Wieże widokowe Beskidu Sądeckiego

Beskid Sądecki jest jednym z pasm górskich w Polsce, i jak w wielu innych górskich regionach, można tam znaleźć wieże widokowe, których konstrukcje umożliwiają turystom podziwianie rozległych panoram okolicy. Ta malownicza kraina przyciąga turystów różnymi atrakcjami i unikalnymi cechami, co sprawia, że jest fenomenem wśród miłośników gór i przyrody. Beskid Sądecki oferuje różnorodne tereny – od niższych wzgórz po wyższe, skaliste szczyty. To raj dla turystów, którzy chcą doświadczyć różnych form terenu i pięknych widoków. Warto dodać, że te obszary są domem dla różnorodnej flory i fauny, w tym rzadkich gatunków roślin i zwierząt, co przyciąga amatorów przyrody i fotografii. Oprócz turystyki pieszej i rowerowej a zimą sportów zimowych, region ten jest znany również ze swoich uzdrowisk, takich jak Krynica-Zdrój, co przyciąga osoby szukające regeneracji i relaksu. W Beskidzie Sądeckim znajdują się też liczne zabytki, w tym kościoły i cerkwie, które są częścią dziedzictwa kulturowego regionu. Działa tu też wiele instytucji kultury, festiwali i imprez tematycznych. Zwiedzanie sądeczczyzny, w przeciwieństwie do bardziej zatłoczonych i komercyjnych górskich regionów, oferuje więcej ciszy i spokoju co przyciąga turystów szukających odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku.

Najbardziej znane wieże widokowe w Beskidzie Sądeckim to:

Leśne molo w Starym Sączu na Miejskiej Górze czyli ścieżka w koronach drzew. Niestety nie ma parkingu pod wieżą, auto najlepiej zostawić na Rynku w Starym Sączu (parking płatny), stamtąd spacerem około 25 minut. Obiekt jest bezpłatny, dostępny całą dobę, i co ważne można wybrać się z dzieckiem w wózku. Cała ścieżka mierzy nieco ponad 200 metrów i kończy się tarasem widokowym na Stary Sącz, Beskid Niski oraz Beskid Sądecki, gdzie na drewnianej tablicy został opisany dokładny widok.

Platforma widokowa „Ślimak” w Woli Kroguleckiej – w okolicach Rytra i Starego Sącza. Parking przy ślimaku jest bezpłatny ale dostępny tylko w dni robocze, z kolej 300 metrów wcześniej (przy drodze głównej) znajduje się parking dostępny zarówno w dni robocze jak i w weekendy i również jest bezpłatny. Za wejście na taras widokowy nie pobierane są żadne opłaty a obiekt czynny jest przez całą dobę. Z tego ciekawie skonstruowanego obiektu pięknie wyglądają wschody i zachody słońca. Widok z platformy rozciąga się praktycznie w każdym kierunku, zobaczyć można malownicze pasma Radziejowej oraz Mogielice będącą szczytem Beskidu Wyspowego.

Wieża widokowa w Muszynie. Wieża znajduje się na terenie ogólnodostępnego Parku Zdrojowego, gdzie utworzone są Ogrody Zmysłów. Wejście na platformę oraz do ogrodów jest bezpłatne. Stąd mamy wspaniały widok na Tatry Słowackie. Ciekawostka jest to, że wkrótce udostępniona dla turystów będzie Wieża Widokowa na Malniku, powstaje ona w lesie, niedaleko od przekaźnika, w pobliżu szlaków turystycznych – mierzy 40 metrów wysokości.

Wieża widokowa na Eliaszówce – jest szczytem ulokowanym na granicy polsko-słowackiej. Wieża ma 20 metrów wysokości i podziwiać z jej szczytu możemy pasmo Radziejowej, Jaworzyny Krynickiej, fragmenty Pienin, Tatr a nawet Gorce.

Wieża widokowa na Radziejowej, stanowi doskonały punkt na wyprawy o każdej porze roku. Najszybsza i najłatwiejsza droga na Radziejową prowadzi z Przełęczy Obidza. Z tej wieży podziwiać będziemy piękne panoramy Tatr, Gorców, Pienin i Beskidu Wyspowego i Sądeckiego.

Wieża widokowa na Koziarzu, która powstała w ramach projektu „Enklawa Aktywnego Wypoczynku w Gorcach”. Koziarz jest szczytem w grzbiecie Pasma Radziejowej, z którego zobaczyć można Beskid Wyspowy i Sądecki, Gorce, Tatry i Pieniny a przy dobrej pogodzie Babia Górę.

Wieża widokowa w koronach drzew w Krynicy-Zdroju. Jest najbardziej znana i cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Ulokowano ją szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena. Jej wysokość sięga 49,5 m. a długość 1030 m. Spacerując po wieży spotkacie tablice edukacyjne z wieloma ciekawymi informacjami przyrodniczymi, kulturowymi oraz historycznymi tego regionu. Główną atrakcją jest 60 metrowa zjeżdżalnia, którą można szybko dostać się na ziemie. Spacer zajmie nam około 60 minut. Na szczycie wieży dostępna jest platforma widokowa, z której podziwiać będziemy wspaniałą panoramę na Beskidy Sądecki i Niski z najwyższym szczytem Lackową, a także Góry Lewockie. Wejście na wieże jest płatne, koszt biletu ulgowego wynosi 47 zł (wejście + zjazd koleją krzesełkową ), bilet normalny 57 zł, opcja wejście na wieżę + wjazd i zjazd koleją krzesełkową bilet ulgowy 55 z, normalny 69 zł.

Beskid Sądecki to region pełen atrakcji dla każdego. Od majestatycznych szczytów przez zabytkowe miasteczka po luksusowe uzdrowiska, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bez względu na to, czy jesteś zapalonym turystą, czy szukasz miejsca na spokojny wypoczynek, Beskid Sądecki oferuje szeroki wachlarz możliwości. Nie czekaj, odkryj go już dziś!