Wakacje w Polańczyku – co warto zobaczyć?

Polańczyk jest malowniczo położonym miastem w województwie podkarpackim, na terenie Bieszczadów, które słynie z niezwykłych widoków i bogactwa atrakcji dla odwiedzających. W Polańczyku i jego okolicach znajduje się wiele atrakcji przyrodniczych, historycznych, kulturalnych, a także sportowych. Niezależnie czy jesteś fanem pieszych wędrówek, rowerowych wypraw, pływania łodzią czy po prostu chcesz odpocząć na łonie natury, Polańczyk oferuje coś dla każdego.

Atrakcje Polańczyka

Amfiteatr to miejsce, gdzie w sezonie letnim odbywają się imprezy. Obiekt zlokalizowany jest przy ulicy Zdrojowej tuż obok jeziora Solińskiego.
Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości, w którym znajduje się ołtarz przetransportowany z cerkwi prawosławnej w Łopiance, uznawany jest za cudowny. Warto dodać, że ten rejon był granicą między kościołem katolickim a prawosławym, w wyniku czego doszło do pomieszania i wzajemnego przeniknięcia się obyczajów i kultur. (ul. Bieszczadzka)
Park Linowy „Lemur” rozrywka dla całej rodziny. Dla starszych dostępnych jest 5 tras o różnym stopniu trudności oraz o różnej długości, dla nieco młodszych są 4 trasy.

Sprawdź Polańczyk noclegi

Atrakcje w pobliżu

Jezioro Solińskie tu wytyczono kilka kąpielisk, panują tu doskonałe warunki do kitesurfingu, windsurfingu, można wypożyczyć rowerek wodny, kajak czy udać się w rejs statkiem wycieczkowym.
Zapora Solińska jest największą zaporą wodną w Polsce. Zaporę można zwiedzać wewnątrz, ciekawą atrakcją jest mural przedstawiający zwierzęta jakie zamieszkują Bieszczady
Kolej Gondolowa nad Zaporą – najnowsza atrakcja, która przyciaga tysiace turystów. W czasie przejazdu zobaczycie piękną panoramę oraz wspomnianą zaporę z innej perskepktywy.
Jezioro Myczkowieckie: Na południe od Soliny znajduje się kolejne jezioro – Myczkowieckie, które także oferuje wiele atrakcji wodnych. Z zapory wodnej, która także znajduje się w Myczkowcach mamy piękny widok na taflę wody, ponadto w miejscowości Bóbrka znajduje się kamieniołom z punktem widokowym, to też warto zobaczyć.
Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie. Tutaj czeka was lekcja historii o dawnych mieszkańcach Soliny i okolic, możemy zobaczyć stare fotorgrafie narzędzia, czy stroje.
Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych można zobaczyć maszyny epoki pary i elektryczności.

Szlaki piesze

Polańczyk to doskonała baza wypadowa dla miłośników pieszych wędrówek. Szlaki górskie prowadzą przez najpiękniejsze zakątki regionu w tym:
Perła Polańczyka – szlak żółty (czas przejścia ok. 1,5 h – 2 h) dookoła miejscowości, jest oceniany jako łatwy szlak z trasami widokowym Horb i Kabajka.
„Zielone Wzgórza nad Soliną” szlak czerwony (czas przejścia ok. 5 h), trasa jest długa ale nie jest trudna, można np. w jedną stronę pójść pieszo a spowrotem wrócić autobusem PKS, zarówno początek jak i koniec szlak znajduje się w pobliu przystanku PKS Polańczyk-Uzdrowisko.
Ścieżka spacerowa „Cypel Polańczyka” szlak zielony, łatwy, również malowniczy – czas przejścia około 2h.
Trasa wokół Jeziora Myczkowieckiego – szlak niebieski, jest trasą trudną i długą trwa około 6h.

Szlaki rowerowe

Polańczyk jest idealnym miejscem dla miłośników rowerów górskich. Szlaki rowerowe są dobrze oznaczone i oferują różne poziomy trudności, dostępne są m. in. szlak wzdłuż jeziora Solińskiego, z Polańczyka do Cisnej, do Leska, do Baligrodu, „Mała Pętla Bieszczadzka”, Międzynarodowy Szlak R61.

Miejscowość jest doskonale przygotowany na przyjęcie turystów. Możemy znaleźć tu wiele różnorodnych opcji noclegowych, od kameralnych pensjonatów, przez hotele, aż po pola namiotowe i kempingi. Niektóre z nich oferują także możliwość wynajmu sprzętu wodnego czy rowerów.

Pensjonaty i hotele w Polańczyku często goszczą turystów szukających komfortu i uroków lokalnej architektury. Wiele z nich oferuje pokoje z widokiem na Jezioro Solińskie.

Z kolei pola namiotowe i kempingi to idealne miejsce dla tych, którzy preferują bardziej przygodowy styl wakacji. Wiele z nich jest położonych w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora, co pozwala na pełne korzystanie z jego atrakcji.

Bez względu na to, czy szukasz aktywnego wypoczynku w górach, chcesz podziwiać lokalne zabytki czy po prostu odpocząć nad brzegiem jeziora, Polańczyk oferuje coś dla siebie. Wspomniane atrakcje to tylko niektóre z możliwości, jakie czekają na Ciebie w tym malowniczym zakątku Polski.

Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi