Przebiśniegi w Bieszczadach

Przebiśniegi nazywane też gładyszem pospolitym, śniegułą czy śnieżycą to pierwsze wiosenne kwiaty, które kwitną już pod koniec lutego i na początku marca. Jego kwiaty są pachnące i mają charakterystyczną budowę: posiadają sześć działek kielicha w tym trzy zewnętrzne, eliptyczne i śnieżnobiałe są na szczycie zaokrąglone. Te wewnętrzne są krótsze i mają zieloną plamkę na szczycie. Ciekawostką jest fakt, że płatki korony reagują na zmianę temperatury i zamykają się na noc lub przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Niestety wszystkie części przebiśniegów są lekko trujące. 
Przebiśniegu rosną w stanie dzikim w lasach liściastych i zaroślach – nie wolno ich zrywać, gdyż są pod ochroną. Pięknie wyglądają gdy na drzewach nie ma jeszcze ani grama zieleni, a na ziemi tworzą piękny biały dywan.  
Pierwsze przebiśniegi w Bieszczadach pojawiły się już w styczniu, natomiast w ostatnich dniach możemy podziwiać ich coraz więcej w miejscowości Polanki (gmina Solina). Tak pięknie ustrojone lasy możemy zobaczyć spacerując w pobliżu rzeki Solinki, która swoim szumem i ptasim śpiewem z pewnością pozwoli odczuć, że wiosna już tuż tuż…
Polanki to niewielka miejscowość, która stanowi doskonałe miejsce na wypoczynek oraz świetny punkt wypadowy do zwiedzania Bieszczadów. |
Warto zatem odwiedzić:

  • Rezerwat Przyrody Sine Wiry– Rezerwat obejmuje 7-kilometrowy fragment przełomowej doliny Wetliny i Solinki, znajdują się liczne stanowiska roślin i ostoi zwierząt. Rezerwat jest zalesiony w 87% tak więc jest domem dla wielu ssaków i ptaków. Można natknąć się na tropy zwierząt i obserwować pstrągi płynące pod prąd na tarło. Ptaki, które można tu spotkać to między innymi orły przednie, orły, bieliki i sowy. 
  • Wypał węgla drzewnego w Łopience. Obecnie w użyciu są cztery retorty, jeden piec załadowuje się drewnem, w drugim wypala się drewno, trzeci stygnie, a z czwartego wybiera się węgiel drzewny.
  • Cerkiew grekokatolicka św. Męczennicy Paraskewii w Łopience  
  • Terka i punkt widokowy, szczyt Korbania zwany również Patyją (894 m.n.p. m)
  • Jezioro Solińskie z możliwością kąpieli i plażowania, rejsami statkami, żagle, kajakarstwo, zapora, kolej gondolowa.

Ponadto czekają szlaki piesze i rowerowe a zimą wyciągi narciarskie.
Wybierając się wiosną na podziwianie przebiśniegów w Bieszczadach warto wybrać Solina noclegi, które oferuje bogatą bazę noclegową gdzie można znaleźć zarówno hotele, pensjonaty, apartamenty, schroniska, jak i pokoje gościnne.


Fot Pixabay.com

Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi