Wierchomla perełka w Beskidzie Sądeckim
Beskid Sądecki jest popularnym kierunkiem turystycznym zarówno latem jak i zimą. Niezliczona sieć szlaków pieszych, trasy rowerowe oraz narciarstwo to przyciąga turystów ceniących aktywny wypoczynek, ponadto ciekawe muzea, wiele atrakcji dla dzieci a także cykliczne imprezy. Niedocenianą miejscowością Beskidu Sądeckiego jest Wierchomla Wielka zlokalizowana w gminie Piwniczna Zdrój. Wierchomlę w zasadzie tworzą dwie wioski: Wierchomla Wielka i Wierchomla Mała. Miejscowość ta stanowi świetną bazę wypadową na wspomniane szlaki turystyczne, które są bardzo widokowe. Polecamy odwiedzić to miejsce jesienią, gdy liście nabierają kolorów a zachody słońca ciepłych tonów-te widoki to gratka dla miłośników przyrody i fotografów.
Co warto wiedzieć o Wierchomli?
Wierchomla leży 30 kilometrów od Nowego Sącza i 130 kilometrów od Krakowa. Sama miejscowość otoczona jest górami z trzech stron co jest jej zdecydowanym atutem. Od wschodu miejscowość otaczają takie szczyty jak Runek 1080 m n.p.m. i Wielka Bukowa 1104 m n.p.m., z kolei od północy wznoszą się Lembarczek 917 m n.p.m., Kiczora 839 m n.p.m. oraz Gaborówka 790 m m.p.m., a od południowej Jaworzynka 1001 m n.p.m. i Pusta Wielka 1061 m n.p.m. Do Wierchomli możemy dojechać od strony Piwnicznej Zdroju lub Muszyny. Wjeżdżając do wioski warto zwrócić uwagę na źródeło smacznej wody Wierchomlanka. Nieco dalej zobaczmy zabytkowy kościółek jakim jest dawna cerkiew. Ciekawostką jest fakt, iż dawnie tutaj zamieszkiwała ludność łemkowska, która została wysiedolona na Ukrainę i polskie ziemie zachodnie na skutek akcji „Wisła”. Warto wiedzieć, że nie tylko w Wierchomli są piękne widoki, urokliwe są drogi dojazdowe, które tylko utwierdzą nas w przekonaniu jak piękny jest Beskid Sądecki. W najbliższej okolicy dostępne są trasy rowerowe, niezwykle malownicze, które zaprowadzą nas do magicznych zakamarków Wierchomli.
Szlaki turystyczne na Wierchomle
W Wierchomli dostępne są szlaki turystyczne o różnym stopni trudności ale z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Najchętniej uczęszczanym szlakiem jest szlak, który prowadzi spod stacji narciarskiej do Bacówki PTTK nad Wierchomlą. Jest to szlak czerwony, o długości około 3 kilometrów, czas przejścia to ok. 70 minut, trasa jest dość stroma.
Poniżej przedstawiamy listę szlaków pieszych:
- Niebieski szlak – prowadzi ze szczytu Pusta Wielka (1061 m n.p.m.) do Żegiestowa lub w drugą stronę na szczyt Runek (1080 m n.p.m.)
- Żółty szlak – prowadzi ze szczytu Jaworzynka (1001 m n.p.m.) do Żegiestowa lub przez Szczawnik do Muszyny
- Zielony szlak – prowadzi ze szczytu Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.) przez szczyt Za Szczawniczkiem (642 m n.p.m.) do Muszyny
- Czerwony szlak – prowadzi ze szczytu Runek (1080 m n.p.m.) na Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.) lub w drugą stronę na szczyt Łabowska Hala (1064 m n.p.m.) i dalej na szczyt Wierch nad Kamieniem (1083 m n.p.m.) przez szczyt Makowica (948 m n.p.m.) aż do samego Rytra
- Drugi czerwony szlak – prowadzi z nad Kościoła do Łomnicy Zdroju lub w drugą stronę na szczyt Pusta Wielka (1061 m n.p.m.)
- Czarny szlak – prowadzi ze szczytu Pusta Wielka (1061 m n.p.m.) przez szczyt Zubrzy Wierch (870 m n.p.m.) do Żegiestowa
Bacówka nad Wierchomlą i cudna panorama na Tatry
Bacówka czyli schronisko PTTK stanowi świetny punkt widokowy na panoramę Beskidów i Tatr. Ulokowana jest w paśmie Jaworzyny Krynickiej – na szlaku pomiędzy Runkiem i Pustą Wielką, na wysokości 887 m n.p.m. Możemy tu dotrzeć kilkoma szlaki, polecamy jednak malowniczą i widokową trasę z Wierchomli Małej. Ten niezbyt długi szlak, oferuje nam przyjemny spacer wśród pięknie pachnących lasów, wyjątkowych panormam na beskidzie szczyty i Tatry. Warto wiedzieć, że schronisko zostało zbudowane w 1978 r. dzięki staraniom działacza krynickiego Oddziału PTTK Stanisława Nowaka, którego imię obecnie nosi. Budowę rozpoczęto w ramach koncepcji „Bacówek – schronisk turystyki kwalifikowanej”. Sam budynek ma dość nietypowy wygląd w porównaniu do innych tego typu, ponieważ powstał z zaadoptowanego na ten cel spichlerza. Co ciekawe w schronisku odbywają się liczne koncerty, zarówno te oficjalne jak i spontaniczne, wieczory poezji i pokazy slajdów. W grudniu Wigilia Muzyczna i Sylwester, a wiosną lub jesienią Festiwal Nalewek. Drewniany budynek bacówki posiada obszerną salą kominkową, widokową werandę i pokoje noclegowe na piętrze.
Stacja narciarska
Miłośnicy białego szaleństwa mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności na stacji narciarskiej Dwie Doliny Wierchomla SKI. Obiekt cieszy się dużą popularnością z uwagi na dobra warunki atmosferyczne. Śnieg utrzymuje się tutaj od listopada do kwietnia a temperatura jest niższa nawet o 4 stonie niż pobliskich miejscowościach. Na dole przy dolnej stacji wyciągu znajdują się bezpłatne parkingi i całe zaplecze gastronomiczne, a także możliwość wypożyczenia sprzętu. Na miejscu czeka 9 tras narciarskich o różnym stopniu trudności, szkółka narciarska, wyciąg krzesełkowy oraz wyciągi orczykowe. Dla osób, które uczą sie jazdy na nartach czy desce jest specjalnie przygotowany płaski stok szkoleniowy z wyciągiem orczykowym. Ponadto organizowane są tu imprezy i zawody sportowe.
Zobacz również: noclegi w górach Krynica-Zdrój noclegi Muszyna noclegi Tylicz noclegi
Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi