Chochołów jedna z najpiękniejszych wsi w Polsce…

Chochołów jest atrakcyjną miejscowością położoną  na Podhalu blisko  Zakopanego. Istniejąca w Chochołowie Dolina Chochołowska jest bardzo uroczym miejsce, który każdy turysta powinien zobaczyć . Mianowicie, 2/3 doliny pokrywają lasy świerkowe. W dolnej części przedstawianej doliny występują dolnoreglowe lasy z domieszką buka, jodły i reliktowej sosny zwyczajnej. Wśród rosnących tu lasów bieleją liczne turnie. Efektownie prezentują się wśród nich Mnichy Chochołowskie i Siwiańskie Turnie. Szczyty i granie wyższych gór w okolicach Chochołowa są trawiaste, przez co najatrakcyjniej wyglądają one jesienią. Wówczas możliwe jest na nich obserwacja całej tęczy kolorów. Mianowicie z różnorodnie zabarwioną florą. Przebarwione na kolor jaskrawoczerwony kępy borówek (występują ich tu 3 gatunki), fioletowe wrzosy, rude pędy situ skuciny, żółte bliźniczki psiej trawki, na tle ciemnozielonych kęp kosodrzewiny daje efekt. Atrakcją są też liczne polany i hale z szałasami, większość z nich jest jeszcze wypasana. Wiosną zakwitają na nich masowo krokusy, jesienią zimowit jesienny i jesienne gatunki goryczek. Dolina Chochołowska jest też ostoją dzikich zwierząt. Odbywają się w niej rykowiska jeleni, niedźwiedzie, świstaki i wiele innych gatunków znajduje tutaj odpowiednie warunki do życia.
 
W Chochołowie turysta spotka również jedną z najbardziej malowniczych wsi na Skalnym Podhalu.  Słynie ona z doskonale zachowanej drewnianej zabudowy pochodzącej z przełomu XVIII i XIX wieku.
We wsi usytuowanej w dolinie Czarnego Dunajca, stoją góralskie chałupy, znajdujące się na brzegu potoku, wzdłuż drogi z Zakopanego do Czarnego Dunajca. O ważnej oraz bezcennej wartości historycznej Chochołowa stanowi charakterystyczna podhalańska zabudowa wsi ulicówki. Chałupy ustawione są ciasno szczytami do drogi. Domy te zbudowane na rzucie prostokąta w stylu podhalańskim, konstrukcji zrębowej, kryte gontowymi dachami półszczytowymi zdobionymi „słoneckiem” i „pazdurem”. Na Wielkanoc i Boże Ciało miejscowe gaździny szorują wodą z mydłem ściany chałup z szerokich drewnianych płazów. Nadaje to  balom charakterystyczny jasny kolor. Jedną z najpiękniejszych jest chałupa z Jednej Jedli numer 24, której frontową ścianę postawiono pod koniec XIX wieku z jednego, ogromnego jodłowego pnia.
 
W Chałupie Bafiów, wzniesionej w 1798 roku i przebudowanej w 1889 roku, działa Muzeum Powstania Chochołowskiego, filia Muzeum Tatrzańskiego. Ekspozycję poświęconą powstaniu z 1846 roku urządzono we wnętrzu góralskiej chaty, w izbie czarnej zgromadzono sprzęty codziennego użytku, a w izbie białej przedmioty odświętne. Z historii Chochołowa godne odnotowania jest powstanie chochołowskie z 1846 roku, które skierowane było przeciwko Austriakom. Powstaniu przewodził  Jan Adruskiewicz. Pamiątki po tamtych wydarzeniach w Chochołowie można zobaczyć w muzeum zwanym również Zgrodą Bafiów. Ale co zaskakujące jest to zabytkowa osiemnastowieczna chata, posiadająca dwie izby: „białą” oraz „czarną”. Zwiedzający znajdzie i zobaczy tu następujące pamiątki: broń powstańczą, listy, sylwetki przywódców, jak i przedmioty dawnego gospodarstwa domowego, meble, obrazki na szkle oraz inne etnograficzne różności. 
W 2018 roku w drewnianym budynku z przełomu XVIII i XIX wieku otwarto Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego Muzeum Torfowisk z interaktywną ekspozycją pokazującą powstawanie, znaczenie, wykorzystanie oraz florę i faunę torfowisk. W okolicy warto zobaczyć: kościół w Witowie z XX wieku i drewniane domy w Czarnym Dunajcu z XIX wieku.
 
Wielką atrakcją Chochołowa są termy. Znajdują się w  miejscowości przygranicznej w południowo  zachodniej części Małopolski. Kompleks, który usytuowany  jest na brzegu Czarnego Dunajca odnajdziemy w południowej części miejscowości. Dojazd do opisywanych term dla przybywających z Zakopanego oraz jadących od strony Śląska najwygodniejszy jest trasą 958 (droga łącząca Zakopane z Chabówką). Jest to droga nie tak często uczęszczana, jak Zakopianka, stąd odległość z Zakopanego do Chochołowa (niecałe 19 km) można pokonać samochodem osobowym w 20 minut. Nie tak długo. Do term istnieją również inne metody dojazdu. I tak Do term można także bez problemu dojechać korzystając z komunikacji publicznej ? wiele firm przewozowych organizuje codzienne przejazdy do i z powrotem z Krakowa, Zakopanego, Sosnowca, Jaworzna, Mysłowic i wielu innych miejscowości położonych w województwach śląskim i małopolskim. Kłopotów z zaparkowaniem przy termach nie ma. Bowiem istnieją tam  miejsca dla samochodów osobowych, busów, autokarów.  Cały  kompleks term w Chochołowie jest intensywnie rozbudowany. Dzięki czemu, posiada w samej strefie basenów z wodą termalną 30 różnych basenów i beczek z wodami mineralnymi o właściwościach terapeutycznych i leczniczych. Dla miłośników pływania poleca się kąpiele w dużych basenach sportowych o wymiarach 16×8 m usytuowanych na poziomie 0. Baseny sportowe mają nowoczesne systemy wspomagania pracy ratowników, przez co znacznie zwiększa się poziom bezpieczeństwa osób korzystających z obiektu. Wszyscy przybywający do Chochołowa w celach  senatoryjno – leczniczych winni  się dla odpowiedniego relaksu, poprawy własnego zdrowia wykąpać się w specjalnych beczkach wypełnionych wodami siarkowymi lub innymi bogatymi w minerały. Woda siarkowa ma temperaturę 36 stopni, solankowo ? jodowa 32 stopnie. W Chochołowie chętni odnajdą również strefa SPA, która jest luksusowym miejscem oferującym zabiegi lecznicze, relaksacyjne, fizjoterapeutyczne, kosmetyczne. Przez co można szybko i łatwo wyciszyć się, zrelaksować, odbudować siły psychiczne i fizyczne. W SPA są stosowane różne techniki i najnowsze urządzenia oraz kosmetyki od wiodących producentów.
Noclegów w Chochołowiejest bardzo dużo, miejscowość posiada bogatą bazę hotelowo – noclegową. Jeśli chodzi o jedzenie i restauracje, w których każdy kuracjusz, turysta będzie chciał zjeść śniadanie, obiad, kolacje, napić się kawy, herbaty, nie będzie z tym problemu.

Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi