Noclegi Szczebrzeszyn

Liczba ofert: 4
(0 opinii)
Szczebrzeszyn, Zwierzyniecka 11 , Roztocze
Kategoria: Kwatery Szczebrzeszyn
Chatka Nad Rzeką położona jest w bezpośrednim
sąsiedztwie rzeki Wieprz, w chatce zapewnione jest 4- 6 miejsc noclegowych. Do dyspozycji Gości również grill, leżaki...
(0 opinii)
Zwierzyniec, Zaułek 4 , Roztocze
Kategoria: Kwatery Zwierzyniec
(0 opinii)
Szczebrzeszyn, 35 , Roztocze
Kategoria: Ośrodki wypoczynkowe Szczebrzeszyn
Szczebrzeszyn, 90 , Roztocze
Kategoria: Agroturystyka Szczebrzeszyn

O miejscowości Szczebrzeszyn

Noclegi Szczebrzeszyn

Szczebrzeszyn to nieduże miasteczko położone nad rzeką Wieprz, w pobliżu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zaletą lokalizacji Szczebrzeszyna jest fakt, iż położony jest on niedaleko popularnego na Roztoczu Zwierzyńca, który jest znanym miastem o charakterze wypoczynkowym a także zaledwie 20 km od Perły Renesansu - Zamościa, który swoją niezwykłą architektura zachwyca licznie przybywających każdego roku turystów.

Historia Szczebrzeszyna rozpoczęła się w średniowieczu wraz z powstaniem w tym miejscu grodu obronnego na trakcie kijowskim. Jako miasto szlacheckie Szczebrzeszyn ulokowany został w 1352 roku, wtedy tez nadane zostały przez Kazimierza Wielkiego prawa miejskie. Z uwagi na lokalizację w blisko granicy państwa w mieście od wieków ścierały się, przeplatały i uzupełniały różne kultury, na wskutek czego w znanym nad dzisiaj Szczebrzeszynie zobaczyć można wiele rozmaitych zabytków pochodzących z różnych okresów i wzniesionych przez przedstawicieli innych kultur. Doskonałym tego przykładem są: barkowy kościół, cerkiew z XV wieku, synagoga oraz kirkut z licznymi macewami. Warto zaznaczyć, że miasto położone było na skrzyżowaniu dwóch ważnych szlaków handlowych - bursztynowego znad Bałtyku na południe a także szlaku biegnącego z Kijowa na zachód Europy.

Szczebrzeszyn agroturystyka

W II połowie XVI wieku Szczebrzeszyn został własnością Dymitra z Gorajowa za to, że powstrzymał on królową Jadwigę od ślubu z Wilhelmem Habsburgiem. Był on nie tylko podskarbim koronnym Władysława Jagiełło, zwierzchnikiem szlachty szczebrzeszyńskiej ale również dobrym i hojnym gospodarzem w jedynym w całej Polsce księstwie o ustroju feudalnym. Historia Szczebrzeszyna obejmuje także nadanie prawa magdeburskiego, pożar miasta w 1583 roku, napady wojsk kozackich, szwedzkich, tureckich i tatarskich, w międzyczasie trwały też budowy i przebudowy głównie obiektów sakralnych. Największe zniszczenia nastąpiły w XX wieku w czasie II wojny światowej, Szczebrzeszyn bowiem został zbombardowany i zajęty przez Niemców którzy rozpoczęli prześladowania przede wszystkim ludności żydowskiej ale i polskiej oraz ukraińskiej, aż do wyzwolenia w 1943 roku.

Szczebrzeszyn noclegi

Dzięki bogatej historii miasta w Szczebrzeszynie do dziś zachowało się wiele ciekawych obiektów zabytkowych, głównie sakralnych, jednak w okolicy znajduje się również zespół pałacowo-parkowy, młyn wodny i ratusz. Prawie każdy kojarzy też miasto z popularnego wiersza Jana Brzechwy, którego początek brzmi: „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie”. Nawiązując do tego znanego utworu w Szczebrzeszynie powstało kilka pomników przedstawiających świerszcze, a najbardziej znany z nich stoi przed Ratuszem.