TOP 5 atrakcji w Polanicy Zdrój

Polanica Zdrój jest jednym z najpiękniejszych zakątków Dolnego Śląska! To miejsce, gdzie nie tylko zdrowie, ale i serce odnajduje ukojenie. Miasto zachwyca najróżniejszymi atrakcjami, począwszy od zabytkowego Parku Zdrojowego, przez malownicze szlaki piesze i rowerowe, aż po mnogość wydarzeń kulturalnych i festiwali. Dzięki zachowanej w oryginalnej formie infrastrukturze sanatoryjnej z przełomu XIX i XX wieku, miasto jest prawdziwym skarbem dla miłośników architektury. Zatem od czego zacząć zwiedzanie Polanicy Zdrój?

Park Zdrojowy i Pijalnia Wód Mineralnych

Rozpoczniemy naszą podróż od Parku Zdrojowego – najstarszej i najbardziej znanej atrakcji Polanicy-Zdrój. Powstał on w drugiej połowie XIX wieku i od tamtego czasu stanowi serce tego uzdrowiska. Zaprojektowany w stylu angielskiego ogrodu krajobrazowego, obejmuje obszar 12,97 hektarów pełen bujnej zieleni, malowniczych stawów i romantycznych alejek. Park podzielono na 5 części, są to: Park Centralny, Park Leśny, Park Józefa, Park Szachowy oraz park wokół centrum kardiologicznego. Każda jego część to prawdziwa oaza spokoju, w której każdy krok to zaproszenie do kontemplacji i relaksu. Szereg zabytkowych drzew, niektóre z nich mają nawet 150 lat, nadaje temu miejscu niepowtarzalnego charakteru. W parku znajduje się również wyjątkowy „Muszla Koncertowa” – budynek o kształcie muszli, gdzie latem odbywają się liczne koncerty i przedstawienia.
Pijalnia Wód Mineralnych ulokowana jest na terenie Parku Zdrojowego i powstała ona w latach 1910-1911, a zabytkowy budynek w którym mieści się pijalnia pochodzi z 1926 roku. Dostępne źródło to Wielka Pieniawa, której wody charakteryzują się stałą i stabilną zawartością składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu między innymi: wapnia, magnezu, żelaza, sodu, potasu, litu, chloru, krzemu, miedzi.

Sprawdź Polanica zdrój noclegi

Ulica Zdrojowa czyli główny Deptak miasta

Tutaj życie tętni niemal przez cały rok, spacerują turyści i mieszkańcy, są również restauracje, kawiarnie, sklepy z pamiątkami a wszystko w pięknej historycznej zabudowie, zachowującej układ urbanistyczny z XIV-XX w. Ciekawy jest również fakt, deptak częściowo prowadzi po obu stronach Bystrzycy Dusznickiej..

FunPark i Letni Tor Saneczkowy

To atrakcja skierowana do najmłodszych, gdzie znajduje się 14 przeróżnych atrakcji takich jak: olbrzymie tematyczne dmuchańce, brodziki z łódkami, piaskownice, tyrolka czy też rozbudowany wieżyczkowy plac zabaw. Warto dodać, że na terenie parku znajdują się punkty gastronomiczne.
Tor saneczkowy to alternatywa dla miłośników większych wrażeń. Tor ma 450 metrów długości, przejazd specjalnymi saneczkami może osiągnąć prędkość 40 km/h.

Turystyka rowerowa

Polanica-Zdrój jest także idealnym miejscem dla entuzjastów aktywnego wypoczynku. Rozpościerają się tu liczne szlaki piesze i rowerowe, prowadzące przez malownicze krajobrazy Gór Bystrzyckich i Stołowych. Dostępne ścieżki rowerowe łącznie mierzą około 100 km długości. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, dostępne ścieżki różnią się stopniem trudności oraz długością.
Polecamy zatem przejażdżkę następującymi szlakami:

  • szlak miejski (20,5 km), biegnie przez centrum Polanicy;
  • szlak bazaltowy (25 km), wiodący bocznymi uliczkami lub dróżkami polno-leśnymi, omijający centrum miasta; większość trasy wiedzie przez Piekielną Dolinę oraz okoliczne wioski;
  • szlak niebieski (5,4 km), większości trasy biegnie przez asfaltowe drogi i alejki oraz po kostce brukowej i leśnych dróżkach, w zasadzie to nieustający podjazd;
  • szlak żółty (20,5 km), wytyczony obok najważniejszych atrakcji Polanicy Zdrój, co ważne jest bardzo różnorodny i ma stosunkowo długie proste, ale i wymagające odcinki wspinaczki, a także dynamiczne zjazdy;
  • trasa MTB, nazywana również “Góralką” (5 km), prowadząca zboczami Piekielnej Góry, początkowo płaska i wygodna, później pełna kamieni, korzeni, ostrych podjazdów i gwałtownych spadków;
  • szlak czerwony (2,4 km)
  • szlak “Wokół Gór Stołowych” (6 km),

Huta Szkła Artystycznego Barbara

Ta część Polski od dawna była związana z produkcją szkła lecz niestety niewiele hut przetrwało do dziś. Jedną z nich, którą również stanowi atrakcję turystyczną, gdzie czeka nas ciekawa lekcja historii jest Huta Szkła Artystycznego Barbara. Obiekt funkcjonuje od ponad 70 lat. Początkowo produkowano tu butelki o pojemności 0,33l, które wypełniane były wodami leczniczymi z Polanicy. W późniejszym czasie huta poszerzyła produkcje także o wyroby szkła w różnych formach i wzorach. Ciekawe jest też jej położenie, znajduje się u stóp Garncarza tuż przy Bystrzycy Dusnzickiej, do której wiedzie szlak czerwony wychodzący z centrum Planicy Zdrój.

Niezależnie od tego, czy jesteś turystą lubiącym aktywnie spędzać czas czy preferujesz bierny odpoczynek, Polanica-Zdrój ma Tobie wiele do zaoferowania. Od pięknej przyrody, przez zabytki, po różnorodne atrakcje kulturalne. To prawdziwa perła Dolnego Śląska, której urok, jak wino, z wiekiem staje się tylko silniejszy…

Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi