Top 10 Mazury

Top 10 Mazury
Top 10 Mazury
Top 10 Mazury
Top 10 Mazury
Top 10 MazuryOpis

Nasze Top 10 Mazury. Atrakcje na mazurach które warto zobaczyć!

1. Wioska Żeglarska Mikołajki

Wioska Żeglarska w Mikołajkach jest jednym z bardziej urokliwych miejsc tego typu, pozwalającym na jednoczesne cumowanie w czterech kejach ok. 250 jednostek pływających po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Wioska Żeglarska położona jest na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, będących wyjątkowym na skalę europejską szlakiem wodnym.

2. Kanał Elbląski

Kanał Elbląski jest to niesamowity zabytek hydrotechniki na skalę światową. Obecnie posiada status pomnika historii, a w 2007 roku w plebiscycie czasopisma „Rzeczpospolita” został wybrany jednym z siedmiu cudów Polski. Budowa kanału rozpoczęła się w 1844 roku. Ten unikatowy zabytek obejmuje pochylnie, śluzy, system zasilania kanału w wodę, mosty, nasypy, przekopy, charakterystyczny tabor pływający i przystanie.

3. Piramida w Rapie

Piramida w Rapie to mauzoleum rodu Farenheid, zbudowane w 1811 r. Grób pruskiej rodziny położony jest na terenie podmokłym, zwanym Rysie Bagno, na północno-wschodnim skraju Lasów Skaliskich. Mauzoleum było wzorowane na piramidach starożytnego Egiptu, spełniając te same kąty nachylenia ścian.

4. Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

Święta Lipka leży na północnym krańcu Polski, w pobliżu Kętrzyna, w dolinie nad strumieniem łączącym jeziora Dejnowo i Wirowe, w odległości około 70 km na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla. Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce jest to miejsce, które już od średniowiecza przyciąga pielgrzymów nie tylko z Prus i Warmii, ale nawet z dalekich stron Polski.

5. Bunkry w Mamerkach

Na Mazurach, nad Kanałem Mazurskim, 8 km od Węgorzewa, 22 km od Giżycka, 25 km od Kętrzyna, 18 km od Gierłoży znajduje się kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. W latach 1940-1944 zbudowano dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu. Obecnie w tej dawnej Kwaterze Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych znajduje się lokalne muzeum II wojny światowej. Do dyspozycji odwiedzających jest 30 ogromnych bunkrów wraz z ich niezniszczonymi wnętrzami i korytarzami.

6. Twierdza Boyen

Twierdza Boyen znajduje się w Giżycku pomiędzy dwoma jeziorami Kisajno i Niegocin w centralnej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Została zbudowana w latach 1843-1855 i należy do najbardziej okazałych fortyfikacji szkoły pruskiej w Europie.

7. Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec położony jest w niewielkiej miejscowości Gierłoż na Mazurach niedaleko Kętrzyna. Odwiedzenie tego miejsca jest doskonałą lekcją historii nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci i młodzieży. To tutaj Adolf Hitler miał swoją kwaterę główną między 1941a 1944 rokiem. Została ona zbudowana w związku z planem agresji na Związek Radziecki i stanowiła doskonały przyczółek do przygotowywania ataku. Lokalizacja tego miejsca była do tego idealna - baza ta była otoczona zapewniającymi ochronę przed wrogim wywiadem lasami i Wielkimi Jeziorami Mazurskimi.

8. Puszcza Piska

Puszcza Piska jest największym kompleksem leśnym znajdującym się na Mazurach. Przylega do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Powierzchnia całej puszczy wynosi około 100 tysięcy ha. W jej skład wchodzi wiele jezior, m.in. Nidzkie, Jegocin, Warnoły a także największe z nich Śniardwy. Puszcza Piska jest drugim co do wielkości kompleksem leśnym w Europie, który zachwyca bogactwem natury. W najbogatszym przyrodniczo fragmencie Puszczy utworzono Mazurski Park Krajobrazowy. Przez Puszczę przechodzi kilka znakowanych szlaków pieszych, ścieżki rowerowe, a także liczne szlaki wodne. Najbardziej malowniczy jest szlak wodny rzeki Krutyni.

9. Pola Grunwaldzkie Grunwald

Pola Grunwaldzkie znajdują się w południowej części gminy Grunwald, gdzie mieści się również Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej i Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Każdego roku w rocznicę bitwy odbywa się inscenizacja Bitwy Pod Grunwaldem. Miejsce to odwiedzają tysiące miłośników rycerstwa, aby wziąć udział w bitwie lub zobaczyć ją z bliska. Pola Grunwaldzkie zostały uznane za pomnik historii w 2010 roku.

10. Spływ Rzeką Krutynia

Krutynia to szlak, który uznawany jest za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Szlak przebiega przez Puszczę Piską, a od Jeziora Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku wynosi 102 km, w tym 60 km to woda stojąca. Głębokość rzeki Krutynia wynosi przeciętnie 65 cm, dno rzeki jest porośnięte wodorostami i liliami wodnymi, a jej brzegi są dostępne, piaszczyste. Szlak kajakowy rzeki Krutyni został nagrodzony w 2009 roku wyróżnieniem wojewódzkim na Najlepszy Produkt Turystyczny Warmii i Mazur.

Mazury noclegi kliknij w link i sprawdź naszą ofertę noclegową. 

Zobacz również:     Mikołajki noclegi     Krutyń noclegi     Giżycko noclegi     Św Lipka noclegi
Podstawowe informacje
Lokalizacja