Dlaczego warto jechać do Szczawnicy?

Szczawnica – perła Pienin

Szczawnica to urokliwe miasteczko, będące jednocześnie uzdrowiskiem i miejscowością turystyczną, położone malowniczo w Pieninach, nad rzeką Grajcarek. Piękne krajobrazy, walory uzdrowiskowe miejscowości oraz bogato rozwinięta infrastruktura turystyczna sprawiają, że Szczawnica jest chętnie odwiedzanym miejscem właściwie przez cały rok. Miasto oferuje mnóstwo atrakcji, od spływu Dunajcem, przez liczne szlaki turystyczne. Wizyta w Szczawnicy to gwarancja wypoczynku w otoczeniu niesamowitej przyrody i bogatej tradycji kurortowej. Zapraszamy do zapoznania się z najbardziej znanymi walorami tej miejscowości.

Atrakcje w Szczawnicy które warto zwiedzić?

  • Plac Dietla i pijalnie wód mineralnych

Centralnym punktem uzdrowiska jest plac Dietla. To miejsce skupiające najważniejsze obiekty i atrakcje Szczawnicy. Plac odgrywa kluczową rolę w życiu miasta już od XIX wieku, kiedy to Szczawnica stała się ważnym punktem na uzdrowiskowej mapie Polski.  Nazwę swą zawdzięcza   doktorowi Józefowi Dietlowi – wybitnemu lekarzowi i orędownikowi lecznictwa uzdrowiskowego. Wokół placu znajdują się ważne obiekty architektoniczne i historyczne Szczawnicy, w tym uzdrowiskowe pawilony, wille oraz inne zabytkowe budynki. Miejsce to stanowi centrum życia kulturalnego miasta, zwłaszcza w sezonie turystycznym.

W stylowym „Domu nad Zdrojami” na wschodniej stronie Placu Dietla mieściła się Pijalnia Wód Mineralnych. Ten wyjątkowy budynek został wzniesiony przez Józefa Stefana Szalaya w 1863 roku.

Niestety, w 2002 roku pożar strawił budynek, co zmusiło do przeniesienia Pijalni w inne miejsce.

Za odbudowę „Domu nad Zdrojami” w pierwotnym miejscu wzięła się rodzina Mańkowskich.

W 2008 roku, po latach nieobecności, budynek na Placu Dietla znów rozbrzmiewał życiem. Dziś możemy tam podziwiać elegancką pijalnię oferującą sześć rodzajów wód mineralnych oraz Galerię Pijalni Wód Mineralnych na wyższym piętrze.

  • Promenada nad Grajcarkiem

Będąc w Szczawnicy nie zapomnijmy przespacerować się Promenadą nad Grajcarkiem. Grajcarek, to rzeka przepływająca przez miasto i dzieląca je na część uzdrowiskową i osiedlową. Promenada stanowi ulubione miejsce przechadzek zarówno turystów, jak i miejscowej ludności. Deptak jest bogato zagospodarowany – ocieniony drzewami, posiada ławki do odpoczynku, a także małe mostki przez rzekę. Wzdłuż niego zlokalizowane są pijalnie wód mineralnych, kawiarnie, restauracje, a nawet place zabaw dla dzieci, co sprawia, że jest to idealne pod każdym względem miejsce właściwie dla każdego. Z uwagi na otoczenie – zabytkową architekturę oraz pobliskie góry – wędrówka Promenadą nad Grajcarkiem to przyjemność zarówno dla ciała jak i dla duszy.

  • Spływ Przełomem Dunajca

Szczawnica (lub Krościenko nad Dunajcem) to meta tradycyjnego Spływu Przełomem Dunajca, który swój początek ma w miejscowości Sromowce Wyżne – Kąty. Trasa liczy około 18 km i potrzebujemy na taki spływ zarezerwować około 2-3 godzin. Spływy Dunajcem mają bogatą tradycję – organizowane są od ponad 100 lat, początkowo dostępne dla wybrańców – arystokracji i zamożniejszych turystów – z biegiem czasu stały się popularne właściwie wśród wszystkich chętnych. Odbywają się one na specjalnych tratwach, które obsługiwane są przez flisaków. Ci ostatni zajmują się tą pracą od pokoleń, każde z nich przekazywało swoim dzieciom umiejętności i doświadczenie niezbędne do wykonywania tej usługi.

Odwiedzając Szczawnicę lub okolice warto skorzystać z możliwości uczestnictwa w takim spływie. Niezapomniane widoki (np. na najsłynniejsze w Pieninach Trzy Korony czy Sokolicę, Pieniński Park Narodowy), pstrągi w Dunajcu, spieniona woda, kołysanie tratwy – to wszystko tworzy wyjątkowe wspomnienia z pobytu w tym miejscu.

  • Wąwóz Homole

W okolicach Szczawnicy, a konkretnie niespełna 7 kilometrów na południe od niej, w Pienińskim Parku Narodowym, znajduje się Wąwóz Homole. Jeśli zdecydujemy się odwiedzić Szczawnicę, wąwóz to punkt na naszej mapie must-see. Jego długość wynosi około 800 metrów i przejście przez niego stanowi bułkę z masłem nawet dla dzieci, choć miejscami jest dosyć stromo i – zwłaszcza po deszczu – może być ślisko. Wejście do jaru znajduje się nieopodal miejscowości Jaworki. Urozmaiceniem wąwozu jest płynący przezeń potok Kamionka, na którym znajdują się liczne kaskady i wodospady. Wąwóz porasta bogata roślinność oraz zamieszkuje wiele gatunków ptaków i innych zwierząt, będących białymi krukami fauny. Przy odrobinie szczęścia może uda nam się je podpatrzeć w naturalnym środowisku.

  • Rezerwat Biała Woda

Położony w sąsiedztwie Wąwozu Homole rezerwat Biała Woda, to także uroczy, skalisty wąwóz. Obejmuje fragment doliny Grajcarka, wraz z przylegającymi doń zboczami. Jego powierzchnia  to około 32 hektary. Rezerwat warto zobaczyć dla wapiennych skał o różnorodnych formach (ostańców, kominów, bram skalnych czy wąwozów). Teren jest ukształtowany poprzez wody potoku i procesy erozyjne. Rezerwat porasta ciekawa roślinność – znajdziemy tu m.in. wiele gatunków storczyków i innych roślin wapieniolubnych. Do dosyć nietypowych zwierząt zamieszkujących rezerwat należą jaszczurki i węże, są także inne gatunki ptaków i ssaków.

Droga przez Białą Wodę jest szeroka, a trasa łatwiejsza niż w Wąwozie Homole. Występują tu niewielkie nachylenia terenu, to miejsce odpowiednie nawet dla rodzin z dziećmi w wózkach.

Do rezerwatu dojedziemy samochodem, bądź dojdziemy pieszo. Miejsce to od centrum Szczawnicy dzieli 8 kilometrów, a od wejścia do Wąwozu Homole – 2 kilometry.

  • „Wysokie Skałki”

W pobliżu Szczawnicy czeka na nas kolejna atrakcja – obowiązkowy punkt do zobaczenia. „Wysokie Skałki” to wapienne, pionowe skały, wyrastające z ziemi i stanowiące charakterystyczne, jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w regionie. „Wysokie Skałki” to rezerwat przyrody, usytuowany na najwyższym szczycie Pienin – Wysokiej. Z powodu swej wysokości skałki stanowią doskonałe punkty widokowe na Pieniny, Dunajec i okolice. W pogodne dni, gdy powietrze jest przejrzyste, można stąd dojrzeć nawet Tatry.

Podobnie jak w rezerwacie Biała Woda są tutaj interesujące gatunki przedstawicieli świata fauny i flory i tak jak w nim występują tu głównie rośliny wapieniolubne, w tym wiele rzadkich gatunków, jak np. złotogłów czy powojnik alpejski.

Do rezerwatu prowadzą szlaki piesze:

  • zielony – z Jaworek przez Wąwóz Homole i i Polanę;
  • niebieski – ze Szczawnicy przez Szafranówkę, Durbaszkę, Wysoką, Wierchliczkę, przełęcz Rozdziela, Białą Wodę do Jaworek.

Rezerwat każdego roku odwiedzają setki turystów, również z zagranicy.

  • Trzy Korony

Trzy Korony to chyba najbardziej rozpoznawalne miejsce w Pieninach, położone nieopodal Szczawnicy. Z miasta dostaniemy się tu szlakiem przez Sokolicę, Czertezik, Czerteż, Bajków Groń (Sokolą Perć) i Zamkową Górę. Nazwa Trzy Korony sugerowałaby trzy szczyty, ale jest ich tak naprawdę pięć: najwyższa (982 m.n.p.m.), z platformą widokową: Okrąglica, poza tym Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała, Niżnia Okrąglica. Podobnie jak w Białej Wodzie czy Wysokich Skałkach znajdziemy tu wiele rzadkich gatunków roślin wapieniolubnych, oraz bogatą faunę, w tym rzadkie gatunki ptaków.

Podejście na Trzy Korony jest dosyć dużym wyzwaniem, ale warto, z uwagi na widoki, jakie oferuje nam platforma na Okrąglicy. W pogodny, bezchmurny dzień, podobnie jak z Wysokich Skałek, wzrokiem sięgniemy aż do Tatr. Warto oczywiście zabrać ze sobą aparat fotograficzny, by zapamiętać w kadrach tą niezapomnianą, zachwycającą panoramę i nie zapomnieć o stosownym do pory roku i pogody, ubraniu.

  • Sokolica

Wraz z Trzema Koronami szczyt (747 m. n.p.m.) stanowi wizytówkę Pienin. Na pocztówkach z regionu często uwidoczniona jest charakterystyczna, reliktowa sosna na szczycie Sokolicy, która, choć została złamana podczas akcji ratowniczej w 2018 roku, to nadal przyciąga rzesze piechurów z całego kraju, a także z zagranicy. Chętnych do wykonania sobie z nią pamiątkowego zdjęcia nie brakuje.

Sokolica to stroma, wapienna góra, a z jej wierzchołka rozciąga się wspaniały widok na Dunajec, Trzy Korony, Gorce, Beskid Sądecki i przy dobrej widoczności na Tatry. Jeśli chodzi o występujące tu gatunki roślin i zwierząt, to są one analogiczne, jak wyżej.

Mimo stromizny, wędrówka na szczyt Sokolicy nie jest specjalnie trudna, ale – jak w poprzednim przypadku – należy mieć na uwadze warunki pogodowe, by odpowiednio się ubrać (wygodna odzież, obuwie) i koniecznie zabrać ze sobą wodę.

Szczawnicanoclegi (i okolice) to bardzo dobry wybór, jeśli chodzi o miejsce do  zregenerowania sił. Liczne szlaki piesze o niskim i średnim stopniu trudności, występujące w okolicy, umożliwiają aktywny wypoczynek. Malownicza architektura, typowa dla regionu, sprawia, że aż chce się wyjść z pensjonatu czy kwatery i pospacerować, zrobić zdjęcia. Pamiętajmy o tej miejscowości podczas planowania urlopu, czy wolnego weekendu.

Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi