Odkryj Top 5 jesiennych kierunków podróży – jesienne przeżycia na wyciągnięcie ręki
Jesień w Polsce to wyjątkowy czas, gdy natura prezentuje się w swojej pełnej krasie. Barwne liście, łagodne słońce i spokojniejsze tempo życia zachęcają do wypoczynku na łonie przyrody. Dlatego też nie ma nic dziwnego w tym, że coraz więcej osób wybiera właśnie tę porę roku na podróż po rodzimej ziemi. Zwłaszcza teraz, kiedy pogoda jest idealna na spacery i górskie wędrówki.
Przedstawiamy pięć najpopularniejszych kierunków turystycznych na jesienny wypoczynek w Polsce.
Mazury
Jeziora, lasy i pełne uroku miasteczka czekają na turystów w regionie Mazur. Jesienne barwy dodają uroku temu regionowi, który słynie z bogactwa przyrodniczego i możliwości aktywnego wypoczynku. Spływy kajakowe, wędrówki piesze czy zwiedzanie zamków to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na odwiedzających Mazury o tej porze roku. Jesień na Mazurach pozwoli Ci zanurzyć się w spokoju i błogim szumie wody, pozwoli oderwać się od trosk dnia codziennego. Właśnie teraz masz szansę cieszyć się umiarkowanymi temperaturami, które sprzyjają dłuższym wycieczkom rowerowym, urokliwym spacerom czy po prostu relaksowi na łonie natury i co najważniejsze nie ma tłoku! Rozrywka w parku, zwiedzanie historycznych zabytków czy muzeów – to tylko niektóre z możliwości, które czekają na Ciebie. To niepowtarzalna okazja, by celebrować piękno mazurskiej przyrody i czerpać radość z niezwykłych doznań tej magicznej pory roku. Nie zwlekaj – odkryj urok jesieni na Mazurach już teraz!
Do najpopularniejszych mazurskich miejscowości należą:
Giżycko:
- Twierdza Boyen
- Wzgórze św. Brunona w Giżycku
- Wieża Ciśnień
- Most Obrotowy nad Kanałem Łuczańskim
Mrągowo: - Muzeum Sprzętu Wojskowego
- Amfiteatr nad jeziorem Czos
- Góra Czterech Wiatrów
- Miasteczko Westernowe Mrongoville
- Wioska Żeglarska
- Kładka nad Jeziorem Mikołajskim
- Rynek, fontanna Króla Sielaw oraz Promenada
- Rezerwat Przyrody Jezioro Łuknajno
Ryn:
- Zamek Krzyżacki z XIV w.
- Grodziska w okolicach Rynu
- Ekomarina
- Wilczy Szaniec w Gierłoży
Ruciane Nida: - spływy kajakowe
- Śluza Guzianka I
- Węzeł Obronny Ruciane Guzianka
- Ścieżka dydaktyczna „Wokół jeziora Chudek”
- Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie
2. Roztocze
Wyjątkowa kraina na wschodzie Polski przyciąga turystów przez cały rok, ale to jesień ukazuje region w pięknej szacie… Zdumiewające widoki, ciekawe zabytki, intrygująco szumiące potoki i przede wszystkim brak tłumów przyciąga wszystkich, którzy uwielbiają przebywać w otoczeniu natury. Właśnie tutaj na Roztoczu wypoczniesz, zregenerujesz siły i poczujesz zapach dzikiej przyrody! Niezwykłą przygodą będzie spływ kajakowy Tanwią lub Wieprzem oraz rowerowe wyprawy Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza, który ma około 100 km długości. Wiedzie z Kraśnika do Zwierzyńca aż do Lwowa. Wielkim atutem Roztocza są również obszary chronione – parki narodowe i rezerwaty przyrody. Na terenie Roztocza znajduje się Roztoczański Park Narodowy, który jest jednym z najcenniejszych obszarów przyrodniczych w Polsce.
Najpopularniejszymi miejscowościami na Roztoczu są:
Zamość:
- Rynek Wielki i Ratusz w Zamościu
- Twierdza Zamość
- Kamienice ormiańskie
- Pałac Zamoyskich
- Muzeum Broni i Fortyfikacji „Arsenał”
- Kładki widokowe
Zwierzyniec:
- Kościół na Wyspie p.w. św. Jana Nepomucena
- budynek zarządu Ordynacji Zamojskiej oraz pałac Plenipotenta
- Browar Zwierzyniec
- trasy rowerowe
- Park Zwierzyńczyk
Krasnobród:
- Wieża widokowa
- Kaplica św. Rocha
- Zalew w Krasnobrodzie
- Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (Sanktuarium Maryjne)
- Pałac Leszczyńskich
Józefów:
- Rezerwat „Czartowe Pole”
- Szumy nad Tanwią
- Ratusz, murowany z 1775 r.
- Krzyże i figury przydrożne
Susiec: - Wzgórze „Kościółek” tzw. Zamczysko
- Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Nad Tanwią”
- Żeremia bobrów przy Tanwi
- spływy kajakowe rzeką Tanew
3. Morze Bałtyckie
Mogłoby się wydawać, że jeśli noclegi nad morzem to tylko latem, jednak jak się okazuję wielu turystów swój urlop nad Bałtykiem planuje jesienią. Czekają bezludne plaże, pełne bursztynów, których właśnie jesienią jest najwięcej i oczywiście tańsze noclegi. Dla miłośników przygód wyjazd nad morze jesienią to także możliwość przekonania się o mocy sztormu. O tej porze roku bywają silne wiatry, które wzburzają morskie fale w spektakularny sposób. Dodatkowym atutem jest także fakt, iż jesienią morze wytwarza najwięcej jodu, który w dużym stopniu wspomaga nasze zdrowie. Poprawia pracę układu mięśniowego, nerwowego, i krążenia, reguluje metabolizm, jak również produkuje hormony tarczycy. Pozytywną wiadomością jest także to, że jod bardzo pozytywnie działa na dzieci pomagając w rozwoju fizycznym i umysłowym.
Nadmorskimi kurortami są:
- Aleja Gwiazd
- Punkt widokowy Kawcza Góra
- Bałtycki Park Miniatur
- Planetarium
- Molo
- Oceanarium
Władysławowo: - Aleja Gwiazd Sportu
- Luna Park Sowiński
- Dom rybaka – wieża widokowa
- Motylarnia Władysławowo
- szlak rowerowy na Hel
Trójmiasto: - Molo w Sopocie
- Sopocka Opera Leśna
- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
- Westerplatte Gdańsk
- Muzeum Emigracji w Gdyni
- Okręt – Muzeum ORP „Błyskawica”
Sarbinowo:
- Chata rybacka
- Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy
- Latarnia Morska w Gąskach
Kołobrzeg: - Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
- Molo
- Latarnia Morska
- Muzeum 6D Maszoperia
4. Podhale
Noclegi w góra nieustannie cieszą się olbrzymią popularnością. Jednak jesienią większość szlaków jest opustoszałych, można odkryć je na nowo w pięknych jesiennych barwach. Polecanym szlakiem o tej porze roku jest szlak na Czerwone Wierchy – właśnie w tym czasie przekonacie się jakie są piękne i skąd wywodzi się ich nazwa… Dodatkowo pogoda nie jest tak dynamiczna ale za to bardziej przewidywalna co pozwala odpowiednio zaplanować wyprawę. Atrakcyjności dodaje rozciągająca się przez górskie szczyty mgła, zwłaszcza widziana z wyższych partii gór. Na Podhalu największymi atrakcjami, oprócz gór oczywiście 🙂 są baseny termalne. Chochołowskie Termy, Termy Bukovina, Termy Bania, Szaflary i Gorący Potok to miejsca, które zapewniają totalne odprężenie oraz regenerację organizmu po górskich wędrówkach. Specjalnie przygotowane baseny dla dzieci i zaplecze Spa z jacuzzi i saunami sprawią, że pobyt w nich na długo zapadnie w pamięci turysty. Atutem jest także mniejsza liczba chętnych chcących zobaczyć najciekawsze atrakcje regionu np. wjazd koleją na Kasprowych Wierch czy na Gubałówkę.
Turystom planującym noclegi w górach jesienią polecamy
Zakopane:
- Muzeum Oscypka
- Galeria Figur Stalowych
- Krupówki
- Wielka Krokiew
- Farma Iluzji
- Aquapark Zakopane
Chochołów:
- Chochołowskie Termy
- Muzeum Powstania Chochołowskiego
- Skansen Architektury Ludowej
- Muzeum Agrokultury
Kościelisko: - kolej linowa na Butorowy Wierch
- Dolina Kościeliska
- Jaskinie: Mroźna, Mylna i Jaskinia Smocza Jama
- Dolina Lejowa
Bukowina Tatrzańska: - Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”
- Termy Bukovina
- Piękne widoki na Tatry
- wyciągi narciarskie
Białka Tatrzańska:
- Terma Bania
- przełom rzeki Białki
- wyciągi narciarskie
5. Góry Stołowe
Malownicze i wyjątkowe Góry Stołowe położone sa w łańcuchu Sudetów Środkowych, dzielimy je z Czechami. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem pieszych wędrówek, fotografii przyrodniczej czy po prostu potrzebujesz zrelaksować się w otoczeniu pięknych krajobrazów, z pewnością Góry Stołowe jesienią spełnią Twoje oczekiwania. Charakterystyczne dla tego krajobrazu są unikalne i pobudzające wyobraźnie formacje skalne, które w jesiennych barwach dodają im uroku. Najwyższym szczytem jest Szczeliniec Wielki mierzy zaledwie 919 m n.p.m. Ponadto najpopularniejszymi atrakcjami są: Błędne Skały, Skalne Grzyby, Zalew w Radkowie, Schronisko Pasterka czy Fort Karola. Oczywiście jak na tą porę roku przystało ceny za nocleg są niższe, co również przyciąga turystów, szlaki są niemal opustoszałe, także bez kolejek i na spokojnie można cieszyć się wędrówką i podziwianiem pięknych panoram z różnych szczytów górskich.
Doskonałymi miejscowościami na zwiedzenie Gór Stołowych są m. in.:
Kudowa Zdrój:
- Park Zdrojowy i Pijalnia Wód Mineralnych
- Kaplica Czaszek
- Szlak Ginących Zawodów
- Muzeum Zabawek
- Szosa Stu Zakrętów
- świetny punkt wypadowy na Błędne Skały, Szczeliniec Wielki czy Skalne Grzyby
Duszniki Zdrój:
- Muzeum Papiernictwa
- Dworek Fryderyka Chopina
- Park Zdrojowy
- Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem
Polanica Zdrój: - Tor saneczkowy Góralka
- Park Zdrojowy i Pijalnia Wód Mineralnych
- Deptak w Polanicy-Zdrój
- Szlaki rowerowe
- Golfowa Wioska w Szczytnej
W mieście
Bydgoszcz noclegi, Poznań noclegi, Gniezno noclegi, Wałbrzych noclegi, Jelenia Góra noclegi, Olsztyn noclegi, Kazimierz Dolny noclegi, Częstochowa noclegi, Białystok noclegi, Malbork noclegi, Kościerzyna noclegi, Łódź noclegi, Kielce noclegi, Katowice noclegi, Lublin noclegi, Szczecin noclegi, Kraków noclegi, Wrocław noclegi, Warszawa noclegi, Gdańsk noclegi, Gdynia noclegi, Sopot noclegi, Kołobrzeg noclegi, Zamość noclegi, Elbląg noclegi, Toruń noclegi, Rzeszów noclegi, Sandomierz noclegi, Busko-Zdrój noclegi
Blisko natury
Białystok noclegi, Augustów noclegi, Białowieża noclegi, Hajnówka noclegi, Rajgród noclegi, Sokółka noclegi, Zwierzyniec noclegi, Krasnobród noclegi, Susiec noclegi, Suwałki noclegi, Ojców noclegi, Kościerzyna noclegi, Susiec noclegi, Szczebrzeszyn noclegi, Wola Uhruska noclegi, Krasnobród noclegi, Józefów noclegi, Włodawa noclegi, Cyców noclegi, Nielisz noclegi, Supraśl noclegi, Krynki noclegi, Rajgród noclegi, Sejny noclegi, Giby noclegi, Suwałki noclegi