Mielno piękna nadmorska wioska położona na mierzei między Morzem Bałtyckim a jeziorem Jamno. Leży w północno-zachodniej Polsce , w województwie zachodniopomorskim w powiecie koszalińskim, siedziba gminy Mielno.
Zwiedzający miejscowość uważają ją , za jedną z najatrakcyjniejszych Morza Bałtyckiego , ze względu na czystość plaż, wód. Wzdłuż plaży ciągną się kawiarenki , smażalnie ryb, kramiki a przede wszystkim promenada. Promenada jest jedną z wielu atrakcji , przy której znajduje się pomnik morsa. Pomnik znajduje się tuż przy głównym wejściu. Powstał on dla oddania hołdu amatorom morskich kąpielisk. W okresie zimowym jest organizowany tutaj Międzynarodowy Zlot Morsów. Z roku na rok zwiększa się liczba uczestników.
Pierwsze wzmianki o Mielnie pochodzą z 1266 r. Miejscowość wtedy nosiła nazwę Mëllen.
W posiadaniu prywatnego kolekcjonera znajduje się replika herbu Gross Moëllen z 1288 r. W 1333 r. właściciel posiadłości Mëllen - Henning Schlieffen - sprzedał ją Hermanowi Damitzowi. Wieś była własnością tego rodu do 1776 r. W 1804 roku Mielno dostało się w ręce rodu Schmelingów.
Rozwój wioski nastąpił w momencie, kiedy to Max von Schmeling pokonał światowego boksu Joe Louisa w 1936 r. Max von Schmeling był również prezesem Mieleńskiego Związku Kąpielowego.
Do roku 1881 obowiązywał zakaz wspólnych kąpielisk kobiet i mężczyzn.
W Mielnie znajduje się jeden z najstarszych Klubów „ Klub Morski Tramp” , który liczy sobie już ok 60 lat.
Oprócz , pływania , opalania się na plaży , na przystani żeglarskiej , można wypożyczyć kajaki, rowerki wodne, jacht, kajak.
Będąc nad jeziorem można udać się w rejs statkiem. Taki rejs trwa ok 1 h. Dla miłośników dobrej zabawy i adrenaliny , latem można szczerze polecić park linowy. Jest to świetna zabawa dla całej rodziny.
W Mielnie znajduje się Kościół Przemienienia Pańskiego , który został zbudowany z cegły i kamienia polnego. Umiejscowiony jest na niewielkim wzniesieniu . Gotycka budowla pochodząca z XV w. Wielokrotnie przebudowywana.
Dla miłośników historii znajdują się tu poniemieckie bunkry, znajdujące się na Zachód ok 1 km od Mielna.
Bunkry powstały na przełomie lat 1940 -1941 w celu obrony wybrzeża bałtyckiego.
Cechą charakterystyczną Mielna są tu budynki murowane , o konstrukcji szachulcowej . Są to typowe obiekty dla tego regionu. Dość często można spotkać tu piękne balkony z oszklonymi werandami, wieżyczkami.
Na niepogodę turyści mogą liczyć na pełnowymiarową halę sportową bądź kryte baseny. Noclegi Mielno to duża baza noclegowa nad morze. Mielno noclegi to wiele miejsc noclegowych tj pensjonaty, domki, kwatery prywatne, ośrodki wypoczynkowe, apartamenty, wille, pokoje gościnne, hotele itp.
Dla całych rodzin atrakcją jest tutaj Wesołe Miasteczko „Family Park”, które powstało 50 lat temu. Jest to miejsce , gdzie zarówno dzieci jak i dorośli świetnie się bawią.
Główną ulicą Mielna jest ulica Bolesława Chrobrego przy której mieści się park dworski z przełomu XVIII/XIX wieku. Trzeba również dodać , że przez cały rok czynne są tu sanatoria, w których leczy się przede wszystkim choroby układu nerwowego, ruchowego, krążenia, nieżyty górnych dróg oddechowych, tarczycy i inne. Wszystko jednak kręci się wokół pięknej, plaży .
Mielno jest miejscowością , do której każdy turysta pragnie powracać.