Śnieżne Kotły jedna z najpiękniejszych atrakcji w pobliżu Szklarskiej Poręby
Śnieżne Kotły to jedne z najpiękniejszych i najbardziej znanych atrakcji turystycznych w okolicy Szklarskiej Poręby. Znajdują się w Karkonoszach na granicy polsko-czeskiej, na wysokości około 1400-1500 m n.p.m. Śnieżne Kotły (kotły polodowcowe) stanowią doskonały punkt widokowy, z którego podziwiać można pasmo Karkonoszy, Rudaw Janowickich, Gór Izerskich, Gór Kaczawskich oraz Kotliny Jeleniogórskiej. Warto dodać, że są one doskonałym przykładem alpejskiego krajobrazu w Karkonoszach.
Śnieżne Kotły składają się z dwóch cyrków lodowcowych czyli od strony Szklarskiej Poręby jest Mały Śnieżny Kocioł (jego głębokość wynosi 300 metrów), a od strony Karpacza znajduje się Wielki Śnieżny Kocioł ( o głębokości 250 metrów). Kotły oddzielone są od siebie skalistą grzędą. Ciekawostką jest fakt, że śnieg na dnie kotłów potrafi zalegać nawet do połowy lata.
Najpopularniejszym szlakiem prowadzącym do Śnieżnych Kotłów ze Szklarskiej Poręby jest czerwony szlak turystyczny, który rozpoczyna się w okolicy Ski Arena Szrenica szlakiem czarnym (po 30 minutach marszu trasa przechodzi na szlak czerwony). Jest to długa trasa i wymaga odpowiedniego przygotowania, głównie pod względem waszej kondycji. Niemniej jednak po drodze napotkanie ciekawe atrakcje i piękne widoki, szlak na Śnieżne Kotły prowadzi przez: Wodospad Kamieńczyka, Schronisko Hala Szrenicka, Trzy Świnki, Mokrą Przełęcz, Łabski Szczyt. Droga powrotna wytyczona jest przez Schronisko Pod Łabskim Szczytem i dalej już do Szklarskiej Poręby. Dystans trasy to niemal 20 km czyli trzeba liczyć około 7 godzin aby przejść trasę w jedną i drugą stronę.
Drugą opcją, która skraca czas wędrówki na Śnieżne Kotły (jeśli nie zależy wam na podziwianiu Wodospadu Kamieńczyka), jest wjazd kolejką krzesełkową na Szrenicę – wówczas zaoszczędzicie około 2,5 godziny. Podróż odbywa się z przesiadką, kończy się na Szrenickiej Skale, skąd należy udać się zielonym szlakiem pod Trzy Świnki (ciekawe formy skalne), dalej spacer karkonoską granią (piękne widoki), kierujemy się pod Wielki Szyszak wzniesienie z charakterystyczna wieżą przekaźnikową skąd już będzie widać cel wędrówki.
Przed wyruszeniem na wędrówkę do Śnieżnych Kotłów warto zadbać o odpowiednie przygotowanie i zaopatrzenie w niezbędny sprzęt, takie jak buty trekkingowe, odpowiednie ubranie, wodę oraz przekąski. Warto również pamiętać, że w górach panują zmienne warunki atmosferyczne, więc należy być przygotowanym na zmianę pogody.
Będąc w Szklarskiej Porębie warto zobaczyć:
- Złoty Widok – taras widokowy
- Chybotek – ciekawa formacja skalna
- Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka
- Wystawa Klocków Brick City
- Rodzinny Park Rozrywki ESPLANADA
- Park Linowy
- Szlaki piesze i rowerowe
- wyciągu narciarskie i trasy biegowe
Fot Pixabay.com
Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi