Kętrzyn historia, ciekawe informacje…

Kętrzyn to  miasto w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba powiatu kętrzyńskiego. Kętrzyn leży w historycznych Prusach Dolnych, na obszarze dawnej Barcji oraz we wschodniej części Mazur. Położony jest kilkanaście kilometrów na wschód od granic Warmii. Kętrzyn położony jest  na dawnych ziemiach pruskiego plemienia Bartów. W XIII wieku, ziemie na których usytuowany było przedstawiane miasto, zostały zajęte przez Zakon krzyżacki. Spowodowało to jego usytuowanie w obrębie Państwa Zakonnego. Tereny dzisiejszego miasta podlegały komturom, między innymi w Bałdze, którzy od 1283 roku organizowali osadnictwo. Po zmianach terytorialno-granicznych w roku 1375, ustalono  ostatecznie  granicę między Warmią, a ziemiami zakonnymi. Granica ta przebiegała pomiędzy miastem warmińskim Reszlem, a Kętrzynem, który odtąd na stałe znalazł się w obszarze Prus Dolnych. W roku 1329 komtur belgijski zbudował strażnicę, prawdopodobnie na miejscu grodu o pruskiej nazwie Rast. Krótko potem w pobliżu zaczęła powstawać osada. Już w 1330 rozpoczęto budowę kościoła św. Katarzyny (rozebrany w XIX wieku). W 1345 r. strażnicę zniszczył najazd dokonany przez Litwinów pod wodzą Olgierda oraz Kiejstuta. Zakon już w 1350 zdołał odbudować osadę i rozpoczął budowę murów obronnych. Prawa miejskie Kętrzynowi nadał w dniu 11 listopada 1357 komtur belgijski. Prawa miejskie Kętrzyna zostały potwierdzone w 1378 roku. Mieszczanie zamieszkujący w Kętrzynie, zbuntowali się przeciwko rządom zakonnym w 1440 roku i przystąpili do Związku Pruskiego. Posłuszeństwo wielkiemu mistrzowi wypowiedzieli oni w roku 1454 i wysłali swojego przedstawiciela do Królewca. Tam w ich imieniu złożył on na ręce kanclerza Jana Koniecpolskiego hołd królowi polskiemu . Po wojnie trzynastoletniej na mocy pokoju toruńskiego Kętrzyn wraz z resztą Prus Dolnych pozostał w granicach Prus Zakonnych, ale jako lenno Królestwa Polskiego. Dopiero po utworzeniu w 1525 r. lennych Polsce Prus Książęcych nastąpił szybki rozwój miasta. Zahamowany jednak przez wojnę ze Szwecją. Dalsze losy historyczne Kętrzyna są dość skomplikowane. Podczas wojny siedmioletniej, w latach 1758?1762 Prusy były okupowane przez Rosjan. Natomiast w czerwcu 1807 roku, w dniach 20 i 21 czerwca 1807 roku, w mieście ze swoją dywizją poznańską stacjonował gen. Jan Henryk Dombrowski. W 1818 miasto zostało siedzibą powiatu, w II poł. XIX w. wybudowano w nim cukrownię, browar i młyn, co przełożyło się na rozwój miasta. W latach 1855?1859 do tutejszego gimnazjum uczęszczał Wojciech Kętrzyński, późniejszy wieloletni dyrektor Ossolineum.

 W 1868 wybudowano połączenie kolejowe z Królewcem, a w późniejszych latach z Węgorzewem oraz Rynem, a także wąskotorowe z Mrągowem. W 1871 miasto znalazło się w granicach Cesarstwa Niemieckiego. Powstały kwartały nowej zabudowy wraz z ratuszem oraz nowy rynek miejski. Podczas I wojny światowej w sierpniu 1914 do miasta na krótko wkroczyli Rosjanie. A w latach II wojny światowej  niedaleko od miasta wybudowano kwaterę dla Hitlera, zwaną Wilczym Szańcem.  Bombardowanie w 1942 i walki w 1945, jakich doświadczyło miasto, doprowadziły do bardzo poważnych zniszczeń miasta. Na przykład zamek i zabudowa staromiejska miasta zostały spalone przez żołnierzy z Armii Czerwonej. Wtedy zniszczeniu uległo ogółem ok. 40 proc. miasta. Żołnierzy radzieckich z 31. Armii 3 Frontu Białoruskiego upamiętniał pomnik Wdzięczności postawiony na Placu Wolności. Na terenie miasta funkcjonował również obóz specjalny NKWD.  Ciekawostką jest również fakt problemów z nadaniem miastu Kętrzyn jego   ostatecznej nazwy. Ale jak pokazał to czas, jednak 7 maja 1946 roku nadano miastu nową nazwę Kętrzyn od nazwiska Wojciecha Kętrzyńskiego,  historyka z XIX wieku walczącego z germanizacją Mazur.

 

Co warto zobaczyć, gdy będziemy w Kętrzynie.  Odwiedźmy zamek, którego budowa rozpoczęła się w tym samym okresie co budowa kościoła św. Jerzego. Zamek stoi w południowo-wschodnim narożu miasta, jako trójskrzydłowy obiekt, zamknięty od strony zachodniej ścianą kurtynową wraz z bramą. W przeszłości skrzydła zamku od strony dziedzińca obiegał drewniany krużganek, na dziedzińcu usytuowana była studnia. Najważniejszą częścią zamku było jego skrzydło północne. Pozostałe skrzydła pełniły funkcje gospodarcze. Pod koniec XIV wieku zamek został otoczony murami z bramą przejazdową od strony miasta. Warownia  nie miała charakterystycznej dla budowli krzyżackiej wieży i przedzamcza. Spiętrzenie rzeki Guber utworzyło Staw Młyński (zasypany w 1910) osłaniający zamek od strony południowej. Od wschodu zamek chroniony był fosą, którą płynęła woda z jeziora położonego na północ od miasta. Zamek w XVII wieku był wielokrotnie przebudowywany. W 1945 roku spłonął. W latach 1962?1967 mury zamku zostały zrekonstruowane na podstawie zachowanych rycin z XIX wieku. Wnętrza są współczesne i dostosowane do potrzeb znajdujących się w nim: Muzeum i Biblioteki.  Kętrzyn nie posiada obwodnicy, a większość ruchu tranzytowego odbywa się ulicami miasta. Miasto stanowi i posiada regionalny węzeł drogowy oraz kolejowy. Turyści znajdą w mieście restauracje, bary, stołówki, tawerny, zapewniające możliwość zjedzenia obiadu, śniadania, kolacji.  W kwestiach noclegu i zakwaterowania nie będzie z tym kłopotów. W Kętrzynie znajdziemy domki do wynajęcia, apartamenty, hotele, pokoje czy kwatery prywatne.

Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi