Miasto Mrągowo i jego zalety.

W chwili, kiedy najdzie nas ochota, aby spędzić weekend, gdzieś poza domem, lub gdy dostaniemy urlop w pracy. To nie zastanawiajmy się zbyt długo, jak go wykorzystać, by go nie stracić. Tylko spakujmy się, bieżmy samochód, czy też autokar i przyjedźmy do Mrągowa.  Nie ma co się zastanawiać, czy i gdzie wybrać się na  jesienny weekend? Wprawdzie pływać w wodzie nie będziecie, chyba że jesteście państwo zwolennikami surwiwalu. Lub lubicie państwo wypoczynek na łonie natury, czyli w czasie jesiennego spędzania czasu w trakcie spacerów. Mrągowo jest właśnie idealnym miejscem do prowadzenia obserwacji zachowani zwierząt, ptaków, roślin, drzew oraz całej przyrody. A dokładniej tego, jak wygląda jesień w Mrągowie. Mrągowo jest świetnym miejscem do oderwania się od codziennego zgiełku w mieście oraz w pracy. A także od stresu i niepotrzebnych nerwów. Czym powinno mile zaskoczyć Mrągowo. Wprawdzie nie wygrzejecie się na plaży. Ani prawdopodobnie nie będziecie mieć ochoty na kąpiel w wodzie. Mimo to jednak znajdujące się tam  jeziora zaoferują państwu uroki jesiennego żeglowania. Dodatkowo sama natura oczaruje widokiem mnóstwa drzew ubarwionych żółcią oraz czerwienią. Doświadczycie wszystkiego tego co związane jest z potrzebnym wypoczynkiem i relaksem.
Mrągowo jest miastem, które rozkwita w sezonie letnim by jesienią i zimą zapadać w typowy dla mazurskich miasteczek letarg. Znane jest ono przede wszystkim z kowbojskiej muzyki i Pikniku Country, licznych koncertów i przeglądów kabaretowych. Ważną informacją jest to, że posezonowa aura proponowanego Mrągowa jest najlepszym momentem aby omijać tłumy i poznawać Mazury na spokojnie i bez pospiechu. Pozwoli to państwu w weekend odpocząć i zrelaksować się odpowiednio.

Co warto zwiedzić jesienią w Mrągowie. Atrakcje w Mrągowie

– Amfiteatr w Mrągowie – Naprzeciwko centrum, po drugiej stronie jeziora Czos jest znajduje się słynny mrągowski amfiteatr, który niejedno już widział i słyszał. Ulokowany jest on plecami do jeziora i ta świetna lokalizacja, daje w chwilach wakacyjnych koncertów dodatkową możliwość posłuchania i pooglądania występów, z wody przez żeglarzy oraz motorowodniaków. Będąc w Mrągowie również odwiedźcie ten obiekt, co polecamy.

– Zabytkowa architektura Starego Miasta w Mrągowie
jest również godna państwa uwagi. Ukryta jest ona w budynku ratusza. A wspomniany Ratusz umiejscowiony jest nieco dalej. Znajduje się tam neorenesansoway budynek, który powstał w 1912 roku. Przed nim stoi pomnik patrona miasta – Krzysztofa Mrągowiusza, od którego wzięta została powojenna nazwa. Obecnie w budynku znajduje się siedziba władz miasta i powiatu mrągowskiego. Opisywany ratusz jest centralnym punktem mrągowskiego rynku. Zbudowany w 1825 roku. Obecnie w ratuszu mieści się Muzeum Ziemi Mrągowskiej
i Urząd Stanu Cywilnego. Jest on budowlą wzniesioną w stylu klasycyzującym założoną na planie prostokąta, dwukondygnacyjną, podpiwniczoną z użytkowym poddaszem, pokrytym naczółkowym dachem. Pośrodku kalenicy dachowej mieści się późniejsza, pochodząca z 1908 roku, neobarokowa wieżyczka. Czworoboczna sygnaturka z czterema tarczami zegarowymi, zwieńczona jest hełmem, z osadzoną na szczycie iglicą z metalową chorągiewką. 
– Strażnica Bośniacka – kolejna atrakcja w Mrągowie. Obok Muzeum znajduje się budynek, który widniał już na najstarszym sztychu miasta z 1812 roku autorstwa Albrechta Adama. Pochodzi on
z XVIII wieku. Jego nazwa wzięła się od stacjonującego tu po wojnie siedmioletniej regimentu elitarnej kawalerii, która posługiwała się lancą i szablą i w sporej części faktycznie składała się z bałkańskich żołnierzy. Obecnie w Strażnicy Bośniackiej znajduje się izba pamięci poświęcona niemieckiemu pisarzowi Ernstowi Wiechertowi. Znaczną część swojej twórczości poświęcił on Mazurom i był najpoczytniejszym pisarzem niemieckim lat 30-ych ubiegłego wieku.
– W Mrągowie znajdziecie też państwo, zabytkowe kamienice. Na przykład naprzeciwko ratusza, zobaczycie państwo odnowioną, neogotycką potężną kamienicę z 1898 roku. Za budynkiem z czerwonej cegły przed wojną mieściło się jeszcze więzienie, które po wojnie sponęło. Wcześniej sale i biura sądowe mieściły się w budynku ratusza. Mrągowo miało dużo szczęścia w czasie II wojny światowej, ponieważ nie zostało ono aż tak dotkliwie zniszczone jak wiele pruskich miast. Zachowało się więc sporo kamienic, na które warto rzucić okiem spacerując ulicą Roosevelta czy Warszawską. Jednak wciąż wiele ze znajdujących się w mieście kamienic, aż prosi się o renowację. Zobaczcie je państwo nim stracą one posiadane piękno.

Apteka „Pod orłem”- jest to stylowa kamienica, która miała sporo szczęścia w burzliwej historii miasta. Ocalała ona z wielkich pożarów w latach 1520, 1568, 1656, 1698 i z roku 1822, który miał największy wpływ na obecny obraz centrum Mrągowa. W czasie tego ostatniego pożaru spaliły się: 44 budynki mieszkalne, 27 obór, 3 spichlerze, 4 budynki gospodarcze oraz 68 stodół. Nie spłonął kościół (obecny ewangelicki), budynek parafialny, szkoła (budynek był na obecnym placu Jana Pawła II), Strażnica Bośniacka. Zachował się też budynek sędziego Sterna, czyli obecna „Apteka pod Orłem”, a także budynek kasy miejskiej i karczmy, czyli obecna siedziba Banku PKO SA. Długi powojenny budynek mieszkalny naprzeciwko banku PKO S.A. został zbudowany na fundamentach hotelu „Dom Niemiecki”. Kamienica z „Apteką pod Orłem” to jeden z najstarszych budynków miasta. Pierwszym znanym właścicielem był sędzia Stern, wielce zasłużony dla miasta obywatel. Był m.in. lokalnym komendantem oddziału obrony krajowej w czasie walk prusko-francuskich z roku 1813. W holu jego kamienicy 4 lipca 1816 roku powieszono dwie tablice z imionami poległych. Obecnie ich nie ma. Od roku 1819 w budynku mieściła się pierwsza i najstarsza apteka w Mrągowie – „Apteka pod Orłem”. Jej założycielem był niejaki Grappe. Po jego śmierci w roku 1821 aptekę przejął Chrystian Aschmann. Do dziś w aptece zachowały się niektóre akcesoria i wyposażenie z dawnych lat.

– Cerkiew prawosławna  pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego – prawosławna cerkiew parafialna w Mrągowie. Należy obecnie do dekanatu Olsztyn diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia mieści się przy ulicy Franklina Delano Roosevelta. Opisywana Prawosławna cerkiew parafialna
w Mrągowie należy do dekanatu Olsztyn diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia mieści się przy ulicy Franklina Delano Roosevelta. Wybudowana ona została w latach 1895–1896 jako synagoga. W 1939 została ona niestety zdewastowana przez hitlerowców. Później obiekt służył baptystom. W 1958 wnętrze zostało dostosowane do potrzeb liturgii prawosławnej. Pod koniec lat 90. XX wieku, cerkiew gruntownie wyremontowano, a konsekracja świątyni została dokonana przez metropolitę warszawskiego i całej Polski Sawę oraz biskupa białostockiego i gdańskiego Jakuba. Wspomniana uroczystość miała miejsce 22 sierpnia 1999 roku.

– Muzeum Warmii i Mazur w ratuszu z 1824 roku – Muzeum Warmii i Mazur jego oddział w Mrągowie mieści się w centrum miasta w zabytkowym ratuszu. Placówka gromadzi pamiątki z przeszłości regionu, powiatu i miasta Mrągowa z zakresu archeologii, etnografii, numizmatyki, historii, piśmiennictwa, sztuki współczesnej i ludowej. Muzeum to zaprasza państwa do obejrzenia wystaw stałych: „Okolice Mrągowa w pradziejach i w średniowieczu” (wystawa archeologiczna), „Historia Mrągowa” (historyczna, regionalna), „Świat zwierząt Pojezierza Mazurskiego” (przyrodnicza), „Ernst Wiechert 1887-1950” (historyczna, regionalna) oraz wystaw czasowych. Gdzie znajduje się to muzeum. Otóż Muzeum Warmii i Mazur oddział w Mrągowie znajduję się w centrum miasta przy ulicy Ratuszowej, między Placem Kajki, a Małym Rynkiem. Przedstawiane muzeum Muzeum Warmii i Mazur oddział w Mrągowie stawia na naukę poprzez zabawę i przygodę. Przy placówce działa Bractwo Rycerskie: Rota Zaciężna Strażnicy Sensburg z Mrągowa. Zakuci w stal rycerze i ich giermkowie, damy serca zdradzają tajemnicze historię, które wydarzyły się w ruinach monumentalnych zamków, opowiadają one mroczne opowieści o krwawych podbojach, walkach i pojedynkach, a także pokazujące, jak wyglądało średniowieczne życie codzienne pełne bitew o sławę i honor. Historia tego muzeum w mieście przedtawia się nastepująco. W roku 1966 w Dużym Domu Kultury w Mrągowie pod opieką kierownika Biblioteki Publicznej Wacława Gołowicza, powstał i został zrealizowany pomysł utworzenia Izby Regionalnej. W dniu 1 września 1969 roku, powstało samodzielne Muzeum Ziemi Mrągowskiej pod opieką Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Mrągowie, gromadzące zbiory dotyczące historii Mrągowa i powiatu mrągowskiego. Pierwszą niewielka siedzibą muzeum była tzw. Strażnica Bośniacka jeden z najstarszych i najpiękniejszych budynków Mrągowa. W 1975 roku
z powodu reformy administracyjnej, Urząd Miejski został przeniesiony do nowej siedziby, a pomieszczenia w Ratuszu Miejskim zostały oddane do użytkowania dla Muzeum Ziemi Mrągowskiej. Decyzja Wojewody Olsztyńskiego z dn. 27.08.1975 roku, Muzeum Ziemi Mrągowskiej zostało przekształcone w Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W roku 1992 nastąpiła zmiana nazwy na Muzeum Warmii i Mazur oddział w Mrągowie oraz czasowa zmiana siedziby muzeum z powodu remontu Ratusza do roku 1996. Po okresie remontowym placówka wróciła na swoje miejsce w Ratuszu Miejskim zajmując jego pierwszą kondygnację do dnia dzisiejszego.
– Jezioro Czos-  to jeden z bardziej charakterystycznych punktów miasta. Przez lata trenowała i trenuje na nim młodzież słynnej Bazy Mrągowo – ośrodka szkolenia żeglarskiego,
z którego wyszło wielu wybitnych, polskich żeglarzy. Jezioro dzieli na dwie części półwysep, na którym znajduje się Góra Czterech Wiatrów a na nim Ośrodek Sportów Zimowych, gdzie zimą można pozjeżdżać na nartach. Jedną z atrakcji jeziora Czos jest tramwaj wodny, który kursuje co 20-30 min. Rusza w drogę gdy zbierze się minimalna grupa co najmniej 5 osób
i zatrzymuje się przy molo w centrum miasta, w Ekomarinie i amfiteatrze.

– Jezioro Juno– jest to jezioro polodowcowe, rynnowe na Pojezierzu Mrągowskim leżące w dorzeczu rzeki Guber w województwie warmińsko-mazurskim, na północ od Mrągowa. Brzegi jeziora są wysokie, dostępne, z kępami lasu. Linia brzegowa urozmaicona. Jezioro jest dość głębokie – średnia głębia to 11,9 m. Największe zagłębienie osiąga 33 metry. Brzegi akwenu są wysokie, jednak dostępne dla odwiedzających. Linia brzegowa jest dość urozmaicona. Nie jest natomiast zbyt gęsto zarośnięta roślinnością, co sprawia iż bez problemu będziemy mogli tu się kąpać. Juno łączy się z Jeziorem Kiersztanowskim i Jeziorem Czos poprzez jeziora: Kot oraz Czarne.

– Jezioro Magistrackie – wymienione Jezioro Magistrackie to dziś jedna z wizytówek miasta. Znajduje się w nim sporych rozmiarów fontanna. Natomiast przed jeziorem od strony ulicy Warszawskiej jest kolejna fontanna z rzeźbą kormorana.
– Jezioro Juksty– jezioro to usytuowane jest w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mrągowo, na wschód od Mrągowa, leżące na terenie Pojezierza Mrągowskiego,
w dorzeczu rzeki Guber. Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 298,5 ha do 330,1 ha. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 138,3 m n.p.m. Ukształtowanie tego jeziora przedstawia się następująco. Rynnowy zbiornik o bardzo urozmaiconej i rozwiniętej linii brzegowej, tworzącej liczne półwyspy i zatoki, zwłaszcza przy wschodnich brzegach. Jezioro obficie zarośnięte jest przez; oczerety z trzciną i pałką, bogatsze w części północnej i w głęboko wciętych zatokach. Roślinność zanurzona z przewagą ramienic i rdestnicy bardzo obfita, szczególnie w północnej części jeziora i u brzegów wschodnich. Obrzeża jeziora wysokie i strome, łagodniejsze brzegi północno-zachodnie. Otoczenie jeziora – pola i łąki oraz kępy leśne. Ławica miejscami stroma, zwłaszcza u brzegów zachodnich – piaszczysta. Muliste dno o urozmaiconej rzeźbie, z licznymi głęboczkami.
– Plaża miejska – istniejąca Plaża miejska przy ul. Jaszczurcza Góra zarządzana jest przez Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. Plaża leży nad jeziorem Czos, niedaleko mrągowskiego amfiteatru. W jej obrębie znajdziemy duże molo, plac zabaw dla dzieci, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz boiska do koszykówki i siatkówki plażowej. W około są restauracje oraz sanitariaty. Kąpielisko jest podzielone na część dla osób, które potrafią pływać oraz dla tych nieumiejących. Miejsce jest przyjazne dla osób niepełnosprawnych, w tym także zostało wyposażone
w specjalne podjazdy dla wózków. Na terenie plaży obowiązuje całkowity zakaz wyprowadzania zwierząt.
– Pikniki Country – Przedstawiany piknik miał swój początek w 1982 roku. Międzynarodowy Festiwal Piknik Country & Folk Mrągowo – najstarszy, największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwal muzyki country i folk, odbywający się corocznie nieprzerwanie od 1982 roku, jako impreza dwu-trzydniowa na przełomie lipca i sierpnia.
– Park im. Gen. Władysława Sikorskiego – obecny Park Sikorskiego w Mrągowie to dawne Wzgórze Jaenike. Wzgórze Jaenike było do I wojny światowej miejscem spotkań i spacerów – można zobaczyć pozostałości po fontannie i pomnikach. Przedstawiany park im. Gen. Władysława Sikorskiego położony jest przy osiedlach Parkowym i Brzozowym w Mrągowie. Do czasów obecnych w Parku Sikorskiego zachowała się wieża Bismarcka. Uroczyste otwarcie odbyło się w 1906 roku. Jej wysokość wynosi 23 m. Wieża Mrągowo jest udostępniona turystom jako miejsce widokowe oraz kawiarnia. U stóp Wieży Bismarcka między ulicą Brzozową a Spacerową rozciąga się teren zabytkowego cmentarza ewangelickiego, który istniał w latach 1853-1998. Poniżej wieży znajduje się cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej. Park Sikorskiego został zrewitalizowany w 2021 roku. Na jego terenie powstały 3 strefy i związane z nimi ścieżki tematyczne: strefa edukacyjna – ścieżka historyczna, strefa sensoryczna – ścieżka przyrodnicza oraz strefa rekreacji czynnej – ścieżka zdrowia.  
Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie, to prywatne muzeum z siedzibą znajdującą się w Mrągowie. Na zbiory przedstawianego i proponowanego państwu do osobistego zwiedzenia muzeum, składają się pojazdy wojskowe oraz cywilne, a właścicielem kolekcji jest Sławomir Trzeciakiewicz. Cześć pojazdów służyła w mrągowskim 9. Ośrodku Szkolenia Specjalistów Łączności. Placówka ta została otworzona 14 maja 2011 roku. Mrągowskie muzeum jest jedyną w Polsce północno-wschodniej placówką z tak bogatą kolekcją historycznych pojazdów wojskowych. Z tego powodu musicie przyjechać tu państwo osobiście. Pojazdy, które będziecie mogli obejrzeć są wyeksponowane w obszernych halach namiotowych – wystawę można zwiedzać również podczas złej pogody!
Wieża Bismarcka w Mrągowie– wieża w Mrągowie, to kolejny obiekt, który pozwoli państwu się nie nudzić podczas wypoczynku w weekend w Mrągowie. Wieża widokowa w Mrągowie to obiekt unikatowy, to również jedyny w swoim rodzaju punkt widokowy. Na poszczególnych piętrach znajdują się wystawy tematyczne. Z tarasu widokowego na szczycie wieży będziecie mogli państwo podziwiać panoramę miasta oraz otaczające je lasy i jeziora. Dodatkowo wieża znajduje się w Parku im. gen. Władysława Sikorskiego w Mrągowie. Kiedy będziecie państwo pokonywać kolejne stopnie, zwiedzając równocześnie wystawę poznając historię budynku. Każdy z państwa, będzie miał możliwość wejścia również do sklepiku z pamiątkami. Dzięki czemu będziecie mogli
w nim kupić między innymi piękne kartki pocztowe, kubki oraz inne upominki. Na oglądanie i zdobywanie wieży zapraszamy państwa pieszo bądź rowerem. Zabytkowa Wieża nie jest niestety dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na taras widokowy wiedzie sto stopni. Wieża Mrągowo, dawna  Wieża Bismarcka  jest obiektem zabytkowym. Stoi na tak zwanym Wzgórzu Jaenike (obecny Park im. Sikorskiego). Wieże Bismarcka budowano w Niemczech na cześć kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka (1815 – 1898). Był on uważany za bohatera narodowego. Rada miasta Sensburga (Mrągowo) podjęła w 1902 roku decyzję o budowie Wieży Bismarcka. Uroczyste otwarcie odbyło się 18 sierpnia 1906 roku. Była to pierwsza Wieża Bismarcka na Mazurach. Wysokość wieży wynosi 23 metry. W okresie międzywojennym była punktem widokowym, wyposażonym w lunety. Jest to najlepiej zachowana Wieża Bismarcka w województwie warmińsko – mazurskim. Na terenie Polski istnieje obecnie 17 wież Bismarcka. Wzgórze Jaenike było do pierwszej wojny światowej miejscem spotkań i spacerów. Można tu spotkać pozostałości po fontannie i pomnikach. Kontak i cennik wejścia, znajdziecie państwo na stronach internetowych.

– Góra Czterech Wiatrów – to kolejna z atrakcji Mrągowa.- Góra Czterech Wiatrów położona jest na półwyspie nad jeziorem Czos, w bezpośredniej bliskości Mrągowa. Góra jest częściowo zalesiona i jest wspaniałym punktem widokowym, z którego roztacza się przepiękna panorama miasta i jego okolic. Po drugie, do dyspozycji narciarzy są dwa wyciągi orczykowe jedno osobowe
o długości 290 m i 270 m. Trasy zjazdowe o zróżnicowanym stopniu trudności oraz snowpark, zaspokoją oczekiwania każdego narciarza. Trasy są sztucznie zaśnieżane, ratrakowane oraz oświetlone, a nad bezpieczeństwem czuwają narciarscy ratownicy medyczni. Bezpośrednio przy parkingu znajduje się stok do nauki „ośla łączka'” oraz licencjonowana szkółka narciarska D-ski. Wykwalifikowani instruktorzy narciarstwa i snowboardu nauczą państwa lub doszkolą po przybyciu tutaj w sztuce narciarskiej. Po nartach zapraszamy do restauracji na ciepły posiłek i napoje. Istniejące, działające schronisko dysponuje także czterema pokojami gościnnymi (goście mają 10% zniżki na wyciągi oraz sprzęt). Działają także wypożyczalnie sprzętu oraz serwis narciarski, w godzinach otwarcia wyciągu. 
– Szlak pieszy Góra Czterech Wiatrów rozpoczyna się przy przeprawie promowej w Mrągowie, przy ul. Nadbrzeżnej. Natomiast aż do rzeczki łączącej jeziora Sutapie Małe z jeziorem Czos towarzyszyć państwu będzie niebieski rowerowy szlak „Duża Pętla Mrągowska”. Omińcie plażę przy os. Grunwaldzkim, wejdźcie w szutrową ścieżkę w górę i skierujcie się w prawo. Po krótkim spacerze ul. Dziękczynną skręćcie państwo w lewo w dróżkę w dół nad jezioro Czos, a następnie wzdłuż zarośniętej zatoczki idźcie państwo po betonowych płytach. Dotrzecie do asfaltowej drogi łączącej ul. Wojska Polskiego z ul. Dziękczynną. Należy wtedy skręcić w lewo w stronę ul. Wojska Polskiego. Idźcie mostkiem nad kanałem zwanym „Kanałem Prezesa”. A skąd taka nazwa? Niedaleko, od strony ul. Łąkowej mieszkał prezes jednej z mrągowskim spółdzielni mieszkaniowych i od niego kanał wziął swoją potoczną nazwę.
– Amfiteatr w Mrągowie – Historia amfiteatru w Mrągowie, znajdującego się nad jeziorem Czos, sięga lat 80. ubiegłego wieku. Jednak obecnie w tym miejscu nie zobaczymy kilkudziesięcioletniej budowli. W 2011 roku rozpoczęto prace nad nowym amfiteatrem, którego uroczyste otwarcie nastąpiło w pierwszych dniach lipca 2012 roku. Myśl o znalezieniu odpowiedniego miejsca, gdzie można byłoby zbudować amfiteatr w Mrągowie zrodziła się w 1964 roku. Masowe imprezy artystyczne, organizowane w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w Parku Słowackiego (nawiązujące do okresu międzywojennego oraz na stadionie miejskim sprawiały wiele kłopotów organizatorom – w miejscach, gdzie się odbywały nie było scen, zadaszenia, właściwego oświetlenia, ławek dla widzów. Także brak wyodrębnionego, ogrodzonego miejsca sprawiał, że nie można było organizować imprez biletowanych.
– Kościół Ewangelicki w Mrągowie – Pierwsza świątynia powstała w 1409 lub w 1442 i była zbudowana z drewna, prawdopodobnie została zniszczona przez jeden z pożarów miasta. Obecna murowana budowla salowa powstała w 1734, w 1753 dobudowano absydę. Istnieją przesłanki, że najstarszą częścią kościoła jest wieża, na górującym nad nią wietrzniku widnieje data 1705. Przed 1945 we wnętrzu znajdowały się napisy ścienne, m.in. nad głównym wejściem „Gehet in Gottes Thore frölich ein mit Dancken” (Wejdźcie radośnie w Bramy Boże z wdzięcznością), pod oknami „Diess Haus ist erbaut zu Gottes Wahren Ehren so Lasst uns solchen Preis zu unserer Zeit vermehren” (Ten dom został zbudowany dla boskiej chwały, by w naszych czasach ją rozsławiać), zaś na suficie sceny biblijne. W pochodzącym z XVIII wieku ołtarzu głównym umieszczona była reprodukcja dzieła Leonarda da Vinci „Ostatnia wieczerza”. Nad chrzcielnicą znajdował się krucyfiks z I połowy XVIII wieku, była tam również ambona, a uzupełnieniem wystroju były organy z drewnianą oprawą frontową w stylu rokoko. Po drugie na ścianie świątyni w pierwszych latach XIX wieku umieszczono tablicę upamiętniającą dwóch Mazurów, Bronikowskiego i Radolińskiego, którzy polegli w 1807 roku w bitwie pod Lidzbarkiem Warmińskim. 4 lipca 1816 podczas uroczystości ku czci mieszkańców miasta poległych podczas wycofywania się armii francuskiej podczas wojny z Rosją uroczyście odsłonięto przy ołtarzu tablicę pamiątkową zawierającą listę zmarłych. W 1831 umieszczono tablicę upamiętniającą 31 osób zmarłych podczas epidemii cholery, wykuty był na niej wizerunek sowy i napis „O Mensch, denk an dein Ende! Heute roth, morgen todt!” (Człowiecze, myśl o śmierci! Dziś żywy, jutro martwy!. Po trzecie w 1885 roku rozbudowano absydę, ponieważ gmina ewangelicka stawała się coraz bardziej liczna ok. 1900 roku powzięto plany rozbudowy świątyni poprzez rozbudowę zakrystii oraz podwyższenie wieży do ok. 40 m. Szczegółowy opis wnętrza świątyni został sporządzony przez niemieckiego historyka i konserwatora sztuki Adolfa Böttichera, który w 1891 roku objął funkcję głównego konserwatora Prus Wschodnich i dokonał inwentaryzacji podlegających mu budowli zabytkowych. Swoje wnioski zawarł w opublikowanej pomiędzy 1892 a 1898 ośmiotomowej pracy „Bau-und Kunstdenkmäler”. W takiej formie świątynia dotrwała do wkroczenia Armii Czerwonej, której żołnierze początkowo kościół zdewastowali,
a następnie podpalili. Po czwarte odbudowę wypalonego kościoła rozpoczęto w 1952 roku, ale pierwsze nabożeństwo zostało odprawione dopiero 8 października 1961 roku. Obecnie kościół posiada współczesny wystrój, nie zachowało się wyposażenie sprzed 1945 roku. Za ołtarzem zachowano jedną płytę nagrobną sprzed 1786 roku. Kościół ewangelicki w Mrągowie jest typowym przykładem budownictwa sakralnego dawnych Prus Wschodnich. Podstawowym jego wyróżnikiem jest ścisła harmonia z otaczającym krajobrazem. Kościół położony jest przy ul. Kościelnej w Mrągowie, niedaleko skweru z  pomnikiem Jana Pawła II. W XVIII wieku powstała budowla murowana, w miejscu drewnianej, która prawdopodobnie uległa zniszczeniu podczas jednego z wielu pożarów, niszczących kilkakrotnie Mrągowo. Dziś na terenie kościoła widzimy tylko jedną płytę nagrobkową pamiętającą czasy sprzed 1786 roku. W 1816 roku dnia 4 lipca podczas święta upamiętniającego poległych mieszkańców miasta w wojnie z wycofującą się armią francuską z Rosji przy ołtarzu zawieszono tablice z nazwiskami. Także w 1831 roku umieszczono w kościele tablicą upamiętniono zmarłych na cholerę mieszkańców (31 osób).
Zapraszamy serdecznie państwa do przyjazdu do miasta na krótki weekendowy wypoczynek i relaks do Mrągowa. Nuda i bezczynność nie zje państwa. Natomiast wypoczynek na łonie natury w Mrągowie rozbudzi do życia i doda sił do pracy i tak potrzebnego zdrowia. 

Blisko natury

Białystok noclegi, Augustów noclegi, Białowieża noclegi, Hajnówka noclegi, Rajgród noclegi, Sokółka noclegi, Zwierzyniec noclegi, Krasnobród noclegi, Susiec noclegi, Suwałki noclegi, Ojców noclegi, Kościerzyna noclegi, Susiec noclegi, Szczebrzeszyn noclegi, Wola Uhruska noclegi, Krasnobród noclegi, Józefów noclegi, Włodawa noclegi, Cyców noclegi, Nielisz noclegi, Supraśl noclegi, Krynki noclegi, Rajgród noclegi, Sejny noclegi, Giby noclegi, Suwałki noclegi