Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Od 35 zł

Darłowo
ul. Zamkowa 4
76-150 Darłowo
Pomorze Zachodnie
zobacz na mapie

Google Ads 300x250

Opis

Ta monumentalna budowla wzniesiona została z inicjatywy Bogusława V w XIV wieku. Budowa zamku trwała 20 lat i była na tyle okazała, że otrzymała miano Zamku Książąt Pomorskich.

Pierwotnie gotycki zamek był kolejno rozbudowywany przez swoich gospodarzy. Pierwszy zamek zasadzał się na planie kwadratu z wieżą obronną o wysokości 23 metrów. Następni gospodarze prowadzili rozbudowy w kierunkach wschodnim i zachodnim, dobudowując skrzydła pełniące funkcje nie tylko obronne, ale i powiększające przestrzeń życiową dworu książęcego.

Do lat 30-tych XX wieku zamek niszczał i pracami adaptacyjnymi zajęto się dopiero w 1929 roku. Miało to przygotować budynek do pełnienia funkcji muzeum. Bez konsultacji z historykami i badań archeologicznych dokonano remontu i niewielkiej przebudowy. Dopiero po II Wojnie Światowej, która nie odbiła na murach swego piętna, wykonano porządny remont z pomocą archeologów i konserwatorów zabytków.

W Muzeum turyści mogą podziwiać zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby drewniane, ekspozycję sztuki sakralnej  w sali rycerskiej, znalazło się nawet miejsce dla sztuki współczesnych artystów. Należy pamiętać, by zwrócić uwagę również na sam budynek stanowiący nieoceniony zabytek, w którym odrestaurowane pomieszczenia mogą przenieść zwiedzających w klimat średniowiecza.

Zobacz również