Gdzie pojechać na weekend we Wrześniu?

Jeśli zastanawiacie się, gdzie wybrać się we wrześniu lub jesienny weekend? To Krynica Zdrój jest idealnym miejscem!
Krynica Zdrój jest uzdrowiskowym miastem położonym w dolinie potoku Kryniczanka, które otaczają wzgórza Góry Parkowej, Krzyżowej i Jasiennika. W mieście i okolicach dostępnych jest wiele atrakcji dla osób w różnym wieku. Co warto zwiedzić w Krynicy Zdrój? Poniżej przedstawiamy ciekawe miejsca i atrakcje:)

1. Deptak Krynica-Zdrój

Bulwary Dietla to najpopularniejsza ulica miasta, przy której stoją malownicze XIX wieczne budynki, pomniki, muzeum oraz kościół. Tu też zakupimy pamiątki i zjemy coś pysznego 🙂

2. Fontanna Multimedialna

Fontanna znajduje się w sercu Deptaka przy alei Nowotarskiego. Jej konstrukcja zawiera ponad 80 koliście ułożonych dysz, z których wydobywa się woda, dzięki połączeniu efektów świetlnych z muzyką zachwyca każdego. Pokazy z gatunku „światło i dźwięk”  odbywają się przez cały tydzień w godzinach: od poniedziałku do czwartku o godz.12.00 i 20.00, piątek, sobota, niedziela: o 12.00 a następnie od 17.00 do 22.00 co godzinę.

3. Pomnik Nikifora- Łemka (aleja Nikofora)

Pomniki Nikifora został odsłonięty 9 września 2005 roku. Monument poświęcony został Epifaniuszowi Drowniakowi łemkowskiemu malarzowi, przedstawicielowi prymitywizmu znany jako Nikifor Krynicki. Pomnik przedstawia artystę siedzącego z pędzlem w dłoni, na murku przy krynickim deptaku, w towarzystwie psa.

4. Pijalnie Wód w Krynicy

Krynica Zdrój znana jest wód mineralnych i ich wyjątkowych właściwościach. W mieście znajduje się kilka pijalni, do najbardziej znanych jest Główna Pijalnia Wód Mineralnych, która znajduje się w centrum przy deptaki. Pijalnia oferuje wody: Jan, Słotwinka, Zuber, Tadeusz i Zdrój Główny. Pozostałe pijalnie wód to Pijalnia Mieczysław (stary dom zdrojowy na deptaku), Pijalnia Jan-Józef (Park Zdrojowy przy al. Nikifora) oraz pijalnia Słotwinka (teren Parku Słotwińskiego).

5. Park Słotwiński

Park zlokalizowany jest w północnej części miasta wzdłuż ulicy Piłsudskiego. Znajduje się w nim wspomniana wcześniej pijalnia wód Słotwinka oraz tężnia solankowa, która ma na celu poprawienie kondycji naszego organizmu i dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

6. Góra Parkowa

Góra Parkowa (742m) jest szczytem znajdującym się na terenie Krynicy Zdroju. Na górze znajduje się Park Zdrojowy z licznymi ścieżkami spacerowymi i altankami, trzy stawy, ścieżka zdrowia, dwa szlaki turystyczne, tor saneczkowy oraz taras widokowy. Główną atrakcją jest kolej linowo-terenowa za pomocą, której możemy dostać się na szczyt. Zimą funkcjonują tu wyciągi narciarskie dla początkujących i bardziej zaawansowanych.

7. Jaworzyna Krynicka SA. Kolej gondolowa (Czarny Potok 75)

To kompleks tras narciarskich ulokowany na wschodnich zboczach Jaworzyny Krynickiej. Doskonałe miejsce na podziwianie Beskidu Sądeckiego, Tatr Słowackich a nawet najwyższe szczyty bieszczadzkie. Ponadto liczne ścieżki, szlaki turystyczne  oraz trasy rowerowe, przyciągają miłośników górskich wędrówek i  amatorów rowerów górskich.

8. Wieża widokowa Krynica-Zdrój

Krynica wieża widokowa jest bardzo popularną atrakcją turystyczną miasta i co warto wiedzieć jest pierwszą w Polsce wieżą widokową w koronach drzew o unikalnej drewnianej konstrukcji. Wieża znajduje się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena. Dostępna jest przez cały rok. Można się na nią dostać nowoczesną, 6 osobową kolejką krzesełkową Doppelmayr, wyposażoną w osłony przeciwwiatrowe lub wejść utwardzoną widokową drogą. Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych jest mierząca 60 metrów długości zjeżdżalnia.

10. Trasy rowerowe w Krynicy Zdrój

Turystyka rowerowa w ostatnim czasie zyskuje na popularności. W Krynicy oraz jej okolicach znajdziecie wiele ciekawych tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Dostępnych jest 8 tras, których nazwy pochodzą od krynickich źródeł, są to: Kryniczanka (niebieska), długość 9,4 km.; Zuber (zielona) długość 22,3 km, Słotwinka (fioletowa) długość 4,6 km; Tadeusz (czarna) długość 11,1 km – pozwala dotrzeć np. na Górę Parkową.; Mieczysław (brązowa) długość 22 km – pozwala dotrzeć np. na Jaworzynę Krynicką; Jan (pomarańczowa) długość 14,6 km; Józef (czerwona) długość 14,6 km; Karol (żółta) długość 25 km – trasa pozwala dotrzeć m. in. na wieże widokową.

11. Przełęcz Krzyżowa

Przełęcz Krzyżowa znajduje się w grzbiecie oddzielającym Krynicę od jej osiedla Czarny Potok, jest węzłem szlaków turystycznych takich jak: szlak zielony: Krynica – Przełęcz Krzyżowa – Jaworzyna Krynicka; niebieski: Krynica – Krzyżowa – Przełęcz Krzyżowa – Drabiakówka – Runek oraz żółty: Krynica – Krzyżowa – Przełęcz Krzyżowa – Drabiakówka – Kopciowa.

12. Źródełko Miłości

Źródełko leży na zboczach Góry Parkowej, ciekawostką jest fakt, iż woda w źródełku to słaba szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowo-żelazista, którą zaleca się pić w trakcie problemów z krążeniem,  leczenia układu pokarmowego czy też zaburzeń centralnego układu nerwowego. Legenda głosi, że każdy kto się z niego napije będzie miał szczęście w sprawach sercowych… Możemy tam dotrzeć szlakiem żółtym lub niebieskim.

13. Park im. Mieczysława Dukieta

Park Dukieta położony jest w centralnej części uzdrowiska przy ulicy Zdrojowej a jego powierzchnia wynosi 0,11 ha. W sierpniu 2019 roku został oddany do użytku po gruntownym remoncie. Jakie atrakcje czekają na Was w parku? Nowoczesna multimedialna fontanna, zielone skwery z siedziskami oraz leżakami, stoliki do gry w szachy, mała galeria, pomnik Józefa Dietla.

14. Cerkiew Św. Jakuba Młodszego Apostoła 

Cerkiew ulokowana jest w oddalonym od Krynicy Zdrój o ok. 6km Powroźniku. W cerkwi zachował się osiemnastowieczny ikonostas, dzwon wykonany w 1615r. oraz drzwi diakońskie, dawne części poprzedniego, siedemnastowiecznego ikonostasu. Co ważne, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Ponadto znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.

15. Mofety w Tyliczu

Jest to ciekawa atrakcja Beskidu Sądeckiego, którą warto zobaczyć. Mofeta to chłodny wyziew wulkaniczny, z którego wydobywa się dwutlenek węgla, a wydobywający się w wodzie gaz powoduje powstawanie bąbelków. Tylickie mofety otoczone są połączonymi ze sobą 11 kręgami. Ciekawostką jest to, że smak wody mineralnej z każdego kręgu jest inny. Zwiedzanie Mofety Tylicz jest możliwe codziennie w godzinach 09:30-17:00. Informacje n/t funkcjonowania mofety pod numerem: 669 – 144 – 424.  

16. Ogród zmysłów w Muszynie (Aleja Zdrojowa)

Sensoryczny ogród z roślinami stymulującymi dotyk, zapach, smak i dźwięk zlokalizowany jest w Muszynie. Poza funkcją spacerowo-rekreacyjną spełniają także funkcje terapii oraz nauki dla osób niepełnosprawnych i dzieci. Warto wiedzieć, że ogród podzielony jest na strefy: wzrokową, zdrowia, zapachową, dotykową, słuchową i smakową, strefę Afrodyty oraz strefę baśni i legend o Muszynie.

Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi