10 najlepszych atrakcji w Bieszczadach

Bieszczady to coraz popularniejszy kierunek  na czy jesienną wyprawę.  Jak zaplanować i spędzić weekend w Bieszczadach? Przygotowaliśmy atrakcje, które warto zobaczyć. 
 
Jezioro Solińskie to największa atrakcja Bieszczad,  to urokliwe miejsce, które cieszy się ogromną popularnością i jest ulubionym miejscem na wczasy w Bieszczadach. Na brzegach jeziora zostały wyznaczone kąpieliska. Miłośnicy żeglarstwa i kajakarstwa chętnie chętnie wybierają właśnie to miejsc, gdzie  doskonalą swoje umiejętności i podziwiają piękne przyrodę. W pobliżu jeziora znajdują się popularne miejscowości wypoczynkowe takie jak Solina, Polańczyk, Wołkowyja czy Myczkowce. Największa atrakcją Jeziora Solińskiego jest Zapora Wodna wraz z Elektorwnią, na koronie zapory znajduje się popularny deptak w Bieszczadach
 
Jezioro Myczkowskie to zbiornik retencyjny położony na Sanie, zbiornik powstał jako część Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce. Wokół jeziora znajdują się tereny o walorach turystyczno-uzdrowiskowych. To doskonałe miejsce dla kajakarzy i wędkarzy. Nad Jeziorem znajdują się miejscowości turystyczne takie jak Bóbrka, Myczkowce, Solina i Zabrodzie.
 
Bieszczadzki Park Narodowy został utworzony w 1973 roku. Z kolei w 1992 roku stał się częścią Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery ?Karpaty Wschodnie?. Jest to trzeci co do wielkości park narodowy na terenie Polski i największy w polskich górach. Na terenie Parku stwierdzono 826 gatunków roślin naczyniowych, 301 gatunków mchów, 112 gatunków wątrobowców, 529 gatunków porostów, ok. 65 gatunków śluzowców i ok. 1300 gatunków grzybów.
 
Tarnica (1346,2 m) to najwyższy szczyt Bieszczad i należy do Korony Gór Polski. Wąski. Tarnica to najbardziej atrakcyjny punkt widokowy w polskich Bieszczadach.  Na szczycie Tarnicy znajduje się siedmiometrowy krzyż oraz wmurowana tablicą, która upamiętnia zdobycie szczytu w 1953r., przez grupę turystów, której przewodniczył jeszcze wtedy mało znany ks. Karol Wojtyła. Na szczyt prowadzą dwa szlaki: czerwony Ustrzyki Górne ? Szeroki Wierch ? przełęcz pod Tarnicą ? Halicz ? Rozsypaniec ? Przełęcz Bukowska ? Wołosate (z Ustrzyk Górnych 3 h, z Halicza 1:15 h (z powrotem 1:35 h), z Wołosatego 4:50 h), oraz niebieski: Wołosate ? przełęcz pod Tarnicą ? Krzemień ? Bukowe Berdo (z Wołosatego 2 h, z Bukowego Berda 1201 m n.p.m. 1:40 h)
 
Połonina Wetlińska (1255 m n.p.m.)  wraz z Chatką Puchatka to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych miejsc Bieszczadzkiego Parku Narodowego stanowi doskonały punkt widokowy, szczególnie jesienią i zimą kiedy niejednokrotnie mamy do czynienia ze zjawiskiem inwersji temperatury, która zwiększa widzialność do 150-200 km dzięki temu zobaczyć możemy nawet Tatry. W okresie letnim to popularne miejsce wycieczek, spotkamy tu tłumy turystów.  Na połoninę udamy się szlakami: czerwonym Główny Szlak Beskidzki: Kalnica – Smerek ? Przeł. M. Orłowicza ? Połonina Wetlińska ? Berehy Górne (5;05h) żółty Główny Szlak Beskidzki: Kalnica – Smerek ? Przeł. M. Orłowicza ? Połonina Wetlińska ? Berehy Górne (5;05h), kolejny żółty (Wetlina ? Przełęcz M. Orłowicza ? Zatwarnica (na obrzeżach Połoniny Wetlińskiej) (3:50h) czarny (Schronisko PTTK Jaworzec – Krysowa – Przeł. M. Orłowicza (2:40h) oraz ścieżka przyrodnicza ?Pełnik?: Wetlina ? Przeł. M. Orłowicza ? Połonina Wetlińska ? Przeł. Wyżna i camping ?Górna Wetlinka? (biegnie wzdłuż szlaków pieszych).
 
Połonina Caryńska (1297 m) jest bardzo popularnym celem wycieczek to jedno z najciekawszych miejsc w Bieszczadach Wysokich. Przez jej grań przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki z Brzegów Górnych do Ustrzyk Dolnych. Propozycja dotyczy najkrótszego wejścia na szczyt z Przełęczy Wyżniańskiej.
 
Bieszczadzka Kolejka Leśna  to wąskotorowa kolejka, która przemierza bieszczadzkie doliny. Powstała pod koniec XIX wieku jako kolej Nowy Łupków ? Cisna, do 1994 roku do służyła do transportu drewna oraz przewozu osób. Od 1997 roku ponownie funkcjonuje jako atrakcja turystyczna, głównie w sezonie letnim. Bazą kolejki jest stacja w Majdanie koło Cisnej, skąd pociągi kursują obecnie na dwóch trasach o łącznej długości 20 km, w kierunku stacji Przysłup oraz Balnicy.
 
Bukowe Berdo jest masywem górskim, stanowiącym podłużne pasmo zwieńczone połoniną z trzema kulminacjami. Przejście granią Bukowego Berda to jedna z ciekawszych bieszczadzkich propozycji. Widoki są wspaniałe, niezależnie od kierunku wędrówki. Zobaczymy stąd Szeroki Wierch, Rawki, w kierunku zachodnim Połoninę Caryńską i Wetlińską oraz Kopę Bukowską, Krzemień, Halicz, Rozsypaniec oraz  szczyty po ukraińskiej stronie..
 
Punkt Widokowy Polańczyk jest jednym z najciekawszych miejsc, z którego możemy podziwiać panoramę Jeziora Solińskiego. Znajduje się w pobliżu głównego skrzyżowania w Polańczyku i jest łatwo dostępne. Panorama sięga aż po miejscowości Solina i Wołkowyja, niewidoczna jest jedynie wschodnia odnoga zalewu. Miejsce to uwielbiane jest przez turystów do wykonania pamiątkowych zdjęć.
 
Korbania to szczyt w Bieszczadach Zachodnich, na którym stoi drewniana, kilkunastometrowa wieża widokowa. Ze szczytu wieży można podziwiać  piękne krajobrazy.  Wieża znajduje się Soliny i Polańczyka, w Bukowcu. Panorama z wieży widokowej jest obłędna. Po jednej stronie widać Połoniny, a na wprost Jezioro Solińskie rozciągające się zaraz za wsią Wołkowyja.
 
 
 
 

Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi