Jesienna podróż śladami historii. Odkryj Zamek Pieskowa Skała

Trochę historii… Zamek Pieskowa Skała położony jest na skraju Ojcowskiego Parku Narodowego w miejscowości Sułoszowa. Ten renesansowy zamek urzeka swym pięknem każdego turystę. Ciekawostką jest fakt, że jest to jeden z nielicznych tak dobrze zachowanych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Wewnątrz mieści się Muzeum dostępne przez cały rok, a ukazujące wystawy stałe i czasowe związane ze sztuką europejską. Prezentowana sztuka w zamku pochodzi ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, którego Oddział stanowi dziś Zamek Pieskowa Skała. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1315 roku, z dokumentu Władysława Łokietka, gdzie pojawia się niemiecka nazwa zamku Peskenstein, prawdopodobnie chodzi o fortyfikację wzniesioną przez Henryka Brodatego w celu ochrony drogi łączącej Kraków ze Śląskiem, a wiodącej doliną Prądnika. Pieskowa Skała w posiadaniu królewskim pozostawała do końca XIV wieku, w późniejszym czasie pozostawała w rękach możnych rodów m. in. Zebrzydowskich, Szafrańców, Mieroszewskich czy Wielkopolskich. Ród Szafrańców był najsłynniejszym rodem jaki władał warownią. Za czasów owego rodu zamek zyskał system obronny z basztami a sam zamek zyskał wygląd rezydencji renesansowej z loggia widokowa z arkadowym dziedzińcem. Kolejną ciekawostką jest to, że w 1787 roku na zamku gości król Stanisław August Poniatowski. Warownia doczekała się kolejnej rozbudowy, kiedy właścicielem był Michał Zebrzydowski, który jako gorliwy katolik zbudował kaplicę zamkową pod patronatem Św. Michała i co ważne zamek zyskał fortyfikacje bastionowe zamykające dziedziniec zewnętrzny. 
Niestety podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku zamek został zdobyty i ograbiony przez Szwedów. W późniejszych latach przechodził prace konserwatorskie i remontowe, które pozwalają oglądać go dziś w tak pięknej postaci. Warto wiedzieć, że na zamku Pieskowa Skała kręcono sceny do kilku filmów i seriali, takich jak: „Królowa Bona”, „Janosik”, „Stawka większa niż życie”, „Ogniem i mieczem” oraz „Pana Wołodyjowskiego”. Miejsce zdecydowanie godne uwagi 🙂

Co warto jeszcze zwiedzić na Jurze?

Maczuga Herkulesa powstała wskutek krasowej działalności wód i nierównomiernej wytrzymałości na wietrzenie budującego skały wapienia skalistego znajduje się na terenie miejscowości Sułoszowa. Jej wysokość to około 25 metrów, jest to jedna z najbardziej znanych skał w Polsce.
Ojcowski Park Narodowy został utworzony w 1956 roku jego powierzchnia wynosi 21,46 km². Na jego terenie znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Jednymi z nich są jaskinie m.in. Jaskinia Łokietka, Ciemna – udostępnione turystom, oraz Zbójecka, Jaskinia Okopy Wielka Dolna, Sąspowska, Krakowska, Biała i Koziarnia.
Do najciekawszych zabytków zaliczamy:
– Ruiny średniowiecznego Zamku w Ojcowie
– wspomniany wcześniej Zamek Pieskowa Skała,
– Kaplica „Na Wodzie”,
– Kościół Najświętszej Marii Panny,
– Pustelnia błogosławionej Salomei i Groty modlitewne w Grodzisku,
– Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof. Władysława Szafera.
Brama Krakowska jest jedną z kilku skalnych bram Ojcowskiego Parku Narodowego, zlokalizowana jest w Dolinie Prądnika, zamyka wylot Wąwozu za Krakowską Bramą tej Doliny. Przebiegają tu 3 szlaki piesze: czerwony – Szlak Orlich Gniazd, odcinek od Sułoszowej przez Dolinę Prądnika do Prądnika Korzkiewskiego; szlak niebieski Szlak Warowni Jurajskich, odcinek od Doliny Prądnika, przez wąwóz Ciasne Skałki do Doliny Będkowskiej a także żółty z Wierzchowia przez Dolinę Prądnika, Dolinę Sąspowską i Sąspów do Pieskowej Skały.
Jaskinia Ciemna (dostępna turystycznie) uważana jest za największą pod względem wielkości komory na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, znajduje się na wysokości ok. 65 m nad dnem Doliny Prądnika. 
Grota Łokietka lub też Jaskinia Łokietka zlokalizowana w Dolinie Sąspowskiej w północno-zachodnim zboczu Chełmowej Góry. Do wejścia prowadzi wąska szczelina skalna o długości 20 metrów, korytarz główny doprowadzi nas do Sali Rycerskiej, z którego wychodzą dodatkowo dwa korytarze. Ciekawostką jest to, że przystosowana jest do obsługi masowego ruchu turystycznego.
Jaskinia Krowia zwana też Schroniskiem Krowim, znajduje się w skale zlokalizowanej przy drodze biegnącej Doliną Prądnika, w odległości mniej niż 100 m od Bramy Krakowskiej. Co ciekawe nazwa schroniska pochodzi od tego, że w XIX wieku podobno trzymano w nim krowy i owce, wypasane na okolicznych pastwiskach. 
Złota Góra (458 m n.p.m.) jest jednyn z głównych punktów wypadowych na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Przebiegają tu dwa szlaki piesze: szlak turystyczny zielony z Doliny Sąspowskiej przez Złotą Górę, Dolinę Prądnika, obok Jaskini Ciemnej, przez górę Koronną, Okopy i Wąwóz Smardzowicki do Doliny Prądnika oraz szlak czarny ze Złotej Góry, przez Dolinę Prądnika i Chełmową Górę do Jaskini Łokietka. Ciekawostką jest fakt, że w okresie międzywojennym wybudowano tu osiedle uzdrowiskowe (m.in. „Lenartówka”, „Sokołówka”, „Zosia”), a w latach 60. ośrodek turystyczny z restauracją, kawiarnią, parkingiem dla samochodów oraz polem namiotowym.

Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi