Jesień w górach! Pomysły na aktywny wypoczynek
W górskich ośrodkach turystycznych Grupy PKL wkrótce rozpoczną się zaplanowane jesienne przeglądy techniczne. Zanim to jednak nastąpi, warto wykorzystać słoneczne dni i ruszyć w góry. Jesienią szczególnie kuszą one krajobrazami oraz mnogością kolorów, są również idealnym miejscem dla zwolenników aktywności na świeżym powietrzu. A tych, jak się okazuje nie brakuje!
Wrzesień oraz październik to wymarzone miesiące na wycieczki w góry, szczególnie jeśli sprzyja pogoda. Piękne złote i czerwone liście, świeże powietrze oraz spokój tworzą idealne warunki na relaks oraz oderwanie się od codzienności. Jesień to pora roku, która zdecydowanie jawi nam inne oblicze gór.
Po pierwsze: na trasach górskich jest ciszej niż w sezonie, dlatego niespieszne wędrówki po szlakach skłaniają do refleksji i podziwiania niepowtarzalnych widoków. Po drugie: górska roślinność mieni się sporą ilością kolorów, dając niesamowite i malownicze efekty.
Wyjazd za miasto poza sezonem może być równie udany i intensywny. Jeśli chcemy, by taki właśnie był nasz wypoczynek warto wybrać kierunek, gdzie oprócz pięknych widoków będziemy mogli skorzystać z ciekawych atrakcji. Ośrodki Grupy PKL także jesienią pozwalają na aktywne spędzanie czasu w bliskości z górską przyrodą.
Zaplanuj jesienny wypoczynek przed przestojami technicznymi w ośrodkach PKL
W ośrodkach turystycznych Polskich Kolei Linowych niebawem ruszą zaplanowane jesienne przeglądy techniczne kolei i urządzeń, które wstępnie mają rozpocząć się od 23 października – zaczynając od ośrodka na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim – i potrwają do połowy listopada. Od 23 do 27 października przegląd techniczny zaplanowany jest na Gubałówce. W ośrodku Grupy PKL w Solinie przegląd techniczny potrwa od 23 października do 10 listopada, na Górze Parkowej od 23 października do 8 listopada. 30 października prace serwisowe rozpoczną się na Kasprowym Wierchu i potrwają do 10 listopada. Od 30 października do 1 grudnia prowadzone będą prace serwisowe na Jaworzynie Krynickiej. Od 6 listopada przestój techniczny rozpocznie się na Palenicy w Szczawnicy i potrwa do 17 listopada, a od 14 listopada na Mosornym Groniu w Zawoi i zakończy się 30 listopada.
Warto wykorzystać czas przed przeglądami serwisowymi i skorzystać z pięknej złotej jesieni oraz dostępnych atrakcji w ośrodkach Grupy PKL.
Bieszczady – tam gdzie krajobrazy przenikają się z legendami
Bieszczady zachwycają swoją różnorodnością o każdej porze roku. Jesienią jednak tutejsza przyrodzie dziać się cuda! O tej porze roku natura zaprasza na prawdziwy spektakl. Lasy otulające wzgórza i mieniące się niezliczoną ilością kolorów możemy obserwować również z wysokości wagonika kolei gondolowej czy z Wieży Widokowej w ośrodku turystycznym Grupy PKL w Solinie. Jeśli nie chcemy przegapić widoku na urzekający festiwal barw widziany z wysokości, warto jeszcze do 23 października odwiedzić soliński ośrodek turystyczny nim zacznie się jesienny przestój funkcjonowania kolei.
Z tarasu Wieży Widokowej będziemy podziwiać jesienne pejzaże oraz jeziora, a w kawiarni – znajdującej się w jej budynku – zachwycimy się nie tylko widokami na połoniny, ale i smaczną szarlotką i rozgrzewającą herbatą.
W ośrodku turystycznym PKL w Solinie urzekające bieszczadzkie krajobrazy przenikają się z legendami o Biesach i Czadach. Najciekawsze podania i historie związane z tym regionem poznamy w parku rozrywki Tajemnicza Solina. To tutaj najmłodsi w towarzystwie niezwykłych postaci – Czady, Strażników Biesu, Rusałek, Czuhajstra – wyruszą w magiczny bieszczadzki świat. W parku rozrywki czeka na najmłodszych jeszcze sporo atrakcji.
W parku wystąpi uwielbiany przez wszystkie dzieci Mr Juppi. Przygotował on dla najmłodszych spektakle niespodzianki. Dzieci obejrzą występy już 29 i 30 września oraz 1 października aż dwa razy dziennie w godzinach 12:00 oraz 15:00. W trakcie spektakli nie zabraknie zabaw i konkursów z nagrodami. Dodatkowo Świtezianki zabiorą najmłodszych w magiczny świat dźwięków i sensoryki, a Mr Juppi w przestrzeń iluzji, sztuczek i kuglarstwa.
Do końca września park dostępny jest każdego dnia, a od października tylko w weekendy. Warto odwiedzić to niezwykłe miejsce, zanim Czady utulą się do snu jesienno-zimowego, czyli od 23 października. Ale zanim to nastąpi w parku na dzieci czeka jeszcze sporo atrakcji, których nie można przegapić! Wszystkie informacje dotyczące atrakcji w parku oraz godzin jego funkcjonowania dostępne są na stronie: https://tajemniczasolina.pl/.
Odkryj Beskidy w jesiennej scenerii!
Jesienią warto wybrać się w Beskidy, które nie tylko zachwycają pięknymi kolorowymi widokami, ale również – za sprawą ekscytujących rozrywek – dodają sporo pozytywnej energii. Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim tętni życiem o każdej porze roku. Jest miejscem wyjątkowym ze względu na lokalizację oraz atrakcje turystyczne na styku trzech żywiołów. Malownicze położenie Góry Żar w Beskidzie Małym stwarza możliwości aktywnego relaksu. Turyści z tego górskiego szczytu, roztaczającego się nad Jeziorem Międzybrodzkim, mogą podziwiać nie tylko piękne jesienne krajobrazy, jeziora, poczuć wolność i moc płynącą z natury, ale także obserwować szybowcowe akrobacje lotników i paralotniarzy, na odważnych czeka także przelot widokowy.
Na Górze Żar pasjonaci dwóch kółek i jazdy downhillowej wciąż mogą skorzystać z tras rowerowych PKL Bike Parks o różnym stopniu trudności – począwszy od Easy Line, poprzez Air Line i Flow DownHill – po wymagającą trasę – Natural Downhill.
Do końca października można jeszcze wziąć udział w grze terenowej – Beskidzki Detektyw, która zdecydowanie pozwoli na rodzinną integrację. Zabawa dostępna jest na terenie dwóch ośrodków Grupy PKL – na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim oraz Mosornym Groniuw Zawoi. Szczegóły dotyczące gry znajdują się tutaj: https://www.pkl.pl/post/gora-zar/aktualnosci/beskidzki-detektyw-gra-terenowa.html.
Trasy rowerowe o różnym stopniu trudności czekają również w ośrodku PKL na Mosornym Groniu w Zawoi. Miłośnicy jazdy downhillowej również tutaj przeżyją niezapomniane emocje!
Ze szczytu Mosornego Gronia miłośnicy jesiennych barw będą podziwiać królową Beskidów – Babią Górę, która o tej porze roku zachwyca kolorami. Na Mosornym Groniu znajduje się także wieża widokowa, z której krajobrazy na pobliskie góry zawsze budzą podziw. Tutaj również znajduje się wyjątkowa i regionalna Karczma Mosorny Groń, udostępniona w wakacje latem po gruntownym remoncie.
Złota jesień w Beskidzie Sądeckim – Retro jesień na Górze Parkowej
Krynicę-Zdrój polecamy turystom, którzy jesienny weekend chcą spędzić w otoczeniu przyrody oraz powrócić do sentymentalnej epoki retro. To urokliwe miasteczko słynie od lat z charakterystycznej architektury, wód leczniczych, a także lokalizacji – leży w dolinie otoczonej przez góry Beskidu Sądeckiego. Goście odwiedzający Krynicę-Zdrój i Górę Parkową wezmą udział w sentymentalnej podroży w czasie do lat 30. ubiegłego wieku. PKL zapraszają turystów do ośrodka na Górze Parkowej, gdzie czeka sporo retro atrakcji. Przez multimedia i nowoczesną technologię powrócimy do przeszłości, a na szczyt wzniesienia dotrzemy zabytkowymi i odrestaurowanymi wagonami kolei linowo-terenowej pochodzącymi z 1937 roku. Jesień na Górze Parowej zapowiada się wyjątkowo.
Turyści jeszcze do 29 września – od poniedziałku do piątku – wezmą udział w cyklu „retro fajfy”, czyli potańcówkach na świeżym powietrzu. Miłośnikom eleganckiego stylu art deco polecamy Parkową Kawiarnię oraz Restaurację, serwującą dania wzorowane na tych z lat 30. XX wieku.
Na odwiedzających Górę Parkową czeka zjeżdżalnia pontonowa oraz kompleks „Rajskich Ślizgawek”, atrakcje znajdują się przy budynku górnej stacji kolei.
Jaworzyna Krynicka w jesiennych barwach
Goszcząc w Krynicy-Zdrój warto odwiedzić ośrodek turystyczny PKL na Jaworzynie Krynickiej, która jesienią również potrafi zachwycić. Krajobrazy na beskidzką jesienną panoramę z platformy widokowej, która znajduje się na wysokości 1122 m, wyglądają magicznie! Platforma zlokalizowana jest na budynku górnej stacji kolei gondolowej PKL Jaworzyna Krynicka. Na platformie znajduje się również luneta, która sprawia, że na wyciągnięcie ręki będziemy mieć Tatry Wschodnie, Góry Leluchowskie, Beskid Sądecki czy Bieszczady. Atrakcja dostępna jest dla turystów codziennie.
Pieniny – idealne na jesień
Odwiedzając Szczawnicę możemy być pewni, że góry odwdzięczą się nam malowniczymi krajobrazami, które pozwolą nacieszyć oko oraz aktywnie wypocząć na świeżym powietrzu.
Warto jesienią wybrać ten kierunek, ponieważ wciąż skorzystamy z ciekawej oferty łączonej. W ramach pakietu popłyniemy wraz z flisakami Dunajcem oraz wyjedziemy koleją krzesełkową na szczyt Palenicy, z której z pewnością zachwycimy się krajobrazami na Pieniny, Tatry, Beskidy oraz Szczawnicę. Na miejscu znajduje się również wiele szlaków i tras górskich, które warto odkryć. Rodzinom z dziećmi polecamy dostępną do końca października ścieżkę edukacyjną „Mali Zdobywcy Gór”, rozpoczynającą się przy górnej stacji kolei na Palenicę.
A jeśli przyjdzie nam chęć na wycieczkę jednośladem po urokliwym miasteczku, proponujemy skorzystać z wypożyczalni rowerowej dostępnej w budynku Restauracji pod Kolejką, przy dolnej stacji kolei PKL. Miłośnicy downhillu, w ośrodku turystycznym na Palenicy wciąż skorzystają z dostępnych dwóch tras rowerowych – Rozbójnik oraz Ciupaga.
Odkryj piękno Tatr i Zakopanego w jesiennym wydaniu
Tatry zachwycają a z ich uroku turyści korzystają o każdej porze. Podobnie Zakopane, które należy do najchętniej odwiedzanych miast w naszym kraju.
Ten region zachwyca malowniczymi widokami, licznymi atrakcjami oraz niepowtarzalną atmosferą. Oczywiście planując wycieczkę do Zakopanego nie można zapomnieć o jednej z głównych i kultowych atrakcji tego miasta – Gubałówce, na którą dostaniemy się wagonem kolei linowo-terenowej lub wyruszymy pieszo bezpłatnym czarnym szlakiem PTTK, znajdującym się po lewej stronie torów kolei PKL oraz przez Walową Górę szlakiem niebieskim.
Na szczycie wzniesienia czekają nas niezapomniane widoki na panoramę Tatr. Miłośnicy plażowania jeszcze do końca września będą mogli poczuć chilloutowy klimat i odpocząć na najwyżej położonej plaży w Polsce. Również do końca września skorzystamy jeszcze z tubbingu oraz zjeżdżalni grawitacyjnej, które gwarantują spore emocje!
Warto pamiętać, że jesienią PKL zmieniają godziny funkcjonowania ośrodków. Jeszcze do końca września na Gubałówkę koleją linowo-terenową będziemy mogli wyjechać o godzinie 9:00, natomiast ostatni zjazd dostępny jest o godzinie 20:00. Od października godziny te ulegną zmianie, pierwszy kurs planowany jest również o 9:00, ale ostatni zjazd będzie możliwy o godzinie 19:00.
Złote góry i niezapomniane wrażenia czekają jesienią na wszystkie osoby wyjeżdzające koleją linową PKL na Kasprowy Wierch. O tej porze roku zaobserwujemy rozświetlone promieniami słońca szczyty Tatr, które wyglądają jak prawdziwe dzieło sztuki.
Jednym z pasm, które najpiękniej prezentuje się jesienią są Czerwone Wierchy w Tatrach. Swoją nazwę zawdzięczają one charakterystycznej roślinie o nazwie sit skucina, która jesienią tworzy gęsty dywan. We wrześniu oraz październiku przybiera ona kolor pomarańczowo-czerwony. Czerwone Wierchy warto odwiedzić jesienią, ponieważ właśnie wtedy wyglądają zjawiskowo.
Nie tylko widoki Tatr nas zachwycą, ale i związane z nimi ciekawostki, których posłuchamy w ramach akcji #StacjaEdukacja. Akcja edukacyjna organizowana przez PKL i TPN na Kasprowym Wierchu potrwa jeszcze do końca września.
Planując jesienną wycieczkę koleją PKL na Kasprowy Wierch, warto pamiętać, że jesienią godziny jej funkcjonowania ulegają zmianie. Do końca września na Kasprowy Wierch pierwszym kursem kolei linowej można wyjechać o godzinie 7:30, natomiast ostatni kurs kolei z Kasprowego Wierchu do Kuźnic planowany jest o godzinie 18:00. W weekendy kolej jest czynna od godziny 7:00 do godziny 18:00. Od października godziny funkcjonowania kolei ulegną zmianie. Rano wyjedziemy pierwszym wagonikiem o godzinie 8:00, a ostatni wjazd na Kasprowy Wierch zaplanowany jest o 15:30.
Wszystkie informacje na temat atrakcji oraz godzin funkcjonowania ośrodków turystycznych PKL znajdują się na stronie www.pkl.pl.
PKL rekomendują zakup biletów na wybrany dzień i godzinę z wyprzedzeniem w biletomatach lub przez sklep internetowy PKL.
Informacja prasowa PKL media.pkl.pl
Zobacz również: Jesienne wyjazdy w góry: Dlaczego warto wybrać tę porę roku na urlop?
Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi