Rzeszów - jest to miasto na prawach powiatu, jest stolicą województwa podkarpackiego, leży na pograniczu dwóch makroregionów fizycznogeograficznych: Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Środkowobeskidzkiego.
Rzeszów jest uważany za jedno z najstarszych miast w Polsce. Miało wiele nazw, dopiero pierwszy władca tego grodu, którym był rycerz Jan Pakosławic, za sprawą zmiany swojego nazwiska na Rzeszowski, spowodował nadanie temu miastu istniejącą do dziś dnia nazwę. Specjaliści szacują, że pierwsze osady w tym miejscu powstawały nawet w okresie neolitu. W wyniku jednak rozbicia dzielnicowego gród trafił w ręce Rusinów i pozostał w nich aż do roku 1340. Wtedy też Kazimierz Wielki przyłączył tamtejsze ziemie, wraz z Rzeszowem na powrót w granice Polski.
Początki Rzeszowa nie były łatwe, już w pierwszej połowie XV wieku miasto zostało doszczętnie zniszczone w wyniku ogromnego pożaru. Rozległe zniszczenia nie spowodowały zapaści miasta, ponieważ bardzo szybko zostało ono odbudowane. Dzięki licznym przywilejom np. w postaci pozwolenia na sprzedaż piwa lub soli, nastąpił ogromny rozwój handlu. Przywileje handlowe, plus przebiegające przez miasto szlaki handlowe, spowodowały niezwykle dynamiczny rozwój miasta. W efekcie tego już w roku 1591 powstał miejski ratusz, a 9 lat później wybudowany zamek.
Rozwój Rzeszowa został zahamowany w wyniku przejęcia pieczy nad miastem przez rodzinę Lubomirskich. Wstrzymali oni rozwój handlu oraz ograniczyli drastycznie prawa mieszkańców, tworząc jednocześnie w mieście siedzibę magnacką. 13 sierpnia 1769 roku w wyniku rozbioru całego kraju Rzeszów przyjęty został przez Austrię. W 1844 roku Rzeszów ponownie stał się wolnym miastem. W tym czasie miasto zaczęło się rozwijać, a niespełna 11 lat później wybudowana została elektrownia oraz zaczęła powstawać sieć wodociągowa.
Dynamiczny rozwój miasta zatrzymany został przez wybuch I wojny światowej. Ze względu na swoje położenie, Rzeszów stał się bowiem ofiarą licznych działań wojennych. Wkrótce potem wojska austriackie poniosły wiele porażek, co spowodowało, że Rzeszów stanął przed poważnym zagrożeniem ze strony wojsk rosyjskich. Okres międzywojenny dla Rzeszowa to przede wszystkim liczne strajki robotników. II Wojna Światowa to okres bardzo dotkliwych zniszczeń dla miasta. Całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu uległy liczne zabytki miasta, fabryki oraz kamienice. Niezwykle ważny moment dla mieszkańców Rzeszowa nastąpił 25 maja 1944 roku. Tego dnia miała miejsce akcja „Kośba”, która była dziełem rzeszowskich żołnierzy AK, a skutkiem był udany zamach na żołnierzy gestapo. Miasto swoją wolność odzyskało 2 sierpnia 1944 roku.
Po drugiej wojnie światowej Rzeszów ponownie wszedł w okres dynamicznego rozwoju. Od pierwszej połowy XX wieku obszar miasta bardzo się powiększył. Wybudowano liczne zakłady przemysłowe, fabryki, ale też osiedla mieszkaniowe. Był to też okres, w którym założono pierwsze uczelnie wyższe, takie jak bardzo popularną i odnoszącą wiele sukcesów Politechnikę Rzeszowską czy też Uniwersytet Rzeszowski, które do dziś dnia są chlubą Rzeszowa.
Atrakcje
*Rzeszowskie piwnice,
*Muzeum dobranocek,
*Zamek Lubomirskich w Rzeszowie,
*Muzeum Okręgowe w Rzeszowie,
*Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli. Oddział Muzeum Okręgowego Rzeszów,
*Dzwonnica - Wieża przy Kościele Farnym Rzeszów,
*Muzeum Historii Miasta Rzeszowa.