Światowy Dzień Turystyki – „Turystyka i zielone inwestycje”

W dniu dzisiejszym 27.09.2023 roku przypada Światowy Dzień Turystyki. Został on ustanowiony w 1979 roku przez Światową Organizację Turystyki – UNWTO (ang. United Nations World Tourism Organization), działającą pod egidą ONZ. Światowy Dzień Turystyki ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat roli turystyki w dzisiejszym świecie. Turystyka odgrywa kluczową rolę zarówno w wymiarze kulturowym, politycznym, jak i gospodarczym.
Każdy rok przynosi nowe hasło przewodnie obchodom, takie jak „Turystyka wzbogaca” (2006) czy „Turystyka a zmiany klimatyczne” (2008). W tym roku hasłem przewodnim jest „Turystyka i zielone inwestycje”.
Europa jest uznawana za światowy ośrodek turystyki. W 2011 roku kontynent ten przyjął pół miliarda podróżnych, z Francją, Stanami Zjednoczonymi i Chinami na czele listy najczęściej odwiedzanych miejsc. Wzrost liczby turystów jest napędzany przez łatwość i coraz tańsze podróżowanie.
Początki masowej turystyki sięgają XVII i XVIII wieku w Europie, gdzie popularny był Grand Tour – podróż edukacyjna dla arystokracji. Współczesnym odpowiednikiem może być „gap year”, rok przerwy przeznaczony na zwiedzanie świata przed dalszą edukacją.
Nie można zapomnieć, że dla wielu krajów, takich jak Grecja, Hiszpania czy Włochy, turystyka jest głównym źródłem dochodów. Wspieranie turystyki to inwestycja w przyszłość każdego kraju.
Do Organizacji należy 158 krajów, 6 członków stowarzyszonych i ponad 500 członków stowarzyszonych reprezentujących sektor prywatny, instytucje edukacyjne, stowarzyszenia turystyczne oraz lokalne władze turystyczne.
Priorytety i Kierunki Rozwoju Turystyki na Świecie

  • Integracja Turystyki w Agendzie Globalnej: Promowanie roli turystyki jako narzędzia rozwoju społeczno-gospodarczego, akcentując jej priorytet w strategiach krajowych i międzynarodowych oraz tworzenie równych szans dla rozwoju sektora.
  • Podniesienie Konkurencyjności w Turystyce: Wspieranie członków UNWTO w poprawie konkurencyjności poprzez wymianę wiedzy, rozwój kompetencji, doskonalenie polityk turystycznych oraz skuteczne zarządzanie kryzysowe.
  • Zrównoważony Rozwój Turystyki: Wspieranie strategii i działań, które szanują środowisko, kulturę i przynoszą korzyści gospodarcze dla społeczności lokalnych.
  • Turystyka a Walka z Ubóstwem: Wykorzystywanie potencjału turystyki w celu ograniczenia ubóstwa i promowanie jej jako narzędzia rozwoju.
  • Edukacja i Wzmacnianie Kompetencji w Turystyce: Współpraca z krajami w zakresie edukacji, szkoleń oraz tworzenia sieci wymiany wiedzy.
  • Promocja Przedsiębiorczości w Turystyce: Rozwój i wsparcie innowacyjnych rozwiązań w turystyce jako katalizatora wzrostu gospodarczego.
  • Współpraca i Wzajemne Zrozumienie Między Narodami: Budowanie mostów poprzez turystykę, współpracując z różnymi sektorami, w tym sektorem prywatnym, akademią i organizacjami międzynarodowymi.
  • Ochrona Dziedzictwa i Środowiska: Inicjowanie działań skupionych na zachowaniu naturalnego i kulturowego dziedzictwa w kontekście rozwoju turystyki.

Warto dodać, że w dniach 23-25 listopada 2023r. odbędzie się 29 Edycja Międzynarodowe Targi Turystyczne w Ptak Warsaw Expo.

Korzystając z pięknej jesiennej pogody zachęcamy do wyjazdów, poniżej przedstawiamy propozycję na nadchodzący weekend:
Weekend w Górach Stołowych noclegi w Kudowie Zdrój – warto zobaczyć:
– Błędne Skały,
– Szczeliniec Wielki,
– Skalne Grzyby
– Kaplica Czaszek
– Park Zdrojowy, Pijalnia Wód Mineralnych

Weekend na Mazurachnoclegi w Giżycku – warto zobaczyć:
– Twierdza Boyen,
– Most Obrotowy,
– Kanał Łuczański,
– Molo Ekomarina,
– Rejsy statkiem Żeglugi Mazurskiej z portu Giżycko (m.in. do z Giżycka do Mikołajek, do Wyspy – Kormoranów (Wysoki Ostrów), rejs wokół Wyspy Miłości)

Weekend w Trójmieścienoclegi w Gdańsku – warto zobaczyć:
– Fontanna Neptuna ,
– Europejskie Centrum Solidarności,
– Sopockie Molo,
– Muzeum Sopotu,
– Okręt-Muzeum ORP „Błyskawica” w Gdyni,
– Molo w Orłowie Gdyni,

Noclegi w Górachnoclegi w Zakopanem – warto zobaczyć:
– Egzotarium Zakopane,
– Muzeum Oscypka,
– Szlak na Halę Kondratową,
– Muzeum Figur Stalowych,
– Gubałówka – cudna panorama na Zakopane i Tatry