Wąwóz Homole

Wąwóz HomoleOpis

Wąwóz Homole to bardzo popularna spacerowa trasa turystyczna dnem głębokiej, nawet do 120 m, dolinki potoku Kamionka. Znajduje się w Małych Pieninach, nieopodal miejscowości Jaworki. Wąwóz powstał w neogenie, głównie w wyniku wydźwignięcia bloku Homoli wzdłuż osi poprzecznej do pienińskiego pasa skałkowego oraz erozji rzecznej płynącego jego dnem potoku Kamionka. Wąwóz to jeden największych atrakcji pienińskich, jest świetną propozycją na letni lub zimowy spacer. Rosną tu rzadkie okazy roślin. To niespotykane piękno przyrody.

Według legend Wąwóz Homole dawniej odwiedzany był przez poszukiwaczy złota i skarbów. Prawdopodobnie w XVI w. znajdowało się tu pewne tajemnicze zamczysko. Obecnie teren ten to rezerwat przyrody, chroniący ukształtowanie terenu, rzadkie gatunki roślin i siedliska zwierząt i ptaków, np. gniazda sów. Cały Wąwóz jest rezerwatem, co oznacza, że przemierzać go można tylko po wyznaczonych szlakach pieszych.

Przez wąwóz HOMOLE biegnie zielony szlak turystyczny , którego trasa wygląda następująco: Wąwóz Homole - Dubantowska Dolina -  Rówieńki  -  Polana pod Wysoką -  Wysokie Skałki. W sezonie za wejście na  teren wąwozu pobierane są opłaty w wysokości 1,50 od osoby. 

Dojazd  

Wąwóz Homole jest usytuowany w obrębie wsi Jaworki. Do centrum miejscowości ze Szczawnicy dojeżdża się drogą 969. W Jaworkach przy wejściu do wąwozu Homole jest wiele miejsc parkingowych.

Wejście do Wąwozu Homole znajduje się 200 m od parkingów. Trasa wiodąca dnem wąwozu Homole jest krótka (około 800 m) i bardzo łatwa. Ściany wąwozu, chwilami niemal pionowe, są zbudowane z wapienia i jasny kolor skały prześwituje wśród zielen.

Podstawowe informacje
Lokalizacja