BESKIDY- SYMBOL POLSKIEJ MARKI TURYSTYCZNEJ

Północna część Karpat, najmłodsze góry w kraju. To właśnie Beskidy. Pasmo górskie obejmujące swoim zasięgiem dwie rzeki. Beczwę, rozciągającą się w Czechach, oraz Czeremosz przynależącą do Ukrainy. W skład całego Beskidu wchodzą jego następujące pasma: Śląski, Żywiecki, Mały, Makowski. Są to te bardziej znane, gdyż jak wiemy jego otoczenie jest znacznie bardziej rozwinięte.

Czym przyciągają Beskidy?

Region ten przyciąga turystów ceniących sobie ciszę, dzikość i nieziemskie widoki. Wielu z nich na długo zapadają w pamięć urokliwe górskie panoramy. Niczym niezmącona przyroda dodatkowo zachęca, by wpaść z wizytą na enklawę tych terenów. Beskidy to również pokaźna grupa miast o charakterze uzdrowiskowym. Z tego względu, jak można się domyślić są one mocno oblegane przez przyjezdnych. O terytorium Beskidów często mówi się ,,Kraina Górskich Szlaków?. Ponadto- określa się je też mianem ,Polskiej Marki Turystycznej?.  To odpowiednie miejsce dla miłośników wycieczek górskich, lubiących aktywnie spędzać wolny czas. Okręg wręcz idealny dla tych, którzy preferują prowadzenie czynnego trybu życia. Przyjezdni mają wybór w postaci chociażby dobrze oznaczonych tras. Zostały one stworzone z myślą również o dzieciach, dostosowane do ich wieku. To niebywale ułatwia wędrowanie. Do naszej decyzji pozostawiono kwestię odnośnie skali stopnia trudności. Na wytrawnych narciarzy i snowboardzistów też zadbano o dawkę adrenaliny. W popularnych ośrodkach narciarskich takich, jak Szczyrk, Wisła, Korbielów, Zwardoń czeka łącznie koło 200 km doskonale ukształtowanych tras. Nie ma w tym ani cienia przesady. W tym przypadku także pokuszono się o postawienie różnorodność. Zaczynając od tras biegowych, pieszych, poprzez rowerowe, kończąc na typowo konnych.
Poza tym barwne położenie jezior pozwala zaznać przyjemności plażowania i żeglowania. Warto wspomnieć o chętnie zwiedzanych obiektach turystycznych. Znajdując się w sferze beskidzkiej udajmy się do Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Regionalną nie lada gratką dla zwiedzających będzie Kolejka Leśna w Przeworsku. Wybierając się w taką przejażdżkę przybyli będą mieli okazję przejechać przez najdłuższy, wąskotorowy tunel w Europie. W sezonie wiosenno jesiennym możemy podziwiać przepełnione zielenią górskie zbocza, malownicze doliny, oraz małe pobliskie wioski. Wszystko to wpływa na rozwój architektury drewnianej w tamtejszych stronach. Rejon Beskid odznacza się, co dość istotne
sporym zróżnicowaniem gatunkowym grupy zwierząt. Zetknąć się tutaj możemy z tymi groźniejszymi osobnikami. Zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej jesteśmy narażeni na wyłaniające si znienacka wilcze sylwetki, bądź nawołujące odgłosy niedźwiedzi.
Z tego też powodu ważne jest zachowanie wszelkich środków ostrożności. Co więcej- w miarę możliwości włączając spokój, bez popadania w panikę.

Społeczność beskidzka kreuje swoją kulturę, będąc „wizytówką” swojego okręgu. To osoby z silnym poczuciem tożsamości lokalnej. W uroczych beskidzkich wsiach i miasteczkach spotkać można wciąż żywy góralski folklor. Bez konieczności przemieszczania się za granicę, by obejrzeć, rzucić okiem na barwny, ekspresyjny korowód przebierańców. Widowisko co roku odbywa się na Żywiecczyźnie w trakcie tzw. godów żywieckich, czyli starego obrzędu karnawałowego. Otoczenie tamtejszych obszarów proponuje nam także zatrzymanie się, przynajmniej na jakiś czas w miejscowościach leżących w pobliżu. Oprócz tych wymienionych wcześniej na uwagę zasługują: Ustroń, Tylicz, Muszyna, oraz Krynica Zdrój i
miejscowość o nieco nietypowej nazwie- Stebna Brenno. Ciekawostką jest, iż położona jest ona na samym krańcu południowej Polski. Niepodważalnym elementem krajobrazu Beskid jest architektura drewniana. Dawne chaty, przydrożne kaplice-zostały uznane za źródło unikatowego dziedzictwa. To sprawia, że będąc tam zachwycimy się tym, jak bardzo Beskidy są piękne i wyjątkowe.

Kinga Kopyś

Zobacz również Krynica-Zdrój atrakcje

 

Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi