Urlop w Karpaczu – co warto zobaczyć, gdzie nocować
Karpacz to znane turystyczne miasto w Karkonoszach, które chętnie odwiedzane jest przez turystów o każdej porze roku. Oprócz górskich szlaków i pięknych krajobrazów czeka wiele atrakcji, zabytków i wydarzeń. Jest to doskonałe miejsce na wakacje, weekendowy wypad lub krótki urlop zarówno dla par, młodzieży jak i rodzin z dziećmi. Planując noclegi w Karpaczu czeka na was doskonale rozbudowana baza noclegowa. W ostatnim czasie popularnością cieszą się apartamenty oraz domki, które dają dużo swobody i niezależności. Dla osób wolących noclegi z wyżywieniem polecamy pensjonaty, wille oraz hotele, w których standardy są na bardzo dobrym poziomie. Na rodziny z dziećmi czekają obiekty z placami zabaw, z salami gier i zabawkami, są też animatorzy, którzy opiekują się dziećmi w czasie gdy rodzicie relaksują się w strefie spa.
Tu znajdziesz swój nocleg w Karpaczu
Co warto zobaczyć w Karpaczu?
1. Wycieczka na Śnieżkę – to najwyższy szczyt Karkonoszy, który warto zobaczyć. Na szczycie panują zmienne warunki pogodowe, także trzeba to wziąć pod uwagę wybierając się tam. Warto wybrać szlak czerwony, który rozpoczyna się na parkingu pod hotelem Orlinek, przechodzi przez Dolinę Łomniczki. Trasa jest bardzo ciekawa, bardzo widokowa, wejście na Śnieżkę zajmuje około 3 godziny. Do Schroniska nad Łomniczką prowadzi łagodne podejście, później szlak staje się trudniejszy, lecz po dojściu na szczyt widoki rekompensują nam każdy wysiłek.
Drugą opcją dostania się na Śnieżkę jest przejazd wyciągiem krzesełkowym. Trasa wyciągu biegnie spod Białego Jaru i kończy się na Kopie – kolejny ciekawy szczyt w Karkonoszach, znajduje się na wysokości 1375 m n.p.m.), stąd należy iść w kierunku Domu Śląskiego, a następnie na Śnieżkę. Niezależnie jaką opcje wybierzecie pamiętajcie aby dobrze się przygotować, przede wszystkim odpowiednie ubranie (odzież termoaktywna, płaszcz przeciwdeszczowy) i obuwie – najlepiej trekkingowe. Prowiant też warto zabrać, jakieś drobne przekąski, ciepły posiłek można zjeść również w schronisku PTTK Dom Śląski.
2. Karkonoskie Tajemnice (ul. Mickiewicza 1A). Warto odwiedzić to miejsce aby poznać legendy Karkonoszy oraz dobrze znaną postać Ducha Gór. Interaktywne wystawy przeniosą was w mistyczny świat, gdzie poznać ciekawe historie np. o zielarzach czy poszukiwaczach minerałów, którzy zasiedlali Karkonosze.
3. Świątynia Wang (ul. Na Śnieżkę 8) ciekawy zabytek skandynawskiej architektury sakralnej z XII wieku. Kościółek został przeniesiony z norweskiej miejscowości Wang na prośbę hrabiny von Roden z Bukowca. W sąsiedztwie kościoła znajduje się także cmentarz górski, gdzie pochowano wiele ofiar tego pasma. Obiekt umiejscowiony jest w miejscu, gdzie rozpościera się piękny widok na panoramę Karkonoszy. Tutaj też można zrobić sobie zdjęcie z Duchem Gór, zakupić pamiątki.
4. Zapora na Łomnicy (ul. Rybacka 8). Łomnica, która przepływa przez Karpacz jest uznana za jedną z najbardziej dzikich rzek Karkonoszy. Zapora powstała po wielkiej powodzi, która nawiedziła miasto w 1897 roku. Warto zejść w dół ulicą Rybacką aby zobaczyć zaporę z innej perspektywy. Przez zaporę przebiega czerwony szlak, który prowadzi na wzgórze Karpatka z ciekawymi formami skalnymi.
5. Miejsce anomalii grawitacyjnej (ul. Strażacka), znajduje się w okolicy Dzikiego Wodospadu i dolnej stacji wyciągu na Kopę. Aby przekonać się jak to „działa” wystarczy położyć swobodnie np. butelkę na jezdni, która sama będzie toczyła się pod górkę, tak samo można zrobić siedząc w samochodzie i wrzucając bieg jałowy. Co ciekawe siła grawitacji w tym miejscu jest o 4% miejsca od przeciętnej.
6. Krucze Skały, które w średniowieczu były celem poszukiwaczy złota oraz metali szlachetnych. Drążono w nich sztolnie, tworzono kopalnie glinki kaolinowej, która obecnie używana jest w kosmetologii. Ta grupa skalna sięga 25 metrów wysokości, co stanowi świetne miejsce do wspinaczki.
7. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska (Kowary ul. Zamkowa 9). Wizyta w parku umożliwia zapoznanie się z obiektami zabytkowymi takimi jak kościoły, pałace, starówki miast czy klasztory, odwzorowane z precyzją i dokładnością w skali 1:25.
8. Miasteczko Western City w Ściegnach. Ten park rozrywki o tematyce dzikiego zachodu oferuje liczne atrakcje m.in. pokazy kowbojskie, przejażdżki bryczkami, rzucanie nożem do celu, dojenie krowy, strzelanie z łuku indiańskiego, ciekawą atrakcją jest również możliwość wybicia własnoręcznie monety westernowej przy pomocy ogromnego młota.
9. Świat Kolejek (ul. Karkonoska 32) nazywany również stacją rodzinnej rozrywki. To miejsce warto zobaczyć niezależnie od wieku. Piękne makiety kolejowe przedstawiają sceny i krainy ze znanych bajek i filmów. Ponadto znajduje się tam wiele pokręteł, przycisków i dźwigni, które pozwalają wejść w interakcje z elementami na makietach. Na tabletach udostępnione są gry o tematyce kolejowej, są zgadywanki oraz bawialnia połączona z kinem.
Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi