Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką
Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką
Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką
Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką
Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

ul. Jaworzyna Krynicka
Krynica zdrój

Opis

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką ma długość 2 211 m. Biegnie z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m.n.p.m.). Ze szczytu można podziwiać wspaniałe widoki. W ciągu godziny kolej gondolowa może wywieść 1600 osób.  Przejazd koleją na szczyt Jaworzyny Krynickiej zajmuje 7 minut.

Kolej gondolowa jest koleją jednoliniową, wagoniki wyposażone są w ławeczki oraz kosze służące do przewożenia nart oraz snowboardu.

Kolej posiada całkowite elektroniczne sterowanie, zapewniające komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. 

Krynica dzięki kolei stała się nowoczesnym ośrodkiem sportów zimowych. Na Jaworzynie Krynickiej panują doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Trasy i wyciągi narciarskie dają mnóstwo przyjemności z jazdy na nartach i snowboardzie. Latem ze szczytu Jaworzyny Krynickiej można podziwiać wspaniałe beskidzkie krajobrazy, Tatry Słowackie a nawet najwyższe szczyty bieszczadzkie.  

Na Jaworzynie Krynickiej panują doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych: narciarstwa zjazdowego, biegowego i snowboardu.  W ofercie jest 8 tras zjazdowych o łącznej długości ponad 8,3 km, z tego cztery posiadają homologacje FIS. 

Do dyspozycji narciarzy :6-os kolei gondolowa, dwie  4-os koleje krzesełkowe, a także pięć wyciągów orczykowych. 

Latem na turystów czeka wiele atrakcji, na szczycie Jaworzyny można podziwiać piękne widoki i wypoczywać. Znajduje się również ponad 4 km ścieżka edukacyjno - przyrodnicza z 13 przystankami. Ciekawa atrakcje jest jeden z pomników przyrody nieożywionej zwany od swej legendy Diabelskim Kamieniem. Dostępne są dwa szlaki turystyczne (czerwony) o długości 5 km oraz szlak (zielony) łatwiejszy o długości 3,5 km . Na Jaworzynę Krynicką można dojechać  również rowerem.

 W zimie organizowane są tutaj zawody narciarskie. Trasy udostępniane są także klubom sportowym i Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu. Kolej Gondolowa chętnie gości także dzieci i młodzież szkolną. Cyklicznie na Jaworzynie Krynickiej organizowane są imprezy takie jak Sylwester pod Gwiazdami, który rok rocznie skupia na szczycie i stokach Jaworzyny tysiące turystów i narciarzy.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
ul. Jaworzyna Krynicka
Krynica zdrój