ZOO WE WROCŁAWIU, KRUPÓWKI, A MOŻE ZAMEK KRZYŻACKI W MALBORKU? CO NAJBARDZIEJ PRZYCIĄGA TURYSTÓW?

Nie jest tajemnicą, że obszary naszego państwa od dawien dawna kuszą przyjezdnych rozmaitymi atrakcjami. Polska z całą pewnością może pochwalić się atrakcjami, które co roku potrafią ściągać rzesze turystów z zagranicy. Wiele z nich zostało wpisanych na listę UNESCO, a przez to zyskało na popularności wśród przyjezdnych z całego świata. Zatem, co najchętniej odwiedzamy, lub też co skupia uwagę naszych gości spoza naszych polskich terenów? 
 
Oto nasze TOP 10-prezentujemy je poniżej: 
 
1. Stare Miasto w Warszawie– Zwane sercem tego miasta. Potocznie określane, jako ,,Warszawska Starówka?. Najstarszy ośrodek miejski. Tętniące życiem centrum turystyczne z uliczkami wybrukowanymi kostką i średniowiecznymi budynkami odnowionymi po II wojnie światowej. Jego główny punkt to Rynek Starego Miasta ? gwarny plac, wokół którego znajdują się kamienice dawnych mieszczan i eleganckie restauracje serwujące dania polskiej kuchni. 
2. Stare Miasto w Krakowie– Jest to najstarszy obszar Krakowa, otoczony Plantami. Jego centrum stanowi Rynek Główny. Od 1978 roku krakowskie Stare miasto znajduje się również na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Głównymi zabytkami krakowskiego Starego Miasta są znajdujące się na Rynku Głównym: Kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa, a także pozostałości murów obronnych ? Brama Floriańska i Barbakan.
3. Wrocławskie ZOO- Najstarszy ogród zoologiczny w Polsce, powstał w 1865 roku. Można tutaj oglądać 12 000 zwierząt o 1100 gatunkach. W 2014 roku na terenie ZOO wybudowano Afrykarium – jedyne oceanarium w naszym kraju, które uznane jest jako jedna z najlepszych atrakcji dla dzieci w Polsce. Frekwencja odwiedzających Zoo we Wrocławiu od kilku lat utrzymuje się na dość wysokim poziomie. To z kolei stawia je w czołówce największych atrakcji turystycznych. 
4. Fontanna Neptuna w Gdańsku wraz z Drogą Królewską- Fontanna już dawno zyskała miano najważniejszej symboliki Gdańska. Każdego roku jest ona masowo fotografowana przez licznie gromadzące się tłumy odwiedzających. Droga Królewska w średniowieczu była głównym traktem handlowym. Zwyczajowo zwana Traktem Królewskim. Jak sama nazwa wskazuje, wjeżdżali nią do miasta monarchowie. Najczęściej uczęszczana przez przyjezdnych trasa spacerowa. 
5. Obóz Koncentracyjny w Auschwitz-Birkenau- Inaczej obóz zagłady. Zarówno jego powstanie, jak i kwestia jego „działania” odnoszą się do rządów Adolfa Hitlera. Wstrząsające miejsce pamięci, szczególnie ofiar II wojny światowej. Mieszkając w obozach traktowani oni byli w sposób nieludzki, przekraczający wyobraźnię i wszelkie granice. Do obozu Auschwitz w Oświęcimiu prowadzi słynna brama z napisem głoszącym ,,Arbeit macht frei? – praca czyni wolnym.
6. Kopalnia Soli w Wieliczce- Jedna z najstarszych na świecie kopalń soli kamiennej. Kryształy ukryte przed ludzkim wzrokiem w Grotach Kryształowych są wielkie i piękne, wyjątkowe w skali świata. Bogata historia i niemal 700-letni dorobek kopalni został uznany za szczególne dobro i od 1978 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi drugi (obok Bochni) obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej.
7. Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie– Najbardziej rozpoznawalny produkt turystyczny. Budowla o charakterze obronno-rezydencyjnym. Wielkowiekowa siedziba polskich władców, jak również symbol państwowości. Od wielu lat także jeden z najważniejszych obiektów muzealnych w kraju. Na przestrzeni wieków wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany. Zamek ten jest też ważnym ośrodkiem konserwacji dzieł sztuki. Stałe wystawy odtwarzają wygląd sal z okresu renesansu i baroku. Co więcej- to też miejsce licznych koncertów ? zarówno muzyki symfo­nicznej, jak i kameralnej ? oraz przedstawień operowych i pokazów tańców dworskich.
8. Zamek Królewski w Malborku- Potężna twierdza Średniowiecznej Europy. Ten malowniczo usytuowany nad Nogatem kompleks trzech zamków, przez 150 lat był stolicą państwa krzyżackiego. Potężna twierdza Średniowiecznej Europy. Ten malowniczo usytuowany nad Nogatem kompleks trzech zamków, przez 150 lat był stolicą państwa krzyżackiego. Jest świetnym przykładem gotyckiej architektury obronnej. Dawna siedziba wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego. Ponadto to ogromny kompleks zamkowy murowany. W trakcie jego budowy wykorzystano ponad 30 milionów cegieł. Stanowi świadectwo wielkości i kunsztu krzyżackich budowniczych. Na przestrzeni wieków zamek przechodził różne koleje losu, jednak dzięki systematycznym pracom kilku pokoleń polskich konserwatorów udało się przywrócić obiektowi dawny splendor.
9. Morskie Oko- Największe, a zarazem jedno z najbardziej znanych jezior tatrzańskich. Położone jest w górnych partiach Doliny Rybiego Potoku stanowiącej część walnej Doliny Białki. Dzięki malowniczym wodospadom jest to miejsce bardzo i popularne wśród turystów. Niepodważalnie-symbol polskich Tatr. Piękne, polodowcowe jezioro w otoczeniu wyniosłych szczytów, malownicza trasa spacerowa, wygodne schroniska, przejażdżki dorożkami ? to wszystko czeka na turystów, którzy postanowią je odwiedzić. 
10. Gubałówka i Krupówki w Zakopanem– Gubałówka jest jednym z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych miejsc w Zakopanem. Z jej szczytu mamy możliwość podziwiać piękną, przejrzystą panoramę Tatr i Zakopanego. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie – na straganach z ludowymi wyrobami można zaopatrzyć się w pamiątki, zjeść oscypki wszelkiego rodzaju, jak i po prostu podziwiać widoki, które długo pozostają w pamięci. Ponadto jest doskonałym miejscem dla zwolenników aktywnego wypoczynku zarówno latem – wycieczki piesze i rowerowe, jak i zimą – szaleństwa narciarskie. Natomiast Krupówki to najsłynniejszy deptak w Polsce i reprezentacyjna ulica w Zakopanem – usytuowana w samym centrum tego miasta. Ulica ta nierzadko bywa nazywana osią miasta. Jej nazwa pochodzi od polany Krupówki. Można tam skorzystać z takich atrakcji jak przejażdżka dorożką i zdjęcie z misiem, w połowie Krupówek rozciąga się widok na Giewont.
Jak więc widać paleta atrakcji jest przeogromna. Tylko od was zależy co i kiedy odwiedzicie. Z pewnością każda z nich jest warta zobaczenia. Zachęcamy do zwiedzania!
 
Kinga Kopyś 

Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi