Świątynia Wang w Karpaczu – unikatowy zabytek Karkonoszy

Świątynia Wang to powszechna nazwa Kościoła Górskiego Naszego Zbawiciela, będącego ewangelickim kościołem parafialnym zlokalizowanym w Karpaczu w Karkonoszach. Jest to drewniany unikatowy zabytek wspaniale obrazujący skandynawską architekturę sakralną z XII wieku.

Wzniesiony został na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii w miejscowości Vang, jako jeden z tysiąca norweskich kościołów klepkowych charakteryzujących się dominacją elementów pionowych – słupów w konstrukcji. Do Karpacza trafił w 1842 roku, jednak pierwotnie służył on miejscowej ludności. Jednak rozrastająca się miejscowość oraz rosnąca liczba wyznawców w XIX wieku spowodowała, iż kościół stał się za mały i nie spełniał dobrze swojej funkcji. Dodatkowo wymagał napraw ze względu na zły stan techniczny, a ich koszt był niezwykle wysoki dlatego postanowiono go sprzedać i wybudować nowy, większy. Został on kupiony przez pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV za 427 marek dla berlińskiego muzeum. Do Szczecina przywieziono zinwentaryzowaną i rozebraną świątynię, a następnie trafiła ona do Berlina. Książe chciał postawić kościół na Wyspie Pawiej, jednak zaprzyjaźniona hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca przekonała go do zmiany zdania i aby kościół postawiono na Śląsku. Argumentem był brak kościoła w gminie do której należał m.in Karpacz Górny, gdzie obecnie zlokalizowana jest Świątynia Wang.

W środku znajdziemy niewiele oryginalnych elementów wykonanych ze skandynawskiej sosny, zostawiono tylko te, które nadawały się do użytku. A są nimi m.in. słupy, kolumny oraz portale. Wiele z ważnych elementów nie dowieziono, podobno z Norwegii dostarczono tylko 1/15 z elementów budujących kościół. Wszystkie brakujące części według rysunków były dorabiane na miejscu.

Najciekawszym elementem są zdobienia drzwi do świątyni, na których znajdują się wyrzeźbione twarze Wikingów z wysuniętymi rozdwojonymi językami. Jest to symbol przekazywania mądrości i wiedzy następnym pokoleniom.

28 lipca 1844 roku świątynia Wang stała się kościołem dla miejscowej parafii i jest nim do dnia dzisiejszego. Do pierwotnej budowli dodano kamienną wieżę pełniącą funkcje ochronną przed silnym wiatrem, który jest tam bardzo częstym zjawiskiem znad Śnieżki. Znajdują się na niej dzwony: Owieczka Boża, Ojcze Nasz i Chwała Chrystusowi.

Świątynia otoczona jest cmentarzem, na którym pochowani są wierni, osoby, które zginęły w górach, a także duszpasterze.

Przy budynku znajduje się rzeźba „Wskrzeszenia Łazarza” oraz pamiątkowe epitafium na dziedzińcu poświęcone postaci Fryderyki von Reden.

Zobacz również: Nocleg w Karpaczu, czym się kierować przy wyborze noclegu?

Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi