SZLAK NIEBIESKI - PRZEZ POGÓRZE WIŚNICKIE
SZLAK NIEBIESKI - PRZEZ POGÓRZE WIŚNICKIE
Google Ads 300x250
Nowy Wiśnicz
ul. Rynek 38
32-720 Nowy Wiśnicz
zobacz na mapie
Opis
SzLAK NIEBIESKI - "PRZEZ POGÓRZE WIŚNICKIE"Długość trasy: 54 km.
Przebieg trasy: Bochnia – Nowy Wiśnicz – Kamień Grzyb – Kamienie Brodzińskiego – Rajbrot – Łopusze - Kamionna – Tymbark
Trasa prowadzi od stacji PKP w położonej na progu Pogórza Karpackiego Bochni na południe, poprzez całą przestrzeń Pogórza Wiśnickiego, prezentując osobliwości przyrodnicze i kulturowe tej części Pogórza, a zarazem Wiśnicko – Lipnickiego Parku Krajobrazowego.
W miejscowości Kopaliny ze szlaku widoczny jest zespół pałacowy Macudzińskich z lat 30-tych XX w. Kolejnym obiektem krajoznawczym na szlaku jest położona nieopodal asfaltowej drogi i szlaku zarazem kamienna kolumna zwieńczona krzyżem, jedna z tzw. „kolumn lotników”.
Z Kopalin szlak kieruje się w stronę widocznego na południowo-wschodnim horyzoncie okazałego zamku wzniesionego przez Kmitów w XIV w., rozbudowywanego i ostatecznie ukształtowanego przez Lubomirskich w XVII w. Leżące u stóp zamku miasteczko Nowy Wiśnicz, założył w roku 1616 Stanisław Lubomirski. Miasto zachowało do obecnych czasów swój układ urbanistyczny i szereg budowli, których projektantem był włoski architekt Maciej Trapola. Miasto Nowy Wiśnicz oprócz zamku słynie ze swoich pomników i muzeów i atmosfery miasta artystów.
Z zamku na południe szlak prowadzi doliną potoku Leksandrówki, pod wzgórzem, na którym wznoszą się zabudowania byłego klasztoru karmelitów wzniesionego przez Stanisława Lubomirskiego w latach 1622 –35. Pod koniec XIX w. klasztor zamieniony został na więzienie i tę funkcję pełni do dziś.
W sąsiadującej z Nowym Wiśniczem wiosce Leksandrowa znajduje się czynna w sezonie letnim odkryta pływalnia.
Szlak z doliny prowadzi w kierunku dominującego w krajobrazie zalesionego wzgórza Bukowiec, pod którego szczytem znajduje się przyrodnicza osobliwość jaką jest „Kamień Grzyb”.
Z Bukowca dalsza trasa szlaku prowadzi wierzchowinowym obszarem wzgórza Osiczyna, a następnie górnym odcinkiem zlewni Potoku Górzańskiego. Od południa wznosi się wzgórze Paprotna (436 m), jedno z najciekawszych miejsc na szlaku. Obszar wzgórz ciągnących się stąd na południe i południowy-wschód, to południowe krańce Pogórza Wiśnickiego, za nimi widoczne są już wzniesienia Beskidu Wyspowego. Północnym zboczem Paprotnej przebiega droga krajowa nr 966, w najwyższym jej punkcie zlokalizowany jest Zajazd „Pod Kamieniem” – hotel, restauracja, parking. Szlak prowadzi na szczyt Paprotnej do znajdujących się tam efektownej grupy ostańców piaskowcowych – pomnika przyrody nieożywionej „Kamienie Brodzińskiego”.
Równolegle do szlaku turystycznego w kierunku „Kamieni Brodzińskiego” przebiega ścieżka przyrodniczo-turystyczna Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Z Paprotnej szlak schodzi w dolinę Uszwicy zmierzając do położonego między wzgórzami Pogórza Wiśnickiego, a Beskidem Wyspowym Rajbrotu.