Góry Stołowe nie tylko na weekend

Gdzie leżą Góry Stołowe?
Góry Stołowe to wyjątkowe pasmo górskie, doskonałe do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej oraz do narciarstwa – ulokowane w województwie Dolnośląskim. Położone są w Sudetach między miejscowościami Radków, Kudowa Zdrój i Duszniki Zdrój w Kotlinie Kłodzkiej. Nazwa gór pochodzi od ich budowy, otóż są zbudowane z piaskowców z dodatkiem margli ułożonych poziomo, zatem są płaskie jak stół. Wysokość gór nie jest zbyt duża dlatego są łatwo dostępne dla osób niemal w każdym wieku. Warto wiedzieć, że w 1993 roku utworzono Park Narodowy Gór Stołowych, którego celem jest ochrona przyrody i dziedzictwa kulturowego, ochrona ekosystemów parku oraz edukacja przyrodnicza.

Co warto zobaczyć w górach stołowych?
Góry Stołowe są bardzo atrakcyjnym i dobrze zagospodarowanym turystycznie
obszarem. Znajdziemy tu wiele atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Największymi atrakcjami są: 
Błędne Skały ulokowane w masywie Skalniaka, które tworzą malowniczy labirynt wewnątrz Parku Narodowego Gór Stołowych. Labirynt znajduje się na dwóch znakowanych szlakach turystycznych: pierwszy prowadzi z Dusznika-Zdroju do Karłowa, drugi zaś z Polanicy-Zdroju do Karłowa. Wiele skał ma własne nazwy np.: „Skalne Siodło”, „Kurza Stopka”, „Labirynt”, „Tunel”, „Wielka Sala”

  • Skalne Grzyby – spacer leśnym szlakiem gdzie napotkamy interesujące formacje skalne, które przypominają kształtem grzyby – pomiędzy miejscowościami Karłów a Batorów.

Ponadto:

  • szlaki piesze, o których więcej poniżej
  • wyciągi narciarskie i trasy biegowe
  • punkt widokowy Fort Karola na górze Ptaka w pobliżu Karłowa, tuż przy Drodze Stu Zakrętów.
  • Kudowa Zdrój z licznymi atrakcjami takimi jak: 

– Kaplica Czaszek – zbudowana w 2 poł. XVIII w. Przez księdza Wacława Tomaszka, w celu upamiętnienia ofiar wojny trzydziestoletniej oraz częstych po niej epidemii cholery.

– Park Zdrojowy z XVIII w. i Pijalnia Wód Mineralnych

– Tężnia solankowa

– Szlak Ginących Zawodów

– Ruchoma Szopka

– Muzeum Zabawek z cennymi zbiorami z okolic.

  • Duszniki Zdrój:

– Muzeum Papiernictwa 

– Pijalnia Wód Mineralnych i Park Zdrojowy

– Kolorowa Fontanna

– kolejka turystyczna Dusznicki Ekspress

– Pręgierz 

  • Lisia Przełęcz (790 m n.p.m.)
  • Wambierzyce – Śląska Jerozolima
  • Twierdza Kłodzko – jeden z najcenniejszych zabytków architektury militarnej w Polsce słynący z podziemnego labiryntu korytarzy minerskich
  • Taras widokowy na górze Guzowata – Radków
  • Zalew w Radkowie
  • Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej
  • Droga Stu Zakrętów to fragment drogi wojewódzkiej nr 387 (DW387) ze Ścinawki Górnej do Kudowy Zdrój. Jest to bardzo urokliwa a zarazem niebezpieczna droga, która zimą podczas obfitych opadów śniegu może być nie przejezdna.

Najwyższe szczyty Gór Stołowych po Polskiej stronie

Jednym z najwyższych szczytów jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Jego najwyżej położonym punktem jest zjawiskowa skała zwana Fotelem Pradziada. Co ciekawe, za sprawą procesów erozyjnych, w jego obrębie powstały ciekawe formy skalne o jeszcze ciekawszych nazwach: mianowicie Małpolud, Wielbłąd i Kwoka. Są także wąskie wąwozy i szczeliny, jedną z nich jest Piekiełko (długość ok. 100m). 
Kolejnym szczytem jest Szczeliniec Mały (896 m n.p.m.), który zamknięty jest dla ruchu turystycznego, objęto go ścisłą ochroną.
Błędne Skały (851 m n.p.m.) jest to najchętniej odwiedzane miejsce w Górach Stołowych. Jest to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Miejsce wyjątkowe i niepowtarzalne.
Warto również udać się Skalniak (915 m n.p.m.), to nie tylko słynny labirynt, to także rozległy, niemal płaski „stół” usiany krajobrazem przypominającym tajgę.
Narożnik (851 m n.p.m.) to kolejny, atrakcyjny widokowo szczyt Gór Stołowych. Jego południowe zbocza tworzą tu piaskowcowe urwiska kilkudziesięciu-metrowej wysokości, z których krawędzi stanowiących naturalne platformy widokowe otwiera się rozległa panorama Gór Bystrzyckich i Orlickich. 
Kopa Śmierci (830 m n.p.m.) – z krawędzi urwiska rozciąga się rozległa panorama Obniżenia Dusznickiego i otaczających jej gór, z kolei z południowo zachodni stok jest podcięty murami skalnymi, które bywają celem wspinaczek.
Krucza Kopa (721 m n.p.m.) na jego szczycie stoi krzyż, wzniesienie o stromych wschodnich zboczach opadających w dolinę Darnkowa. Przez Kruczą Kopę przebiega szlak zielony z Darnkowa do Kudowy-Zdroju.

Szklaki w Górach Stołowych
Szlaki Gór Stołowych są bardzo dobrze oznaczone, przede wszystkim oferują piękne widoki i co ważne nie są zatłoczone jak na przykład te na Podhalu. Przedstawiamy szlaki na najpopularniejsze szczyty:

Błędne Skały – wejście na szlak jest płatne, długość trasy to 3,5 km, czas przejścia ok. 3h. Wyjście z Karłowa szlakiem czerwonym.

Szczeliniec Wielki – na ten szczyt prowadzi kilka szlaków żółty, niebieski i czerwony – wstęp jest płatny, czas przejścia wynosi ok. 2 godziny. Na Szczelińcu znajduje się schronisko, które oferuje napoje, podstawowe dania i noclegi dla turystów.

Skalne Grzyby – wejście na szlak jest bezpłatne cała trasa liczy ok. 5 km wchodząc od Wambierzyc Górnych, można iść też od Karłowa lub Batorowa.

Narożnik oraz Skały Puchacza – bezpłatne wejście na szlak, długość trasy wynosi 6.9 km, przejście szlaku zajmie nam około 3 godzin. Wyjście niebieskim szlakiem z Karłowa w stronę szosy Stu Zakrętów.

Lisia Przełęcz – szlak niebieski z Karłowa prowadzi aż do Dusznik Zdroju. Długość trasy to 6,8 km.

Radkowskie Skały – najkrótsza trasa trwa 2 km trasa w pętelce, początek przy Szosie Stu Zakrętów. Przejście zajmie nam ok. 1,5 h.

Gdzie najlepiej wybrać nocleg?
Baza noclegowa w Górach Stołowych jest bardzo dobrze rozbudowana. Do dyspozycji turystów są wille, pensjonaty, domki do wynajęcia, schroniska oraz hotele. Osoby, które planują aktywnie spędzić czas polecamy noclegi w Karłowie, noclegi w Polanicy Zdrój,  noclegi w Kudowie Zdrój oraz noclegi w Dusznikach Zdrój. Z Karłowa prowadzi kilka szlaków np. na Szczeliniec czy Błędne Skały, z kolei Polanica, Duszniki i Kudowa Zdrój cechują pijalnie wód mineralnych i inne atrakcje. Warto wybrać noclegi z wyżywieniem (najlepiej samym śniadaniem), a dla rodzin popularne będą gospodarstwa agroturystyczne, które często oferują swoje przetwory i wyroby. 

Co warto zwiedzić w okolicy?
Planując noclegi w Górach Stołowych warto udać się do naszych czeskich sąsiadów i zobaczyć Adršpašské Skalne Miasto. Jak wiadomo tym pasmem górskim dzielimy się z Czechami i dlatego polecamy udać się na krótkie wycieczki po stronie czeskiej. Ponadto ciekawym miejscem są polskie Skał Puchacza, możemy do nich dotrzeć od Karłowa szlakiem niebieskim lub od Polanicy-Zdrój szlakiem Zielonym. Sama Polanica Zdrój oferuje wiele atrakcji dostępnych o każde porze roku. Atrakcją są także dolnośląskie zamki i twierdze, które niosą za sobą wiele historii, polecamy zobaczyć m.in. Zamek w Ratnie Dolnym pochodzi z XVI wieku, Twierdza Kłodzko czy Zamek w Srebrnej Górze.

Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi