Noclegi w Kruklankach
Kruklanki zlokalizowane są na pograniczu trzech krain geograficznych takich jak Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, Mazury Garbate i Pojezierze Ełckie. Wieś założona została w 1545 roku przez Jana Bębelnika jako Krucze Łąki. Istnieje wiele innych, późniejszych nazw wsi: Kruglanken, Kreuglin, Krauglienen, Kraukelin, Kruglanki i w końcu znana nam obecnie forma Kruklanki. Miejscowość od początku istnienia dobrze prosperowała, wzniesiony został młyn, kościół i szkoła. Kilka razy w Kruklankach wybuchał pożar, jednak zawsze udawało się ocalić cenny kościół istniejący do tej pory. W XIX i XX wieku w Kruklankach powstały linie kolejowe i dworce oraz wtedy największy na Mazurach most kolejowy, obecnie zwany przez mieszkańców "zwalonym mostem". W okresie II wojny światowej zróżnicowane ukształtowanie terenu w postaci lasów, przesmyków i pagórków wykorzystane zostało do budowy rozmaitych fortyfikacji w okolicy Kruklanek, jednak teren ten nie odegrał większej roli. Pod koniec wojny wspomniany wcześniej most został zaminowany przez wojska niemieckie w obawie przed nadejściem wojsk radzieckich, a na początku września most został wysadzony przez mieszkańców, którzy mieli nadzieję w ten sposób uchronić się przed grabieżami.
Mazury domki
Obecnie fortyfikacje stanowią dodatkową atrakcję Kruklanek, które stały się szeroko rozpoznawaną w kraju miejscowością turystyczną. Mimo zniszczeń wojennych we wsi ocalało kilka zabytkowych obiektów: wschodniopruski kościół i budynek szkoły z XVI wieku, dworek powstały pod koniec XVIII wieku, dwie murowane obory z przełomu XVIII i XIX wieku a także fragment mostu kolejowego nad rzeką Sapiną. Ponadto w okolicy warto odwiedzić zespół dworski i małe ranczo w Żywkach, Ekomuzeum "U Jeziorowskich" czy też pokazowa zagrodę żubrów w Wolisku.
Ważnym dla turystów walorem Kruklanek jest położenie bezpośrednio przy jeziorze Gołdopiwo, dodatkowo w najbliższej okolicy znajdują się również jeziora: Brożówka, Małe, Babka, Żywki, Patelnia, Kruklin, Wilkus, Pozezdrze oraz kilka mniejszych zbiorników wodnych. Z uwagi na bogactwo fauny i flory w gminie Kruklanki powstało kilka obszarów ochrony przyrody, w tym rezerwat Borki, Obszary Chronionego Krajobrazu Kraina Wielkich Jezior Mazurskich i Puszczy Boreckiej, należące do Natura 2000 obszary specjalnej ochrony ptaków Puszcza Borecka oraz siedlisk Ostoja Borecka oraz cztery użytki ekologiczne takie jak ostoja bioróżnorodności w Puszczy Boreckiej i wyspy na jeziorze Gołdopiwo, Sołtmany, Żywy. W całej gminie zobaczyć można również aż 29 pomników przyrody, w tym pojedyncze drzewa oraz głazy narzutowe.
Kruklanki agroturystyka
Dzięki niezwykle atrakcyjnym okolicom przez gminę przebiega kilka szlaków turystycznych, w tym ścieżka rowerowa "Szlakiem Mazurskich Legend", ścieżka przyrodniczo-historyczno-edukacyjna "Odkryj z nami tajemnice Kruklanek" prowadząca przez Puszczę Borecką, szlaki kajakowe rzeką Sapiną a także rozmaite szlaki rowerowe: czarny wokół jeziora Sołtmany i Żywe, niebieski dookoła jeziora Gołdopiwo, pomarańczowy wokół jeziora Kruklin, zielony przez Puszczę Borecką, czerwony do jezior puszczańskich oraz brązowy do jeziora Dargin.