POŁOŻENIE BOCHNI
Bochnia to najstarsze miasto Małopolski leżące nad rzeką Rabą, graniczy z Kotliną Sandomierską i Pogórzem Karpackim. Bochnia jest niezwykle malowniczym miastem dzieje się to za sprawą dobrego ulokowania miejscowości, mówi się ze takie umiejscowienie wpływa na niezwykłość Bochni, ponieważ w południowej części często występują wzniesienia, natomiast północny teren jest zdecydowanie równinny. Wcześniej opisane wzniesienia w połączeniu z Puszczą Niepołomnicką budują magiczny klimat miejscowości, jej urok zapiera dech w piersiach. Dzięki korzystnemu położeniu miasta Bochnia została włączona w międzynarodową wymianę handlową.
HISTORIA MALOWICZEJ POLSKI
Historia Bochni jest równie kolorowa jak sama miejscowość, z tego co wiadomo najstarsza zachowana informacja na temat miasta, powstała w 1198 roku. Potwierdziła ona podarowanie Soli z Bochni Klasztorowi w Bożogrobców z Miechowa czyli "sal de Bochegna". Bardzo prawdopodobne ze jeszcze wiele lat Bochnia byłaby tylko i wyłącznie wykorzystywana do handlu, jednakże jedynie jako zwykła osada, wszystko natomiast zmieniło się przez odkrycie w 1248 roku soli kamiennej. To był punkt zwrotny dla Bochni, który zmienił bieg historii. Było to istotne znalezisko, ze względu na to, że było to pierwsze odkrycie soli na ziemiach Polskich. Z tego też powodu wydobycie nie było proste, pod żadnym względem. Udało się tego dokonać dopiero w 1253 roku, Natomiast dwa lata później, kiedy to książę Bolesław wydał akt lokacyjny, Bochnia została uprzywilejowana. Miasto otrzymało nazwę Bochnia, co prawda wymieniona została także niemiecka nazwa osady Salzberg czyli solnej góry. Która pozostała niezmienna nazwą tamtejszego szybu górskiego do dzisiejszych czasów. Mieszkańcy Bochni zawdzięczali Kopalni utrzymania całego Miasta oraz okolicznych miejscowości. Widomości o dobrych warunkach rozchodziły się a Bochnia zyskiwała nowych turystów, którzy przybywali z nadzieją nowego lepszego życia. Bochnia poprzez włączenie w wymianę handlową stała się bardzo ważnym ośrodkiem transportowym. Miastu sprzyjały licznego rodzaju przywileje, Bochnia była jedynym miastem w Polsce obdarowanym w taki sposób, można powiedzieć że szczególny rozwój był zasługą Władysława Łokietka oraz Kazimierza Wielkiego. W Bochni również powstał jeden z pierwszych szpitali na ziemiach Polskich w 1357 roku miał również służyć jako przytułek dla górników. Największy okres rozwojowy Bochni szacuje się na XIV – XVI wiek, wtedy była zaliczana do jednych z największych miast Małopolski. Tamtym czasom w Bochni towarzyszył także szeroki rozwój kulturowy. W historii Bochni znajdzie się też miejsce na licznych malarzy, rzeźbiarzy czy literatów. W 1817 roku miasto ożyło również intelektualnie, natomiast na lata 1822-1826 przypadł okres chwilowego biskupstwa oraz seminarium duchowego, które przejściowo miało tam swoją siedzibę. Bochnia przez stulecia rozkwitała coraz bardziej pod względem życia kulturalnego dzięki czemu w tamtym okresie zaczęły powstawać liczne stowarzyszenia oraz związki akademiczne. Powstała, również pierwsza biblioteka publiczna.
OKRES 1 WOJNY ŚWIATOWEJ DLA BOCHNI
W tamtejszym okresie okolice Bochni stanowiły teren walk wojsk austriackich oraz rosyjskich. Historia tego malowniczego miasta zbrudzona została krwią oraz grabieżami armii rosyjskiej na terenach Bochni. Pomimo trudności w tamtych latach na kartach historii zaznaczyły się również, różnego rodzaju osiągnięcia gospodarcze, jednakże nie zdołały pokonać wpływu wyniszczeń wynikających z przeciwności na ogromnych płaszczyznach, głównie przez kryzys jaki w tamtym momencie przechodziła Kopalnia.
OKRES 2 WOJNY ŚWIATOWEJ DLA BOCHNI
Podobnie jak w całym kraju był to okres terroru hitlerowskiego. Tym razem w Bochni miało miejsce kolejne zdarzenie które było jednym z pierwszych jakie doświadczyła Polska, tym razem nie była to rzecz budząca ciepłych odczuć, w grudniu 1939 roku odbyła się jedna z pierwszych egzekucji na ziemiach Polskich. Okupant zastosował zasadę zbiorowej odpowiedzialności, ze względu na sytuacje z 16 Grudnia 1039 roku, w której to członkowie grupy "Orzeł Biały" dokonali napadu na posterunek Policji, w tym komendant, zraniona została również dwójka Polaków, którzy następnego dnia zostali powieszeni na latarni tuż przed posterunkiem. Następnie przeprowadzono łapankę na ulicach tamtejszych miast aby następnie wyprowadzić 29 osób z aresztu Grodzickiego za drobne wykroczenia, zebraną grupę 52 osób przepędzono z rękami uniesionymi w górę na pobliskie wzgórze Uzbronia. Gdzie zostali masowo rozstrzelani, ich ciała zostały wrzucone do dwóch dołów obok miejsca egzekucji, wrzucono do nich również ciała dwóch kapitanów zdjęte z latarni obok publicznej komendy dopiero po paru czterech dniach.
ATRAKCJE BOCHNI:
Jej położenie gwarantuje odwiedzającym ogrom atrakcji chociażby wiele tras turystycznych, przejazdy kolejkami podziemnymi czy niezapomniane przeprawy łodziami. Atrakcyjność tej malowniczej miejscowości jest na tyle rozbudowana, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Najlepsze i najbardziej rozpoznawalne atrakcje Bochni które zdecydowanie warto odwiedzić:
KOCI ZAMEK
Na ulicy Konstytucji 3 Maja, znajduje się dom Projektu Teodora Tralowskiego zaprojektowany w 1895 roku w Bochni, natomiast jego rzeczywista nazwa to willa pod Kozłem, nie wiadomo jednak czemu została zmieniona, ale ostatecznie została przyjęta jako Koci Zamek, na tą chwile w budynku mieści się Archiwum Państwowe. Opisany budynek jest idealnym przykładem na to, że Bochnia od zawsze pod względem różnorodności chociażby mieszczańskiej zabudowy wypada bardzo intrygująco, ciężko przejść obok niej obojętnie. Zdecydowanie zainteresuje fanów architektury.
MUZEUM MOTYLI ARTHROPODA
Muzeum Motyli w Bochni jest największą ekspozycją motyli świata w Polsce. Cała wystawa liczy aż ponad cztery tysiące okazów, pochodzących z najróżniejszych stref geograficznych świata. Powstała na przestrzeni ostatnich 30 lat, muzeum w swoim asortymencie posiada również inne stawonogi chociażby skorpiony czy pająki. Wybranie się do muzeum motyli to zdecydowanie szczególnie intersująca lekcja biologii, na pewno po wizycie w tym miejscu powiększycie swoją wiedze o kolejne ciekawostki. Może dla niektórych będzie to przezwyciężenie swoich lęków, dlatego wizyta w tym miejscu to zdecydowanie same plusy.
KOPALNIA SOLI BOCHNIA
Wizyta w kopalni soli w Bochni zagwarantuje nam zdecydowanie dobrze wykorzystany czas, jej wewnętrzy czar oraz świetne animacje które sprawiają wrażenie podziemnych kopalnianych spacerów to zdecydowanie coś niezapomnianego. Dodatkowo poza malowniczym widokiem w ciekawy sposób zostaje przekazana wiedza wraz z historią, która zdecydowanie jest przydatna. Dodatkowo możliwości zwiedzania kopalni są kreatywne i rozbudowane, każdy gość może wybrać sposób zwiedzania jaki najbardziej mu odpowiada. Do wyboru jest chociażby podróż łodzią czy zjazd podziemnym metrem.
AQUAPARK IM. JANA KOTA W BOCHNI
To jedna z najnowocześniejszych krytych pływalni oraz kompleksów sportowo-rekreacyjnych w Małopolsce. Basen gwarantuje nam bardzo dobrze spędzony czas w komfortowych warunkach. Na pływalni znajdziemy dodatkowo wiele atrakcji takich jak gejzery, bicze wodne, jacuzzi czy aż 60 metrowa zjeżdżalnia. Każdy na pewno znajdzie cos idealnego dla siebie. Aquapark posiada też wiele basenów sportowych jak i rekreacyjnych. Idealne miejsce na wspólne rodzinne wyjście czy wypad ze znajomymi.
MUZEUM IM. S FISCHERA W BOCHNI
Muzeum Bocheńskie znajduje się w dawnym klasztorze Dominikanów, która jest usytuowana przy wschodniej ścianie runku, jest to dość stary późnobarokowy budynek. Natomiast elementy jego architektury przypominają doskonale o tym jak daleko mogą sięgać jego najstarsze fragmenty, może nawet czasów XVI wieku.
RYNEK GŁÓWNY W BOCHNI
Wszędzie przyjęte jest ze rynek główny w Bochni przebija nawet słynny rynek Krakowski. Znajduje się tam pomnik Króla Kazimierza Wielkiego zdecydowanie robiący wrażenie. Sam rynek też sprawia ogromne wrażenie, zdecydowanie warto go odwiedzić.