Historyczna zabudowa Chochołowa

Historyczna zabudowa Chochołowa w miejscowości Chochołów Historyczna zabudowa Chochołowa w miejscowości Chochołów
Historyczna zabudowa Chochołowa w miejscowości Chochołów

Opis

Chochołów znany jest gównie ze swojej zabytkowej zabudowy, czyli charakterystycznych dla Tatr drewnianych chałup. Najlepiej zachowana zabudowa drewniana znajduje się w centrum miejscowości. Mieszkańcy bardzo dbają o swoje domy, między innymi poprzez tradycyjne mycie ich wodą z mydłem, dzięki czemu drewno nabiera charakterystycznej, jaśniejszej barwy. W budynkach dwukondygnacyjnych myje się jest tylko parter, efektem tego jest różnica barw drewna na różnych wysokościach.
Poza centrum dominuje nowa zabudowa, głównie pensjonaty i większe budynki. Bardzo ważny dla Chochołowa jest sam typ zabudowy. Wieś jest tak zwaną ulicówką, co w praktyce oznacza, że wszystkie domy są zwrócone swoimi frontowymi ścianami do jednej, centralnej drogi. Bardzo fajnie i ciekawie prezentują się w takim układzie charakterystyczne dachy tutejszych chałup, czyli kryte gontem dachy przyczółkowe. Był to typowy sposób budowy dachów w czasach, kiedy powstawała większość budynków, czyli w pierwszej połowie XIX wieku.
Wiele chałup zostało wpisanych do rejestru zabytków, a na szczególną uwagę zasługuje jedna z nich, czyli chałupa jednej jedli - dom nr 24. Swoją nazwę wywodzi stąd, że według niepotwierdzonego przekazu cała jego elewacja pochodzi z grubych belek uzyskanych z pnia zaledwie jednej jodły.  


Zobacz także:     noclegi Chochołów     apartamenty Chochołów     domki Chochołów     

Lokalizacja