Krynica-Zdrój atrakcje. Najciekawsze atrakcje w Krynicy-Zdroju?
Krynica-Zdrój, często nazywana „Perłą Polskich Uzdrowisk”, jest jednym z najbardziej urokliwych i popularnych miejsc wypoczynkowych w Polsce, położonym w sercu Beskidu Sądeckiego, na wysokości od 560 do 620 metrów nad poziomem morza. Otoczona przez malownicze doliny rzeki Kryniczanki i jej dopływów, a także wzgórza Góry Parkowej i Jaworzyny Krynickiej, Krynica-Zdrój oferuje nie tylko spokojną atmosferę typową dla uzdrowisk, ale także mnóstwo atrakcji dla odwiedzających. Podczas mojej wizyty w marcu w Krynicy miałam okazję odkryć najbardziej interesujące miejsca i atrakcje tego miasta, które teraz chętnie przedstawiam w moim osobistym przewodniku po Krynicy-Zdroju.
Spis treści
Walory uzdrowiska
Krynica-Zdrój to wyjątkowa miejscowość, która zachwyca swoim klimatem, malowniczym położeniem wśród Beskidu Sądeckiego i niezwykłym urokiem. Ta popularna miejscowość kuracyjna tętni życiem przez cały rok, dzięki różnorodności atrakcji oraz możliwości aktywnego spędzania czasu dla całych rodzin.
Krynica-Zdrój to idealne miejsce dla tych, którzy szukają aktywnego sposobu na spędzenie urlopu. Region ten obfituje w różnorodne trasy turystyczne, ścieżki edukacyjne i rowerowe, które zachęcają do odkrywania uroków lokalnej przyrody. Wśród propozycji na aktywne spędzanie czasu znajdują się takie atrakcje jak ścieżka nad koronami drzew z punktem widokowym, liczne baseny, hala sportowa, korty tenisowe, park linowy, lodowisko czy tor kartingowy. Zimą Krynica-Zdrój przemienia się w nowoczesny ośrodek narciarski, z Jaworzyną Krynicką jako główną atrakcją. Miłośnicy białego szaleństwa znajdą tu również inne stacje narciarskie w Krynicy-Zdrój i okolicach. Dodatkowo, amatorzy zimowych emocji mogą korzystać z jazdy na skuterach śnieżnych, kuligów oraz wypraw z psimi zaprzęgami.
Wody mineralne Krynicy, cenione za swoje lecznicze właściwości, są ważnym elementem lokalnej oferty uzdrowiskowej, skutecznie wykorzystywanym w leczeniu wielu schorzeń. Wśród różnorodności krynickich źródeł mineralnych znajdują się takie, jak Zdrój Główny, Słotwinka, Jan czy Józef, które wykorzystywane są nie tylko do picia, ale również w formie kąpieli mineralnych i inhalacji. Krynica-Zdrój noclegi, z bogatą ofertą leczniczą, oferuje również nowoczesne zabiegi elektrolecznictwa, światłolecznictwa i wodolecznictwa, co czyni ją idealnym miejscem na regenerację i odpoczynek.
Krynica-Zdrój atrakcje – Co warto zwiedzić w Krynicy-Zdroju?
Deptak Krynicki
Deptak Krynicki, znany również jako promenada, to odcinek ulicy Nowotarskiego, przy którym znajdują się kluczowe budynki podkreślające kuracyjny charakter miasta, pochodzące z okresu przełomu XIX i XX wieku. Do ważnych obiektów należą Łazienki Borowinowe, historyczne Stare Łazienki Mineralne, Stary Dom Zdrojowy oraz modernistyczny Nowy Dom Zdrojowy, który został oddany do użytku na krótko przed wybuchem drugiej wojny światowej. Znajduje się tu także muszla koncertowa, a także nowoczesna, przeszklona Pijalnia Główna, która przeszła modernizację w latach 2012-2014. To właśnie w tym miejscu, w otoczeniu egzotycznych roślin, kuracjusze piją wody lecznicze i biorą udział w koncertach organizowanych w Sali Koncertowej, mieszczącej się w tym samym budynku.
Pijalnie wód mineralnych
Pijalnie wód mineralnych – Krynica-Zdrój jest znana z licznych źródeł wód mineralnych, które słyną z pozytywnego oddziaływania na zdrowie i dobre samopoczucie. Wśród najpopularniejszych źródeł znajdują się Słotwinka, Jan, Tadeusz oraz Zuber. Odwiedzając elegancką Pijalnię Główną, umiejscowioną w sercu miasta, można próbować różnorodnych wód mineralnych i poznać ich unikalne właściwości lecznicze.
- Pijalnia Główna (w centrum, przy Deptaku)
- Pijalnia Mieczysław (w Starym Domu Zdrojowym)
- Pijalnia Jana (w Parku Zdrojowym, u podnóża Góry Parkowej)
- Pijalnia Słotwinka (w Parku Słotwińskim)
Krynickie fontanny
Krynickie fontanny w Krynicy-Zdroju, od początku maja aż do końca października, turyści i mieszkańcy mają okazję podziwiać spektakularne pokazy multimedialnych fontann. W centrum miasta, przy deptaku, znajduje się okrągła fontanna z 80 dyszami, umiejscowiona w pobliżu Starego Domu Zdrojowego, natomiast w Parku Dukieta zachwyca prostokątna fontanna zwana „setką”. Oba te wodne dzieła sztuki, od południa do wieczora, a w weekendy nawet dłużej, łączą dynamiczne strumienie wody z efektownym oświetleniem i muzyką, włączając w to utwory klasyczne, filmowe i rozrywkowe, przy czym każda z fontann ma swój niepowtarzalny repertuar.
Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju
Góra Parkowa wznosząca się na wysokość 742 metrów, jest jedną z głównych atrakcji tego uzdrowiskowego miasta. Jej zielone stoki to idealne miejsce na spacery i rowerowe wyprawy, a dzięki położeniu w centrum miasta, z łatwością można stąd udać się na słynny krynicki deptak. Latem na szczyt zaprasza zabytkowa kolej terenowo-linowa z 1937 roku, gdzie na gości czekają rozmaite atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Na zachodnim stoku Góry Parkowej znajdziemy malownicze Czaplimi Stawy, a na północnym stoku zachwycają dwie XIX-wieczne drewniane altany „Wanda” i „Marzenie”. Warte uwagi są również zabytkowa figura Najświętszej Maryi Panny – Królowej Krynickich Zdrojów, Ławeczka Kraszewskiego, upamiętniająca pobyt tego sławnego pisarza, oraz Michasiowa Polana z urokliwym źródełkiem wody mineralnej. Ze szczytu Góry Parkowej, gdzie znajduje się stacja kolejki i restauracja, rozciąga się niezwykła panorama okolicznych Beskidów. Kolejka linowo-terenowa, będąca ważnym elementem Parku Zdrojowego, stanowi unikatową atrakcję, pozwalającą na wygodne dotarcie na szczyt i cieszenie się pięknymi widokami.
Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju
Muzeum Nikifora mieści się w zabytkowym budynku willi „Romanówka”, pochodzącej z 1850 roku, której nie można przegapić na deptaku dzięki jej charakterystycznemu turkusowemu kolorowi. W tym miejscu zgromadzono najobszerniejszą kolekcję dzieł Nikifora w Polsce, znaczącego lokalnego malarza XX wieku, który naprawdę nazywał się Epifaniusz Drowniak i urodził się w Krynicy. Sam artysta wybrał dla siebie pseudonim Nikifor, a „Krynicki” to początkowo był tylko przydomek, który z biegiem czasu stał się oficjalnie uznawanym nazwiskiem. Nikifor, będący synem głuchoniemej żebraczki łemkowskiej, odziedziczył po niej wrodzoną wadę słuchu i mowy. Za życia często postrzegany jako ekscentryk, z pasją oddawał się malarstwu, tworząc przede wszystkim na krynickim deptaku, co w końcu przyniosło mu rozgłos na wystawach w Warszawie i Europie.
Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju
Odwiedzając Muzeum Zabawek przeniesiesz się w niezwykłą, międzypokoleniową podróż do epoki Twojego dzieciństwa. Rozpoczynając od stylizowanej klasy szkolnej z lat 60/70, wejdziesz w krainę pełną nostalgii i niezapomnianych wspomnień. Ekspozycja muzealna, rozciągająca się na 300 metrach kwadratowych, prezentuje ponad 3 tysiące zabawek, datowanych od starożytności aż po lata 80. ubiegłego wieku. Wśród eksponatów znajdziesz lalki, żołnierzyki, misie, samochodziki, liczydła czy modele kolejek, wiele z nich posiadających status zabytków lub cennych kolekcjonerskich przedmiotów. Muzeum Zabawek jest miejscem stworzonym dla odwiedzających w każdym wieku, ponieważ każdy z nas kiedyś był dzieckiem i nadal w sobie to dziecko nosi. Odwiedzając muzeum ze swoimi dziećmi, możemy pokazać im zabawki naszej młodości, ale nawet bez towarzystwa najmłodszych, każdemu z nas miło będzie na moment powrócić do beztroskich lat dziecięcych.
Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka, dominujący nad Krynicą-Zdrojem szczyt o wysokości 1114 metrów nad poziomem morza, jest dostępna poprzez dwa malownicze szlaki turystyczne: czerwony Główny Szlak Beskidzki i zielony Szlak Wincentego Pola. Alternatywą dla pieszych wędrówek jest wjazd na szczyt najdłuższą w Polsce kolejką gondolową, której dolna stacja mieści się w dolinie Czarnego Potoku. Podczas tej kilkuminutowej podróży na odległość ponad 2000 metrów, można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki, szczególnie spektakularne ze szczytu, skąd w dobrej pogodzie widać Bieszczady i słowackie Tatry.
Jaworzyna Krynicka to także jeden z największych zimowych ośrodków narciarskich w Polsce. Nowoczesny kompleks narciarski składa się z 8 tras, obsługiwanych przez kolej gondolową oraz 7 wyciągów. Łączna długość tras narciarskich wynosi 8,3 km, a wśród nich znajduje się najdłuższa oświetlona trasa narciarska w kraju.
Jaworzyna Krynicka na szczyt najłatwiej i najciekawiej jest wjechać kolejką gondolową, dostępną także dla rodzin z małymi dziećmi. Podczas tej wyprawy można podziwiać niesamowite panoramy Krynicy i okolic. Dla miłośników ruchu na świeżym powietrzu dostępna jest piesza wędrówka na szczyt, która może być wymagająca, szczególnie dla najmłodszych, a dla bardziej wytrwałych – możliwość pokonania trasy rowerem.
Na szczycie Jaworzyny Krynickiej warto zatrzymać się na dłużej, aby cieszyć się widokiem Tatr, korzystać z placu zabaw, obserwować okolicę przez lunetę czy odwiedzić pobliskie schronisko. Zejście piesze na dół zajmuje około godziny, jednak zawsze można zdecydować się na powrót kolejką.
Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju
Wieża widokowa to jedna z nowocześniejszych atrakcji tego uzdrowiskowego miasta, a także całego regionu. Majestatyczna konstrukcja, wykonana z drewna akacjowego robinii, oferuje zapierające dech w piersiach widoki na Beskid Sądecki z wysokości niemal 50 metrów, co odpowiada wysokości 17-piętrowego budynku. Wieża, umiejscowiona na szczycie stoku Słotwiny, jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok. W sezonie letnim można do niej dotrzeć pieszo, natomiast zimą konieczny jest wjazd kolejką krzesełkową. Wyjątkowość tej konstrukcji polega na tym, że dostęp do niej jest bezschodowy, co ułatwia wjazd osobom na wózkach inwalidzkich oraz rodzicom z wózkami dziecięcymi. Ponadto, projekt wieży umożliwia łatwe i niewymagające wejście na sam szczyt. Trzeba jednak mieć na uwadze koszty – wizyta na wieży widokowej dla rodziny 2+2 wraz z przejazdem kolejką to wydatek 199 zł. Warto pamiętać, że w miejscu obecnej wieży kiedyś rozciągał się las, a teraz stoi tu imponująca konstrukcja widokowa.
Szlak Cerkwi Łemkowskich w Krynicy-Zdroju
Szlak Cerkwi Łemkowskich w Krynicy, będący częścią Szlaku Architektury Drewnianej, oferuje możliwość odkrywania wyjątkowych świątyń o niepowtarzalnej architekturze. Charakterystyczne dla tych budowli są trójizbowy układ, konstrukcja zrębowa oraz dachy namiotowe lub kalenicowe. Baniaste kopuły i krzyże, a także dekoracyjne latarnie i banie zdobią ich dachy. W części frontowej znajduje się babiniec z przedsionkiem, zaś z tyłu nawy prezbiterium, oddzielone od reszty ikonostasem, symbolizującym podział na świętą i świecką przestrzeń.
Trasa samochodowa tego szlaku liczy około 35,8 km i obejmuje:
- Mochnaczka Niżna – cerkiew
- Berest – cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana
- Polany – cerkiew pw. św. Michała Archanioła
- Czyrna – cerkiew pw. św. Paraskiewy
- Tylicz – cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana
- Powroźnik – cerkiew pw. św. Jakuba
- Muszynka – cerkiew pw. św. Jana Ewangelisty
- Piorunka – dawna cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana
- Krynica-Słotwiny – cerkiew pw. Opieki NMP
- Krynica-Zdrój – cerkiew pw. Piotra i Pawła
- Krynica-Zdrój – cerkiew pw. św. Księcia Włodzimierza, Równego Apostołom
Jaworzyna Krynicka, będąca jednym z kluczowych punktów atrakcji w Krynicy-Zdroju, szczególnie dla miłośników narciarstwa i snowboardu, wyróżnia się jako najwyższy szczyt w paśmie górskim Jaworzyny, osiągając wysokość 1114 metrów. Jest to nasz ulubiony ośrodek narciarski w kraju, oferujący łącznie 14 kilometrów tras zjazdowych, w tym 8 tras o różnym stopniu trudności i najdłuższą oświetloną trasę narciarską w Polsce. Latem Jaworzyna Krynicka przyciąga miłośników pieszych wędrówek, oferując malownicze trasy i wspaniałe widoki.
Szlaki turystyczne w Krynicy-Zdroju
Krynica-Zdrój stanowi idealny punkt startowy dla miłośników górskich wędrówek. Otaczające miasto liczne szlaki piesze i rowerowe o zróżnicowanym poziomie trudności zaprowadzą Cię do malowniczych szczytów, zakątków z suchymi dolinami i urokliwymi wodospadami.
Oto kilka propozycji tras:
- Zielony szlak z Krynicy przez Przełęcz Krzyżową na Jaworzynę aż do wsi Złockie. Czas przejścia wynosi około 4 godzin, a powrót do Krynicy możliwy jest miejskim autobusem.
- Niebieski szlak prowadzi z Krynicy-Zdroju przez Przełęcz Krzyżową, Przysłop, Runek, Bacówkę na Wierchomlą, Pustą Wielką do Żegiestowa. Czas przejścia to mniej więcej 6 godzin, a powrót do Krynicy-Zdroju możliwy jest również autobusem miejskim.
- Czerwony szlak rozpoczyna się w Krynicy-Zdroju i prowadzi przez Jaworzynę, Runek, aż na Halę Łabowską w Rytrze. Całość trasy zajmuje około 8 godzin, a z każdej z tych miejscowości można wrócić autobusem do Krynicy.
Spływ Popradem -podczas pobytu w Krynicy-Zdroju lub okolicach, warto zdecydować się na niezapomnianą przygodę, jaką jest spływ pontonowy rzeką Poprad. Poprad to rzeka o niezwykłym uroku, a uczestnictwo w spływie dostarcza mnóstwa emocji, zwłaszcza gdy wyruszysz w podróż w towarzystwie większej grupy. Spływy te są bezpieczne i często rozpoczynają się w Muszynie, skąd można podziwiać malownicze ruiny zamku.
Wyciągi narciarskie w Krynicy-Zdroju
Wyciągi narciarskie w Krynicy-Zdroju – Jaworzyna Krynicka to nowoczesnym ośrodek sportów zimowych, warto rozważyć jazdę na stoku Słotwiny Arena lub na mniejszym i bardziej przyjaznym dla początkujących stoku Henryk-Ski. Ten ostatni, idealny dla osób rozpoczynających swoją przygodę z narciarstwem, znajduje się w samym sercu Krynicy-Zdroju, przy ulicy Zielonej 9.
Jaki nocleg wybrać w Krynicy-Zdroju?
Decydując się na pobyt w Krynicy-Zdroju, warto rozważyć różne opcje noclegowe dostosowane do indywidualnych potrzeb. Krynica-Zdrój noclegi centrum oferuje wiele miejsc noclegowych położonych blisko pijalni wód mineralnych, deptaku oraz Góry Parkowej, co zapewnia łatwy dostęp do głównych atrakcji. Wiele obiektów oferuje pokoje z przepięknym widokiem na góry oraz bliskość szlaków turystycznych, idealnych dla miłośników górskich wędrówek. Dostępne są różnorodne opcje zakwaterowania, od tanich noclegów po luksusowe apartamenty, wille, przytulne pokoje gościnne, ośrodki wczasowe oraz kwatery prywatne. Dla rodzin z dziećmi oraz grup turystycznych idealne będą hotele czy sanatoria wyposażone w baseny i jacuzzi, które zapewnią dodatkowe atrakcje i relaks. Wiele z tych miejsc oferuje również wyżywienie, w tym śniadania, zapewniając pełen komfort pobytu.
Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi