Zastanawiacie się, gdzie spędzić jesienny weekend? Zakopane to idealna opcja!

Zastanawiacie się, gdzie spędzić jesienny weekend? Zakopane to idealna opcja! w miejscowości Zakopane

Opis

Zastanawiacie się, gdzie spędzić jesienny weekend?

Naszą kolejną propozycją jest Zakopane. Miejsce to odwiedza co roku ogromna ilość turystów, największe oblężenie przeżywa latem oraz zimą. Jednak to jesienią według nas najpiękniej prezentuje się tamtejsza przyroda. Magiczne widoki tatrzańskich krajobrazów zachwycają tym bardziej, gdy otaczają je kolorowe barwy przybierane w tym okresie przez florę. Dodatkowym atutem jest mniejsza ilość turystów, łatwiej dzięki temu dostać się do wybranych atrakcji, a także w restauracji oczekiwanie na zamówione danie nie jest aż tak wydłużone. Niski sezon zapewni też mniejsze ceny za noclegi w Zakopanem. Jadąc na taki weekend warto mieć plan na każdą opcję pogodową. Przedstawimy różnorodne atrakcje oraz szlaki o różnym stopniu trudności, tak aby każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Atrakcje w Zakopanem na pogodny dzień:

Krupówki są najsłynniejszym deptakiem w Polsce, zlokalizowanym w centrum Zakopanego. Na tej ulicy co krok można spotkać restauracje serwujące dania regionalne, ale nie tylko, sklepiki z pamiątkami oraz muzea. To wszystko umiejscowione jest w budynkach charakteryzujących się podhalańską architekturą, tworzy to niebywały klimat tego miejsca.

Gubałówka jest masywem w Paśmie Gubałowskim znajdującym się na wysokości 1123 m n.p.m. Wznosi się ona nad Zakopanem i zapewnia piękne widoki na Tatry. Można wjechać na niego całoroczną kolejką linowo-terenową i z punktu widokowego podziwiać panoramę okolicy oraz otaczających ją gór. Poza tym znajduje się tam deptak, wiele restauracji, park linowy, plac zabaw, a ostatnio udostępniona została nowowpowstała plaża.

Rysy znajdujące się w Tatrach Wysokich są górą położoną na granicy polsko-słowackiej. Posiada ona 3 wierzchołki, najwyższym jest środkowy znajdujący się na terytorium Słowacji, na granicy polsko-słowackiej znajduje się średni i najwyższy szczyt Polski wynoszący 2499 m n.p.m. Na szczyt prowadzą 2 obukierunkowe szlaki, jeden zaczyna się od schroniska nad Morskim Okiem, drugi nad Popradzkim Stawem.

Orla Perć jest najdłuższym szlakiem graniowym prowadzącym przez Tatry Wysokie, uważana jest za najbardziej niebezpieczny i najtrudniejszy szlak w polskich górach. Jest to opcja skierowana dla bardziej doświadczonych i pewnych swoich sił turystów. Należy wtedy obserwować warunki atmosferyczne w górach i wyruszyć tylko wtedy, gdy nie będzie żadnych komunikatów o zagrożeniach. Czas przejścia to 11 godzin i 30 min, a dystans wynosi około 14 km wyruszając z Hali Gąsienicowej i wracając tym samym szlakiem. Na Orlą Perć prowadzą również inne szlaki, np. z Kasprowego Wierchu, czy Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Morskie Oko - najpopularniejsze i największe jezioro tatrzańskie, polodowcowe położone w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1395 m n.p.m.. Z Palenicy Białczyńskiej szlakiem czerwonym w ciągu ok. 2 godzin i 30 min można dotrzeć do miejsca docelowego. Widoki są niesamowite o każdej porze roku, dlatego co roku to miejsce ściąga ogromną ilość turystów.

Dolina Pięciu Stawów Polskich jest to wysokogórska dolina polodowcowa, również popularna, będąca górnym piętrem Doliny Roztoki. Znajduje się na wysokości 1625-1900 m. n.p.m. i na jej powierzchni rozmieszczonych jest wiele stawów polodowcowych, największym jest Wielki Staw Polski. Biegnie przez nią wiele szlaków oznaczonych kolorem zielonym, niebieskim żółtym oraz czarnym, można do niej dotrzeć Doliną Roztoki, czy z Morskiego Oka. Czas przejścia zależny jest od tego jaka trasa zostanie wybrana.

Dolina Strążyska to jedna z reglowych dolin w Tatrach. Często wybierana przez turystów na spacery ze względu na łatwy dostęp z centrum Zakopanego. Wędrując przez dolinę dochodzimy do Polany Strążyskiej z której rozciąga się widok na Giewont. Udając się dalej dotrzeć można również do wodospadu Siklawica. Czas przejścia to ok. 1h a przez dolinę prowadzą 3 szlaki: czerwony, żółty oraz czarny.

Wielka Krokiew w Zakopanem to największa skocznia narciarska w Polsce znajdująca się na północnym stoku góry Krokiew. Można się na nią dostać całoroczną kolejką krzesełkową dwuodcinkową. Co roku odbywają się na niej zawody w skokach narciarskich w ramach Pucharu Świata. Dla zwiedzających organizowany jest zjazd pontonem ze skoczni.

Kasprowy Wierch jest szczytem w Tatrach Zachodnich mającym wysokość 1987 m n.p.m. i znajdującym się na granicy polsko-słowackiej, u jego podnóża położona jest Hala Kasprowa. Jest bardzo popularnym szczytem wśród turystów. Można wjechać na niego całoroczną kolejką liniową z Kuźnic, bądź pieszo prowadzącymi na niego kilkoma szlakami. Na szczycie, ale także podczas podróży otaczające krajobrazy Tatr Wysokich zachwycą każdego.

Dolina Kościeliska jest doliną walną - sięgającą od podnóża do głównego grzbietu Tatr. Jest jedną z najpiękniejszych dolin w Polsce, to druga, co do wielkości, dolina w polskich Tatrach. Jest najczęściej odwiedzana przez turystów, ze względu na to, iż posiada stosunkowo łatwe szlaki górskie, a można podziwiać w trakcje wędrówki znajdujące się wokół piękne krajobrazy Tatr i dotrzeć nad malowniczy Staw Smreczyński. Dystans wynosi 5.5 km, a trasa prowadzi przez zielony szlak.

Dolina Chochołowska to największa i najdłuższa dolina walna w polskich Tatrach. Zachwyca o każdej porze roku. Najpiękniejszym miejscem jest Polana Chochołowska otoczona przez szczyty Grzesia, Rakonia, Wołowca, Kończystego Wierchu i Trzydniowiańskiego Wierchu Trasa rozpoczyna się w Siwej Polanie wnosi 7,3 km i przebiega zielonym szlakiem

Dolina Gąsienicowa jest jednym z najpopularniejszych miejsc wybieranych przez turystów na wędrówkę z dziećmi, ze względu na to, że sama trasa nie jest bardzo wymagająca i nie potrzeba specjalnego przygotowania aby ją przejść. Najpiękniejszym jej miejscem jest Hala Gąsienicowa znajduje się w północnej części, rozciągające się z niej widoki skradły serce wielu turystom. Wejście zajmuje ok. 2 godziny, a dojść można z Kuźnic dwoma szlakami: szlakiem niebieskim lub żółtym

Dolina Małej Łąki jest najmniejszą z walnych dolin tatrzańskich. Prowadzi do Polany Małołąckiej, z której bardzo dobrze widać Giewont, położona jest pomiędzy Dolinami Bystrej i Kościeliską. To w jej podziemiach znajdują się najgłębsze polskie jaskinie Jaskinia Wielka Śnieżna i Śnieżna Studnia. Dystans wynosi 5,4 km i prowadzi przez zielony szlak.

Nosal jest szczytem reglowym w Tatrach Zachodnich mierzącym 1206m n.p.m. Góruje on nad Kuźnicami, między Doliną Bystrej, a Doliną Olczyską. Bardzo łatwo można się na niego dostać ponieważ trasa w jedna stronę zajmuje zaledwie 40 min i nie jest wymagająca, a widoki roztaczające się wokół zachwycą każdego nawet najmniejszych turystów.

Polana Szymoszkowa znajduje się na południowym zboczu Gubałówki na wysokości około 1100m n.p.m. Można się na nią dostać kolejką bądź wyciągiem. Na górze umieszczona jest stacja narciarska. Dodatkową atrakcją są zlokalizowane w pobliżu stacji baseny z wodami termalnymi, zjeżdżalniami, plażą a także punktami gastronomicznymi.

Rusinowa Polana to kolejna polana reglowa w polskich Tatrach. Często wybierana trasa ze względu na łatwość oraz piękne widoki. Zlokalizowana jest ona między Gołym Wierchem a Gęsią Szyją, na którą możemy z niej wyruszyć. Jest ona świetnym punktem widokowym z którego widać dobrze Rysy, Lodowy Szczyt, a także Baranie Rogi. Z Rusinowej Polany warto przejść się niebieskim szlakiem na Wiktorówki, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr oraz słynne źródełko mające podobno moc uzdrawiania.

Cmentarz Zasłużonych i Stary Kościółek na Pęksowym Brzysku znajdują się przy ulicy Kościeliskiej. Cmentarz jest jednym z najsłynniejszych w Polsce i najstarszym w Zakopanem. Pochowane zostały tam wybitne jednostki, dzięki którym to współczesne Zakopane, którym się cieszymy, pełne jest zabytków, historii i niezwykłego klimatu. Kościół zaś jest zabytkowym budynkiem, najstarszym kościołem w Zakopanem, zbudowanym w 1847 roku. Znajduje się on na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej ze względu na, że odzwierciedla piękną, dawną zabudowę góralską.


W deszczowe dni polecamy odwiedzić różnorodne muzea posiadające ciekawe wystawy zarówno nowoczesne jak i te, dzięki którym można poznać kulturę, tradycję, historię, a także architekturę góralską.

Willa Koliba

Galeria Sztuki XX wieku w Willi Oksza

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego

Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma

Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie

Galeria Władysława Hasiora Zakopane

Be Happy Muzeum Zakopane

Wystawa Figur Woskowych EXPO

Galeria Figur Stalowych

 

Termy to kolejna propozycja idealna na deszczową pogodę, można się tam zaszyć i wypełnić wolny dzień relaksem bądź dobrą zabawą. W okolicach Zakopanego nie brak ośrodków oferujących baseny termalne z atrakcjami dla dorosłych oraz wodne parki zabawy dla najmłodszych.

Aquapark Zakopane

Kąpielisko na Polanie Szymoszkowej

Chochołowskie Termy

Termy Bania w Białce Tatrzańskiej

Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej

Termy Gorący Potok w Szaflarach

Termy Szaflary

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Zakopane, Zastanawiacie się, gdzie spędzić jesienny weekend? Zakopane to idealna opcja!
Kiedy
21 wrzesień, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Świeradów-Zdrój - miejsce na jesienny wypoczynek
Świeradów-Zdrój
28 wrzesień, 2022
Jesienny urlop najlepiej jest spędzić w górach. Te piękne krajobrazy jesienią pokazują w pełni swój
Kudowa Zdrój- miejsce na jesienny wypoczynek
Kudowa-Zdrój
28 wrzesień, 2022
Kudowa-Zdrój jesienią przyciąga coraz więcej turystów. Ceny w obiektach noclegowych są niższe niż w sezonie
Planujesz wyjazd w góry? Sprawdź, kiedy ruszają przeglądy techniczne kolei i poznaj terminy przestoi
Zakopane Gubałówka
28 wrzesień, 2022
W ośrodkach turystycznych Grupy PKL wkrótce rozpoczną się zaplanowane jesienne przeglądy techniczne. Dlatego wybierając się