Wybierasz się do Kudowy Zdrój? Udaj się Szlakiem Ginących Zawodów…

Szlak Ginących Zawodów w Kudowie-Zdroju to projekt mający na celu zachowanie i dokumentację tradycyjnych, rzadko już wykonywanych zawodów, które kiedyś były ważną częścią życia społeczności lokalnych. Na tym szlaku można zobaczyć różnorodne prezentacje, warsztaty oraz wystawy, które ukazują dawne zawody, ich techniki i narzędzia. Gospodarstwo należy do Państwa Urszuli i Bogusława Gorczyńskich.

Poniżej znajduje się lista niektórych ginących zawodów, które mogą być prezentowane na tym szlaku:
Garncarz jest to twórca naczyń ceramicznych wytwarzanych ręcznie na kole garncarskim. W tej pracowni prezentowane są pokazy tworzenia na kole garncarskim oraz możliwość wykonania własnego dzieła.

Kowal wytwarza różnego rodzaju narzędzia, ozdoby i elementy metalowe. W tym miejscu zobaczycie pracę kowala, który przy użyciu swoich narzędzi wykuwa podkowę.
Piekarz. Jego pracę zobaczycie w Domu Chleba, gdzie znajduje sie piec opalany drewnem, w którym pieczony jest chleb – polecamy spróbować ze smalcem!

Tkacz jest rzemieślnikiem wytwarzającym tkaniny na krosnach lub innego rodzaju urządzeniach tkackich. W chacie tkacza zobaczycie rękodzieła, które powstały za pomocą szydełka, gobeliny są też sprzęty gospodarstwa domowego z minionego stulecia.

Jedną z charakterystycznych atrakcji tego miejsca jest wiatrak-koźlak, który pochodzi z 1886 roku i został tu przeniesiony z oddalonej od 500 kilometrów miejscowości Potok w 2001 roku. Warto dodać, że wnętrze i podbudowa są oryginalne, nowe zaś są schody i obicie zewnętrzne. W jego wnętrzu można zobaczyć jak kiedyś pozyskiwano mąkę.
Na najmłodszych czeka również mini zoo, w którym oprócz gospodarskich zwierząt takich jak kurki, kaczki, kozy czy gęsi czekają także osiołki, bażanty, zebry, jeżozwierz, alpaki, lamy, jelenie.
To miejsce zdecydowanie warto zobaczyć! Planując wizytę z większą grupą należy dokonać wcześniejszej rezerwacji. Ponadto na terenie obiektu organizowane są biesiady przy ognisku.

Wizyta na Szlaku Ginących Zawodów w Kudowie-Zdroju pozwala na bliższe zapoznanie się z historią i kulturą regionu poprzez obserwację oraz często interakcję z rzemieślnikami praktykującymi te tradycyjne zawody. To również doskonała okazja do edukacji i przekazywania wiedzy młodszym pokoleniom o dziedzictwie i umiejętnościach, które kiedyś były nieodłączną częścią życia społeczności.

Cennik dla Gości indywidualnych:
•bilet normalny – 23 zł
•bilet szkolny – 16 zł
•bilet ulgowy (studenci, emeryci) – 18 zł
•bilet dla dzieci 5-6 lat – 10 zł (do lat 4 bezpłatnie)
•własnoręczne wykonanie naczynia z gliny dzieci – 14 zł, dorośli – 16 zł
•porcja wiejskiego chleba – 4 zł
*bilet obejmuje: pokaz toczenia naczyń glinianych, wstęp do domu wypieku chleba, do chatki z dawnym sprzętem, kuźni i mini – zoo.

Decydując się na noclegi w Kudowie Zdrój warto odwiedź:

  • Kaplicę Czaszek
  • Park Zdrojowy i pijalnię wód
  • Park Narodowy Gór Stołowych (Błędne Skały, Szczeliniec, Skalne Grzyby)
  • Polanicę Zdrój
  • Duszniki Zdrój
  • Kłodzko

Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi