Jesienna podróż śladami historii. Odkryj Park Słotwiński z Pijalnią Zdroju „Słotwinka”

Krynica Zdrój to jedno z najbardziej znanych kurortów określanych jako „Perła Polskich Uzdrowisk”. Wszystko dzięki znakomitym wodom leczniczym, wśród których na szczególną uwagę zasługuje Zuber – unikalna w skali europejskiej woda o niezwykle wysokiej mineralizacji. Miasto zlokalizowane jest w Beskidzie Sądeckim, otaczają je wzgórza Góry Parkowej oraz pasmo Jaworzyny Krynickiej. Park Słotwiński znajduje się w północnej części Krynicy, wzdłuż ulicy Piłsudskiego. W centralnej części parku stoi malutka pijalnia wody mineralnej „Słotwinka” z najstarszym zachowanym budynkiem zdrojowym Krynicy. Jest to drewniana rotunda na słupach, z ozdobną balustradą zwieńczoną kioskiem, obecnie przeszklonym (dawniej ażurowa). Obiekt został wzniesiony w 1808 r. wg. projektu inż. Burggallera. Co ciekawe w październiku 2019 r. odbyło się oficjalne otwarcie odnowionego Parku Słotwińskiego wraz z nową atrakcją  – tężnią solankową. Warto wiedzieć, że Słotwiny to dawna samodzielna wieś, a dziś jak wiemy dzielnica Krynicy Zdroju. 

Planując noclegi w Krynicy Zdroju warto odwiedzić Park Zdrojowy, który znajduje się na wysokości 741 m.n.p.m. a dokładniej na Górze Parkowej. 6 hektarowa powierzchnia parku pozwala aktywnie spędzić czas o każdej porze roku. Park został utworzony w 1810 roku i co ważne, do dziś został zachowany układ ścieżek z licznymi altankami, są również trzy stawy – Szczytowy, Łabędzi (największy) i Czarny; tor saneczkowy, ścieżka zdrowia oraz dwa szlaki turystyczne. Do atrakcji Parku Zdrojowego należą m. in. Michasiowa Polana – miejsce odpoczynku spacerujących po Górze Parkowej kuracjuszy. Wytryska tam źródełko wody mineralnej zwane „Bocianówką”; Ławeczka Kraszewskiego – powstała z okazji obchodów 50-cio lecia twórczości wieszcza na tzw. Edwardówce. Na tym oryginalnym pomniku znajduje się napis: „Zakątek J. I. Kraszewskiego”, a poniżej „Pamiątka jego pobytu w roku 1866 uświęca Krynica podczas jubileuszu 1897 r.”. Kraszewski gościł w Krynicy latem 1866 roku, korzystając z zabiegów; Statua Najświętszej Maryi Panny – to figura, która uważana jest za słynącą łaskami oraz Królową Krynickich Zdrojów. Ciekawostką jest to, że latem z pobliskiej parafii zdrojowej wychodzą procesję, a ich końcowym miejscem modlitwy jest statua; Dwie drewniane altany „Wanda” i „Marzenie” pochodzącą z XIX wieku i znajdują się w północnej części Parku Zdrojowego.
Pijalnia Jana jest kolejnym zabytkowym obiektem w Krynicy Zdroju, który został wybudowany w latach 1922-1923, co ciekawe budynek zbudowano z modrzewia. Pijalnia powstała w tym miejscu z uwagi na wypływające tutaj źródła. Nazwa Jan pochodzi od Jana Bojnanowskiego – pracownika zdrojowego, który je odkrył. Wodami dostępnymi w Pijalni Jana są:

  • Józef – woda dostępna tylko w tej pijalni, jest słabo zmineralizowana, w swoim składzie zawiera naturalny rozpuszczony dwutlenek węgla, ma przedłużone działanie moczopędne, zwiększa wydzielanie nadmiaru sodu, obniża poziom kwasu moczowego. Zalecana dla osób ze schorzeniami kamicy moczowej, zapaleniach nerek i dróg moczowych oraz w okresie rekonwalescencji.
  • Jan – to delikatna w smaku woda, również słabo zmineralizowana z naturalnym rozpuszczonym dwutlenkiem węgla. Obniża poziom glikemii i cholesterolu, ma działanie moczopędne. Zaleca się ją w kamicy moczowej, zapaleniach nerek, dróg moczowych, cukrzycy, hipercholesterolemii.
  • Zuber – to jedna z najsilniej zmineralizowanych wód lecznicznych w Europie o czym wspominaliśmy na wstępie. Wodę z tego ujęcia zaleca się w  w stanach zapalnych przewodu pokarmowego z nadkwaśnością: żołądka, przełyku, zapaleniu wątroby, dwunastnicy, w chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, dróg żółciowych, w cukrzycy. Warto wiedzieć, że woda Zuber łagodzi przykre objawy nadużycia alkoholu. 

Stary Dom Zdrojowy usytuowany jest w samym sercu Krynicy Zdrój przy Deptaku, w pobliżu Pijalni Głównej. Początkowo budynek ten nazywano Dworcem Zdrojowym, który zaprojektowali Julian Niedzieliski i Jan Zawiejski. Obiekt wybudowano w stylu neorenesansu – przypomina pałac o bogatym wystroju architektonicznym. W budynku znajduje się pijalnia wód i źródło Mieczysław. Stary Dom Zdrojowy posiada salę balową, w której odbywały się bale i rauty. Często były przygotowywane na cześć przebywających w Krynicy najważniejszych gości m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego, co zostało upamiętnione na frontonie obiektu tablicą pamiątkową pod którą gromadzą się uczestnicy uroczystości patriotycznych. 
Krynica Zdrój to nie tylko uzdrowisko ale także ciekawe atrakcje dla osób w każdym wieku. Zimą to raj dla narciarzy i miłośników narciarstwa biegowego, latem oczywiście szlaki piesze i rowerowe.
Co warto
jeszcze zobaczyć w Krynicy?

Deptak jest nie tylko sercem miasta ale także miejscem licznych spotkań mieszkańców i turystów. Promenada ciągnie się wzdłuż ulicy Nowotarskiego oraz Bulwarów Dietla, gdzie usytuowano najważniejsze zabytki w Krynicy, przede wszystkim pijalnie wód mineralnych, dostępne są również liczne atrakcje, np. go-karty dla dzieci czy ryksze dla dorosłych.

Wieża Widokowa to wyjątkowe miejsce, które koniecznie trzeba wpisać na listę obowiązkowych atrakcji Krynicy Zdrój. Jest to pierwsza w Polsce wieża w koronach drzew o drewnianej konstrukcji. Z samej góry możemy podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Obiekt o wysokości 49,5 m zlokalizowany jest w paśmie lasów Jaworzyny Krynickiej, na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m). Na górę wchodzimy specjalnie przygotowaną „drewnianą ścieżką”, która powoli wznosi się do góry i rozciąga się w koronach drzew, co zapewnia wspaniałe widoki i dodatkowe, niezapomniane wrażenia. W czasie spaceru dzięki specjalnym instalacjom edukacyjnym mamy możliwość poznania otaczającej przyrody i historii. Dla najmłodszych najwięcej frajdy sprawi zjazd zjeżdżalnią o długości 60 metrów. Do budowy wieży zastosowano drewno z robinii akacjowej, które nadaje się bardzo dobrze do celów budowlanych, a sama konstrukcja podtrzymywana jest przez 18 wież wsporczych i 87 słupów. 

Góra Parkowa (742 m n.p.m.) jest pięknym szczytem, na którym znajduje się wspomniany wcześniej Park Zdrojowy z licznymi atrakcjami. Na zboczach góry znajdują się wyciągi narciarskie, doskonale przystosowane do jazdy w ciągu dnia oraz po zmroku. Na Górę Parkową można wyjechać kolejką linowo-terenową i tu ciekawostka – była to pierwsza kolej tego typu wybudowana w Polsce (1937 rok). Znajduje się tu również punkt widokowy, ścieżka zdrowia, piękne stawy, tor saneczkowy czy Polana Michasiowa, w pobliżu której można znaleźć egzotyczne okazy sosny wydmowej czy jodły olbrzymiej, a także cyprysiki, daglezje czy choinki kanadyjskie.

Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) stanowi najwyższy szczyt w paśmie Jaworzyny ale nie w Beskidzie Sądeckim. Prowadzą na niego szlak czerwony i zielony ( Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej – Runek – Jaworzyna – Krynica-Zdrój (Główny Szlak Beskidzki) oraz Muszyna – Złockie – Jaworzyna – Krynica (Szlak Wincentego Pola). Ze szczytu można podziwiać niezwykłe krajobrazy Beskidu Sądeckiego, Tatry Słowackie, nawet najwyższe bieszczadzkie szczyty. Do dyspozycji turystów są liczne ścieżki i szlaki turystyczne, z kolei amatorzy rowerów górskich mogą korzystać z niezwykle ciekawej i atrakcyjnej trasy rowerowej. Słysząc o Jaworzynie Krynickiej większość turystów ma na myśli stacje narciarską, która dysponuje jedną z największych w Polsce kolejek gondolowych. Na Jaworzynie dostępnych jest aż 10 wyciągów, w tym krzesełkowe, orczykowe oraz 6-osobowa kolej gondolowa, łączna długość tras narciarskich to ponad 10 km. Działają tu też wiele szkółek narciarskich, trasy są pod ciągłym nadzorem GOPRu. 

Muzeum Nikifora mieści się w zabytkowej willi „Romanówka”. Początkowo budynek znajdował się przy ul. Piłsudskiego, w 1990 roku został rozebrany i po remoncie konserwatorskim (1992-1994r.) odtworzono go w centrum miasta przy Bulwarze Dietla. Muzeum poświęcone jest twórczości Epifaniusza Drowniaka bardziej znanym pod pseudonimem artystycznym Nikifor Krynicki. To przedstawiciel prymitywizmu, łemkowski malarz. W Muzeum znajdują się obrazy Nikifora pochodzące z wszystkich okresów jego twórczości; zarówno akwarele, gwasze, jak i rysunki prezentujące różnoraką, charakterystyczną dla twórczości artysty tematykę: pejzaże z cerkwiami i kościołami, architekturę krynicką, wnętrza, dworce, urzędy, „fabryki dolarów”, portrety, itp. Są również liczne pamiątki po artyście oraz jego fotografie. Placówka jest także miejscem prezentacji wystaw znanych artystów z kręgu sztuki nieprofesjonalnej i ludowej.

Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi