią sobie relaks i odprężenie, dostępne są noclegi z basenem, jacuzzi oraz sauną, idealne na regenerujące pobyt. Rodziny z dziećmi docenią obiekty oferujące przestronne ogrody z miejscem na grill oraz ognisko, a także plac zabaw i udogodnienia dla najmłodszych, gwarantujące bezpieczną i aktywną zabawę. Oferta noclegowa w centrum Suśca jest równie atrakcyjna, proponując pokoje 2, 3, 4-osobowe, kwatery prywatne, apartamenty czy pensjonaty, wiele z nich oferuje wyżywienie na miejscu, w tym śniadania, umożliwiając pełne skupienie się na odpoczynku. Bez względu na to, czy szukasz miejsca na wypoczynek w agroturystyce, czy preferujesz bardziej miejski klimat, Susiec ma do zaoferowania noclegi spełniające różnorodne potrzeby i oczekiwania