Zalew Chańcza

Zalew Chańcza w miejscowości Chańcza Zalew Chańcza w miejscowości Chańcza
Zalew Chańcza w miejscowości Chańcza
Zalew Chańcza w miejscowości Chańcza
Zalew Chańcza w miejscowości Chańcza
Zalew Chańcza w miejscowości Chańcza

Opis

Zalew Chańcza jest największym zbiornikiem wodnym w woj. świętokrzyskim.  Nazywany jest również Jezioro Chańcza. Leży na granicy dwóch powiatów Południowa część w staszowskim, północna w kieleckim. 

Powierzchnia lustra wody wynosi 340 ha, głębokość waha się od 3 do 11 m.

Zalew powstał przez zalanie fragmentu doliny rzeki Czarnej wraz z okolicznymi terenami, zalane zostały też tereny kilku zabudowań, których niewielkie pozostałości znajdują się pod powierzchnią wody. 

W sezonie letnim można tu skorzystać ze strzeżonego kąpieliska, popływać kajakiem, łódką i rowerkiem wodnym, uprawniać windsurfing oraz wodne sporty motorowe. W pobliżu plaży znajdują się punkty gastronomiczne.

Chańcza noclegi - wokół zalewu rozwinęła się doskonała baza noclegowa. Znajdziemy takie obiekty jak domki, agroturystyka, hotele czy pensjonaty. 

Zalew Chańcza od lat cieszy się ogromna popularnością wśród miłośników spędzania czasu nad wodą. Wysoka klasa czystości wody, piaszczyste plaże przyciągają w lecie tłumy turystów. W zimniejsze pory roku możemy spotkać licznych spacerowiczów i wędkarzy.

Lokalizacja