Jesienna podróż śladami historii. Zobacz najciekawsze zabytki w Zakopanem…

Zakopane to fascynujące miejsce, dla wielu kojarzy się z górami czy nartami. Zakopane przyciągająca klimatem, śniegiem i stokami narciarskimi, miejscowość jest po prostu obowiązkowym punktem na mapie Polski dla każdego.  Jeśli  zaskoczyła was pogoda i chcesz zobaczyć coś innego niż góry warto zwiedzić zabytkowe obiekty.

 Atrakcje w Zakopanem. Oto kilka najważniejszych zabytków w Zakopanem, które warto zobaczyć!

Kaplica w Jaszczurówce jest przykładem architektury drewnianej i zakopiańskiego stylu. Kaplice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zakopanem wybudowano w latach 1904–1907 w stylu zakopiańskim a fundatorem była rodzina Uznańskich. Projekt wykonał Stanisław Witkiewicz. Jest za jeden z najpiękniejszych drewnianych budowli i najbardziej typowych przykładów stylu zakopiańskiego. Architektura o konstrukcji zrębowej na kamiennej podmurówce. Wnętrze kaplicy ozdobione jest witrażami projektu Stanisława Witkiewicza Ojca. Obok drewnianego ołtarza, znajdują się kolorowe witraże, z prawej Matka Boska Częstochowska, z lewej Matka Boska Ostrobramska. Ołtarze boczne autorstwa rzeźbiarza Józefa Janosa z Dębna z 1954 roku.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku ( Stary Cmentarz) powstał w drugiej połowie XIX wieku jako pierwszy zakopiański cmentarz. Znajduje się przy ulicy Kościeliskiej blisko Krupówek w centrum Zakopanego. To najważniejsza i najstarsza nekropolia w Zakopanem. Nazwa pochodzi od nazwiska Jana Pęksy, który był darczyńcą ziemi, a słowo „brzyz” oznaczają urwisko nad potokiem. Warto zaznaczyć, że kościół ten jest bardzo ważnym zabytkiem. Brama cmentarna została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, którego twórczość była związana z Zakopanem. Cmentarz jest otoczony kamiennym murem.  Na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku mieści się około 500 grobów, z czego połowa to mogiły osób zasłużonych. Nagrobki to niepowtarzalne dzieła sztuki góralskiej wykonane w kamieniu, drewnie, metalu lub malowane na szkle. Autorem wielu prac jest Władysław Hasior  Na Pęksowym Brzyzku pochowani zostali m.in. Kornel Makuszyński, Jan Długosz, Stanisław Marusarz wraz żoną lreną oraz Helena Marusarzówna, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Tytus Chałubiński, Sabała oraz Stanisław Witkiewicz. Pochowano tutaj również Władysława Orkana, Karola Stryjeńskiego, Antoniego Kenara, Antoniego Rząsy, Zofię Radwańską-Paryską, Witolda Paryskiego, Mieczysława Biernacika, Beatę Obertyńską, ks. Józefa Stolarczyka oraz wielu innych.

Obok cmentarza znajduje się Kościół Matki Bożej Częstochowskiej i kaplica śś. Świerada i Benedykta przy ulicy Kościeliskiej. To najstarszy kościół w Zakopanem. To kościół z drewna modrzewiowego z dachem pokrytym gontem i wieżyczką na sygnaturkę. Wnętrze zdobione w tradycyjnym stylu góralskim. Obok Starego Kościółka znajduje się, kaplica śś. Świerada i Benedykta. Została ona wybudowana około 1810 roku przez Pawła Gąsienicę i od jego nazwiska jest również nazywana Kaplicą Gąsieniców.

Willa Pod Jedlami znajduje się przy ul Koziniec 1 w Zakopanem. Powstała w latach 1896-1897 w stylu zakopiańskim dla wybitnego taternika i znawcy gór Jana Gwalberta Pawlikowskiego, według projektu Stanisława Witkiewicza. To największy obiekt z projektów Witkiewicza, który za sprawą wysokiej podmurówki przypomina zamek. Pod budowę willi wybrano miejsce z widokiem na Tatry i rozłożystymi jodłami, które dostarczały tła i nazwę budynku. Ściany wykonane w konstrukcji zrębowej dach pokryto gontem. Tuż przy budynku znajduje się przypominająca kapliczkę drewniana studnia, także projektu Witkiewicza. Dekoracje typowe dla stylu zakopiańskiego w formie rytu wgłębnego oraz zachowane dekorowane rysie. Szczyty dachowe ozdobione słoneckami i pazdurami. We wnętrzu zachowane zostały  sosręby bogato dekorowane, tragarze, piece kaflowe i kamyczkowe. Willa stanowi własność prywatną, dostępny jest z zewnątrz.

Willa Koliba i mieszczące się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego znajduje się przy ulicy Kościeliskiej. To pierwszy dom w stylu zakopiańskim według projektu Stanisława Witkiewicza – położona przy ulicy Kościeliskiej. Willa powstawała pod koniec XIX wieku. Początkowo miała to być góralska chałupa, ale Witkiewiczowi udało się jednak namówić właściciela Zygmunta Gnatowskiego. W 1906 roku właściciel zmarł nie pozostawiając potomków, dom z kolekcja Gnatowskiego trafił do Muzeum Tatrzańskiego.  W czasie II wojny światowej pełniła siedzibę Hitlerjugend i przetrwała ten okres bez zniszczeń, następnie była domem wczasowym, a później domem dziecka. Dopiero w latach 80-tych Muzeum Tatrzańskie doprowadziło do otwarcia w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego Muzeum Stylu Zakopiańskiego jest jedynym w Polsce miejscem, gdzie można poznać historię opracowanej i praktycznie realizowanej koncepcji polskiego stylu narodowego, opartego na budownictwie górali podhalańskich. 

Karczma „U Wnuka” to najstarszą restauracją w Zakopanem. Karczma znajduje się w zabytkowym budynku wybudowanym około 1850 roku przez brata Sabały Józefa Krzeptowskiego. Był to pierwszy piętrowy dom na Podhalu. Przez ten dom przewinęło się wielu pierwszych znakomitych gości  m.in. Tytus Chałubiński, Jan Kasprowicz, Władysław Orkan, Walery Eljasz i wielu innych.

Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego — jednego z wielkich zakopiańczyków to zabytek architektury w stylu zakopiańskim, zbudowany w latach 1913-1922 według wspólnych planów Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego. W Muzeum Tatrzańskiego znajdują się wystawy stałe: historyczna, etnograficzna, przyrodnicza, ukazujące historię regionu oraz bogactwo kultury i przyrody Tatr oraz Podhala.

Dworzec Tatrzański Dworzec Tatrzański inaczej nazywany Dwór Tatrzański lub kasyno Towarzystwa Tatrzańskiego  znajduje się w centrum Zakopanego przy Krupówkach. Dworzec pełnił rolę pierwszego domu kultury w Zakopanem. Budynek jest jedną z głównych zabytkowych atrakcji w Zakopanem. Rozpoczęcie budowy Dworca miało miejsce w roku 1880 na gruntach przy Krupówkach,z inicjatywy Walerego Eljasza. Projektantem był architekt Karol Zaremba, a budowa ukończona została już w roku 1881. W latach 1892 – 1894 Dworzec tatrzański powiększony został do 28 pokoi oraz 2 sal. Dworzec Tatrzański był najważniejszym centrum kulturalnym Zakopanego, gdzie odbywało się wiele ważnych imprez. Można było spotkać tu  min: Henryka Sienkiewicza, Ignacego Jana Paderewskiego, Mieczysława Karłowicza czy Helenę Modrzejewską.

26 stycznia 1900 roku podczas balu wybuch pożar, budynek doszczętnie spłonął.  Ostatecznie decyzję o odbudowie Dworca Tatrzańskiego podjęto w 1902 roku. Nowy budynek w stylu podhalańskim zaprojektował Wandalin Beringer.  Niestety w 1992 roku ponownie część budynku strawił pożar, a już rok później Dworzec Tatrzański został odbudowany i ponownie został siedzibą Oddziału Tatrzańskiego PTTK. Powstał tu również klub-restauracja „Dworzec Tatrzański”

Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi